Strona głównaCiekawostkiDzień bez Samochodu: zobacz, które polskie miasta oferują przejazdy komunikacją miejską za darmo

Dzień bez Samochodu: zobacz, które polskie miasta oferują przejazdy komunikacją miejską za darmo

W niedzielę, 22 września, świętujemy Europejski Dzień bez Samochodu. Ta idea ma na celu zwrócenie uwagi przede wszystkim na zanieczyszczenia powietrza jakie powoduje transport indywidualny. Z tej okazji niektóre miasta zachęcają do przesiadki do środków komunikacji zbiorowej oferując darmowe przejazdy. Oto gdzie w Dzień Bez Samochodu pojeździmy autobusami i tramwajami za darmo.

Idea Dnia bez Samochodu

W Dzień bez Samochodu można przesiąść się także na rower. Fot. Shutterstock

Polacy mają coraz więcej samochodów, ale miejskie ulice, co logiczne, korkują się coraz bardziej. To nie tylko frustruje, bo spędzamy czas w korkach, ale też jest szkodliwe dla środowiska. Samochody co prawda nie są głównym źródłem emisji CO2, ale znacznie przyczyniają się do wzrostu jego ilości w atmosferze. Dlatego wymyślono Euopejski Dzień bez Samochodu, by świadome społeczeństwa nie ignorowały tego problemu. W wielu państwach Starego Kontynentu kierowcy zostawią w niedzielę auta pod domem. Zmiany najłatwiej zacząć od niedzieli, bo to dzień niepracujący. W Polsce samorządy od wielu lat z tej okazji zachęcają do przesiadki na rowery, do autobusów miejskich, pociągów lub tramwajów, a my jako użytkownicy dróg mamy tego dnia bezpłatne przejazdy. Gdzieniegdzie odbywają się wydarzenia w ramach całego Europejskiego Tygodnia Transportu.

Gdzie będą bezpłatne przejazdy?

Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Fot. Łukasz Stefański, Shutterstock

Warszawa – 22 września transport publiczny będzie bezpłatny. Do akcji włączone są także Koleje Mazowieckie.

Wrocław – 22 września można jeździć komunikacją miejską we Wrocławiu i na niektórych liniach podmiejskich bez biletu. Pociągami Regio w obrębie miasta także będzie można podróżować 22 września bezpłatnie, bez okazania biletu za przejazd.

Poznań – W Poznaniu to 20 września przejazdy komunikacją miejską będą możliwe za darmo za okazaniem dowodu rejestracyjnego. Koleje Wielkopolskie oferują natomiast bezpłatne przejazdy 22 września za okazaniem dowodu rejestracyjnego.

Kraków – Komunikacja miejska w Krakowie w dniu 22 września będzie bezpłatna. Koleje Małopolskie zachęcają by tego samego dnia skorzystać z aplikacji iMKA, dzięki której można mieć wszystkie bilety za złotówkę

Trójmiasto – Na podstawie dowodu rejestracyjnego 22 września będzie można bezpłatnie jeździć autobusami i tramwajami na terenie miast będących w Metropolitalnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej. Także pociągami Regio będzie można jeździć 22 września bezpłatnie w części woj. pomorskiego za okazaniem dowodu rejestracyjnego.

Łódź – Komunikacja miejska w Łodzi będzie dostępna w niedzielę za darmo. ŁKA czyli Łódzka Kolej Aglomeracyjna także w niedzielę będzie kursowała bezpłatnie.

Konurbacja Górnośląska – Kierowcy zwolnieni są z opłat za bilety w tramwajach i autobusach pod warunkiem posiadania przy sobie ważnego dowodu rejestracyjnego. Koleje Śląskie oferują bezpłatne przejazdy 22 września za okazaniem dowodu rejestracyjnego. Co istotne może z nich skorzystać nie tylko kierowca, ale też jego osoba towarzysząca.

Bydgoszcz – W Bydgoszczy Dzień bez Samochodu to sobota, 21 września. Tego dnia można jeździć komunikacją miejską za darmo z dowodem rejestracyjnym. Dzień później, 22 września ,przejazdy pociągami Arriva są za 1 zł przy okazaniu dowodu rejestracyjnego.

Toruń – 22 września przejazdy pociągami Arriva za 1 zł przy okazaniu dowodu rejestracyjnego. Tego samego dnia w obrębie miasta pojedziemy komunikacją miejską za darmo (za okazaniem dowodu rejestracyjnego).

Opole – 22 września w Opolu obowiązują bezpłatne przejazdy komunikacją miejską.

Szczecin – W niedzielę darmowa komunikacja miejska obowiązuje na terenie całego Szczecina.

Olsztyn – W Olsztynie w ramach Europejskiego Tygodnia Transportu przygotowano co prawda wiele wydarzeń, ale nie będzie darmowych przejazdów komunikacją miejską.

Białystok – W Białymstoku 22 września będzie można bezpłatnie skorzystać z komunikacji miejskiej i rowerów BiKeR.

Rzeszów – W niedzielę w Rzeszowie będzie można za darmo jeździć autobusami MPK na podstawie dowodu rejestracyjnego.

Przemyśl – 19 września zamiast biletu można było ze sobą zabrać do autobusu numer „Życia Podkarpackiego”, by jeździć za darmo, natomiast 20 i 22 września bezpłatne przejazdy są za okazaniem dowodu rejestracyjnego.

Lublin – 22 września można jeździć wszystkimi liniami ZTM w Lublinie bezpłatnie, za okazaniem dowodu rejestracyjnego.

Zielona Góra – Zielona Góra jest włączona do akcji Dzień bez Samochodu 22 września.

Kielce – W Kielcach 22 września można skorzystać z komunikacji miejskiej bezpłatnie, za okazaniem dowodu osobistego.

Inne miasta – także mniejsze miasta świętują 22 września Dzień bez Samochodu, to m.in. Gniezno, Elbląg, Głogów, Jelenia Góra, Stalowa Wola, Szczecinek (ogółem ponad 100 miast).

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE