Jelenia Góra otoczona jest średniowiecznymi zamkami i romantycznymi pałacami, malowniczymi górami i przepięknymi krajobrazami. Które atrakcje Jeleniej Góry szczególnie warto zobaczyć? Oto one.
Zamek Chojnik
Zamek Chojnik wnoszący się na jednym ze wzgórz w pobliżu Jeleniej Góry, od średniowiecza był jedną z najważniejszych twierdz w tych okolicach. Dziś to miejsce związane z pewną legendą, które mimo upływu wieków wciąż zachowało tajemniczy charakter.
Czytaj więcej: Zamek Chojnik – karkonoska atrakcja nad Piekielną Doliną
Rynek w Jeleniej Górze
Nie można zaliczyć zwiedzania Jeleniej Góry bez spaceru po Rynku. Jest to centralny plac miasta otoczony pierzejami zabytkowych kamieniczek z podcieniami. Można tu odsapnąć i zaplanować dalsze zwiedzanie. Jeśli warto zatrzymać się gdzieś na kawę z ładnym widokiem, to właśnie tutaj.
Ratusz w Jeleniej Górze
W centralnej części najważniejszego placu miasta czyli Rynku, stoi okazały Ratusz zbudowany w XVIII i przebudowany w XX wieku. Można zaliczyć go do najpiękniejszych budowli w całym mieście. Ma też ciekawą historię. Jeszcze w XVIII wieku w podziemiach działała gospoda przynosząca miastu niemałe dochody. Na Ratuszu widnieje inskrypcja: miasto założył Bolesław Krzywousty w 1108 roku.
Pałac Wojanów
Jelenia Góra otoczona jest wspaniałymi warowniami. To nie tylko zamki, ale również dworki tak zwanej Doliny Pałaców i Ogrodów. To szlak łączący 29 niezwykłych posiadłości, w których najczęściej letnie dni spędzały znamienite, głównie niemieckie rody, gdy Śląsk jeszcze nie był polski. Jednym z najokazalszych pałacyków jest ten w Wojanowie, piękny prezent dla niderlandzkiej księżnej.
Czytaj więcej: Pałac w Wojanowie – spektakularny prezent dla księżnej
Zamek w Karpnikach
Kolejnym budynkiem w Dolinie Pałaców i Ogrodów jest zamek w Karpnikach. Wspaniała otoczona fosą warownia posadowiona jest na niewielkiej wysepce. Zameczek w stylu neogotyku angielskiego wyróżnia się w okolicy Jeleniej Góry. Na przestrzeni wieków mieszkali tu przedstawiciele najznamienitszych rodów – Hohenzollernów, Zedlitzów, von Redenów oraz Schoff-Gotschów.
Czytaj więcej: Zamek w Karpnikach – neogotycki majstersztyk
Śnieżne Kotły
Jelenia Góra atrakcje ma także przyrodnicze. Nieopodal znajduje się Szklarska Poręba i Karkonoski Park Narodowy, a to właśnie tam znajdziemy Śnieżne Kotły. Strome ściany kotliny tworzą zapierający dech w piersiach krajobraz, który można uznać za jeden z najpiękniejszych widoków w całej Polsce.
Szklarska Poręba
Skoro już o Szklarskiej Porębie mowa, nie sposób nie wspomnieć o jej atrakcjach. To właśnie tam cieszącymi oko kaskadami spływają wody dwóch największych wodospadów w Karkonoszach: Kamieńczyka i Szklarki. W Szklarskiej Porębie godne zobaczenia są też skały Chybotki, schronisko, park linowy i liczne górskie szlaki. Całe miasto to jedna wielka atrakcja, a Jelenia Góra znajduje się tuż obok.
Czytaj więcej: Szklarska Poręba – atrakcje
Karkonoski Park Narodowy
U progu Jeleniej Góry wkraczamy w świat zdumiewających i bardzo różnorodnych Karkonoszy, porośniętych lasami wzgórz i skalistych górskich szczytów. Karkonoski Park Narodowy jest jednym z najbardziej urozmaiconych w Polsce. Podczas zwiedzania atrakcji Jeleniej Góry nie sposób go pominąć.
Czytaj więcej: Karkonosze – atrakcje i ciekawe miejsca w krainie Ducha Gór (Top 12)
Park Krajobrazowy Doliny Bobru
W nieco innym kierunku od Jeleniej Góry niż Karkonosze, znajduje się Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Bóbr to jedna z najbardziej krętych rzek w tych okolicach, tworząca rozmaite środowiska. To tu można podziwiać zakwitające jesienią (z powodu sinic) Jezioro Pilchowickie z imponującą zaporą wodną.
Zobacz także: Jezioro Pilchowickie – nieznany plener na boskim zaciszu
Zakręt Śmierci
To najpopularniejszy zakręt w Polsce, a w dodatku uznany za ten najniebezpieczniejszy. Zakręt Śmierci leży niedaleko Jeleniej Góry, na drodze między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem. Paradoksalnie wypadki praktycznie się tam nie zdarzają, bo ograniczenia prędkości są bardzo klarowne. Ponadto kierowcy zazwyczaj zwalniają, bo dobrze wiedzą gdzie się znajdują i że należy zachować szczególną ostrożność. Zakręt Śmierci prowadzi nas nad samą przepaść, a potem obracamy się o 180 stopni.
Zamek Lenno
Zamek we Wleniu jest idealnym miejscem do odwiedzenia. Nie dość, że być może to właśnie to jest najstarsza warownia w Polsce, to ponadto ze wzgórza roztacza się niesamowity widok. Zamek Wleń, zwany także zamkiem Lenno to jedno z tych miejsc, które polecamy odwiedzić choć raz w życiu.
Sprawdź także: Zamek Wleń – najstarszy w Polsce (zdjęcia z drona!)
Pałac Paulinum
Jelenia Góra może się pochwalić kolejną atrakcją Doliny Pałaców i Ogrodów. To zespół pałacowo-parkowy Paulinum, który leży na obrzeżach miasta. W XVII w. powstał w tym miejscu kompleks jezuitów. Z kolei w XIX wieku tereny te kupił fabrykant Richard von Kramst. Nakazał zbudować posiadłość w stylu dworskim otoczoną pięknym parkiem.