Strona głównaCiekawostkiDramatyczna sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym. Potrzebują naszej pomocy!

Dramatyczna sytuacja w Biebrzańskim Parku Narodowym. Potrzebują naszej pomocy!

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że w Niedzielę Wielkanocną wybuchł pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Niestety od tego czasu sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu. Teraz kiedy czytacie ten tekst ogromny obszar Parku wciąż trawiony jest przez ogień, a liczne zastępy ochotniczej straży pożarnej z trudem radzą sobie z żywiołem.

Straty przyrodnicze są niepowetowane. Biebrzański Park Narodowy jest domem dla wielu gatunków zwierząt, często rzadkich gatunków, objętych ochroną. Musimy uświadomić sobie, że ich dom teraz płonie. Dyrekcja Parku, Lasy Państwowe i Ochotnicze zastępy Straży Pożarnej robią co w ich mocy, żeby ograniczyć żywioł. My też możemy pomóc!

Pomóż, jeśli możesz.

KOMUNIKAT DYREKTORA BIEBRZAŃSKIEGO PARKU NARODOWEGO:
„Ministerstwo Środowiska i Lasy Państwowe zapewniają pełne finansowanie walki z pożarem. […]
Organizowane zbiórki wspierają Ochotnicze Straże Pożarne.
Biorąc pod uwagę rozmiar tragedii jaka dotknęła Biebrzański Park Narodowy i ogromne zaangażowanie strażaków i druhów ochotników, w odpowiedzi na sygnały od Was informujemy, że możliwe jest przekazanie wsparcia na doposażenie OSP w niezbędny sprzęt gaśniczy. Ochotnicy dniem i nocą z narażeniem życia walczą z ogniem w dolinie Biebrzy. Ale rozmiar tragedii i ilość wyjazdów powoduje zużycie najpotrzebniejszych sprzętów do gaszenia. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup:
– tłumic do ręcznego gaszenia,
– małych motopomp, które można przenosić w niedostępny teren, służących do pobierania i gaszenia wodą z bagien, cieków wodnych,
– paliwa na dojazdy, niezbędnych kosztów gaszenia pożarów.

Konto na które można wpłacać środki: Bank BGK
31 1130 1059 0017 3397 2620 0016
wpłaty tytułem: „darowizna pożar 2020”

Dziękujemy za każdą złotówkę.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę walkę.
Andrzej Grygoruk
Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego”.

Ten rok stoi pod znakiem suszy. Lasy Państwowe codziennie określają stopień zagrożenia pożarowego i od kilku miesięcy obowiązuje najwyższy, trzeci stopień. W ostatnią niedzielę 19 kwietnia wybuchły aż 172 pożary w całej Polsce. A mamy dopiero kwiecień. Strach pomyśleć co będzie się działo w lipcu, najgorętszym miesiącu roku. Apelujemy do Was o rozwagę, o nie używanie ognia na terenie obszarów zalesionych. Nie palcie papierosów w lesie! Nie wyrzucajcie butelek! Wydaje się to oczywiste, ale niestety nie jest dla wszystkich. Ludzie jadą na spacer do lasu gdzie palą papierosy i odruchowo wyrzucają niedopałki w ściółkę leśną. W ściółkę, która jest wysuszona na wiór.

Oto mapa zagrożenia pożarowego na dziś. Tylko część województwa zachodnio-pomorskiego pozostaje poza strefą zagrożenia.

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE