Strona głównaTop 10Jelenia Góra – atrakcje w otoczeniu historycznego miasta (Top 12)

Jelenia Góra – atrakcje w otoczeniu historycznego miasta (Top 12)

Jelenia Góra otoczona jest średniowiecznymi zamkami i romantycznymi pałacami, malowniczymi górami i przepięknymi krajobrazami. Które atrakcje Jeleniej Góry szczególnie warto zobaczyć? Oto one.

Zamek Chojnik

chojnik z drona
Zamek Chojnik z drona. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek Chojnik wnoszący się na jednym ze wzgórz w pobliżu Jeleniej Góry, od średniowiecza był jedną z najważniejszych twierdz w tych okolicach. Dziś to miejsce związane z pewną legendą, które mimo upływu wieków wciąż zachowało tajemniczy charakter.

Czytaj więcej: Zamek Chojnik – karkonoska atrakcja nad Piekielną Doliną

Rynek w Jeleniej Górze

Rynek w Jeleniej Górze. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Nie można zaliczyć zwiedzania Jeleniej Góry bez spaceru po Rynku. Jest to centralny plac miasta otoczony pierzejami zabytkowych kamieniczek z podcieniami. Można tu odsapnąć i zaplanować dalsze zwiedzanie. Jeśli warto zatrzymać się gdzieś na kawę z ładnym widokiem, to właśnie tutaj.

Ratusz w Jeleniej Górze

Rynek i Ratusz w Jeleniej Górze. Fot. Shutterstock

W centralnej części najważniejszego placu miasta czyli Rynku, stoi okazały Ratusz zbudowany w XVIII i przebudowany w XX wieku. Można zaliczyć go do najpiękniejszych budowli w całym mieście. Ma też ciekawą historię. Jeszcze w XVIII wieku w podziemiach działała gospoda przynosząca miastu niemałe dochody. Na Ratuszu widnieje inskrypcja: miasto założył Bolesław Krzywousty w 1108 roku.

Pałac Wojanów

Pałac Wojanów. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Jelenia Góra otoczona jest wspaniałymi warowniami. To nie tylko zamki, ale również dworki tak zwanej Doliny Pałaców i Ogrodów. To szlak łączący 29 niezwykłych posiadłości, w których najczęściej letnie dni spędzały znamienite, głównie niemieckie rody, gdy Śląsk jeszcze nie był polski. Jednym z najokazalszych pałacyków jest ten w Wojanowie, piękny prezent dla niderlandzkiej księżnej.

Czytaj więcej: Pałac w Wojanowie – spektakularny prezent dla księżnej

Zamek w Karpnikach

zamek w karpnikach
Zamek w Karpnikach. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Kolejnym budynkiem w Dolinie Pałaców i Ogrodów jest zamek w Karpnikach. Wspaniała otoczona fosą warownia posadowiona jest na niewielkiej wysepce. Zameczek w stylu neogotyku angielskiego wyróżnia się w okolicy Jeleniej Góry. Na przestrzeni wieków mieszkali tu przedstawiciele najznamienitszych rodów – Hohenzollernów, Zedlitzów, von Redenów oraz Schoff-Gotschów.

Czytaj więcej: Zamek w Karpnikach – neogotycki majstersztyk

Śnieżne Kotły

Śnieżne Kotły. Fot. Shutterstock

Jelenia Góra atrakcje ma także przyrodnicze. Nieopodal znajduje się Szklarska Poręba i Karkonoski Park Narodowy, a to właśnie tam znajdziemy Śnieżne Kotły. Strome ściany kotliny tworzą zapierający dech w piersiach krajobraz, który można uznać za jeden z najpiękniejszych widoków w całej Polsce.

Szklarska Poręba

Szklarska Poręba. Fot. Shutterstock

Skoro już o Szklarskiej Porębie mowa, nie sposób nie wspomnieć o jej atrakcjach. To właśnie tam cieszącymi oko kaskadami spływają wody dwóch największych wodospadów w Karkonoszach: Kamieńczyka i Szklarki. W Szklarskiej Porębie godne zobaczenia są też skały Chybotki, schronisko, park linowy i liczne górskie szlaki. Całe miasto to jedna wielka atrakcja, a Jelenia Góra znajduje się tuż obok.

Czytaj więcej: Szklarska Poręba – atrakcje

Karkonoski Park Narodowy

Pielgrzymy, Karkonoski Park Narodwy. Fot. Shutterstock

U progu Jeleniej Góry wkraczamy w świat zdumiewających i bardzo różnorodnych Karkonoszy, porośniętych lasami wzgórz i skalistych górskich szczytów. Karkonoski Park Narodowy jest jednym z najbardziej urozmaiconych w Polsce. Podczas zwiedzania atrakcji Jeleniej Góry nie sposób go pominąć.

Czytaj więcej: Karkonosze – atrakcje i ciekawe miejsca w krainie Ducha Gór (Top 12)

Park Krajobrazowy Doliny Bobru

to nie jest leśna
Jezioro Pilchowickie, Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

W nieco innym kierunku od Jeleniej Góry niż Karkonosze, znajduje się Park Krajobrazowy Doliny Bobru. Bóbr to jedna z najbardziej krętych rzek w tych okolicach, tworząca rozmaite środowiska. To tu można podziwiać zakwitające jesienią (z powodu sinic) Jezioro Pilchowickie z imponującą zaporą wodną.

Zobacz także: Jezioro Pilchowickie – nieznany plener na boskim zaciszu

Zakręt Śmierci

Zakręt Śmierci
Zakręt Śmierci na starej niemieckiej pocztówce

To najpopularniejszy zakręt w Polsce, a w dodatku uznany za ten najniebezpieczniejszy. Zakręt Śmierci leży niedaleko Jeleniej Góry, na drodze między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem. Paradoksalnie wypadki praktycznie się tam nie zdarzają, bo ograniczenia prędkości są bardzo klarowne. Ponadto kierowcy zazwyczaj zwalniają, bo dobrze wiedzą gdzie się znajdują i że należy zachować szczególną ostrożność. Zakręt Śmierci prowadzi nas nad samą przepaść, a potem obracamy się o 180 stopni.

Zamek Lenno

Zamek Lenno we Wleniu
Zamek Lenno we Wleniu. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Zamek we Wleniu jest idealnym miejscem do odwiedzenia. Nie dość, że być może to właśnie to jest najstarsza warownia w Polsce, to ponadto ze wzgórza roztacza się niesamowity widok. Zamek Wleń, zwany także zamkiem Lenno to jedno z tych miejsc, które polecamy odwiedzić choć raz w życiu.

Sprawdź także: Zamek Wleń – najstarszy w Polsce (zdjęcia z drona!)

Pałac Paulinum

Pałac Paulinum. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Jelenia Góra może się pochwalić kolejną atrakcją Doliny Pałaców i Ogrodów. To zespół pałacowo-parkowy Paulinum, który leży na obrzeżach miasta. W XVII w. powstał w tym miejscu kompleks jezuitów. Z kolei w XIX wieku tereny te kupił fabrykant Richard von Kramst. Nakazał zbudować posiadłość w stylu dworskim otoczoną pięknym parkiem.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE