Strona głównaCiekawostkiZamek w Ojcowie – Orle Gniazdo, z którego została jedynie ruina

Zamek w Ojcowie – Orle Gniazdo, z którego została jedynie ruina

Zamek w Ojcowie był jedną z twierdz w systemie tzw. Orlich Gniazd. Tak nazywano warownie mające strzec granicy Królestwa Polskiego. Dziś jest to malownicza ruina, ale w swej historii zamek w Ojcowie był świadkiem wielu ciekawych wydarzeń.

Jedno z Orlich Gniazd

zamek w ojcowie na szlaku orlich gniazd
Zamek w Ojcowie na Górze Zamkowej. Fot. Pixabay

Pas twierdz na granicy Królestwa Polskiego zwany Szlakiem Orlich Gniazd wzbogacił się o zamek Ojców na Górze Zamkowej w II połowie XIV wieku. Twierdzę nakazał wybudować Kazimierz Wielki i nazwać ją Ociec na pamiątkę po swoim ojcu Władysławie Łokietku, który podczas walki o tron krył się w okolicznych jaskiniach. Zamek wzniesiono w strategicznym miejscu, tam gdzie dawniej znajdowała się osada kultury łużyckiej.

Czytaj także: Zamki na Szlaku Orlich Gniazd – wszystkie twierdze na trasie

Dzieje zamku w Ojcowie

Zamek w Ojcowie. Fot. Pixabay

Zamek w Ojcowie był własnością królewską do momentu, w którym Władysław Jagiełło nie wydzierżawił go Janowi z Korzkwi (w Korzkwi też stoi zamek Szlaku Orlich Gniazd). Następnie dzierżawili go inni szlachcice, w tym Szafrańcowie (ci sami, którzy władali sąsiednim zamkiem w Pieskowej Skale), a także m.in. Mężykowie, czy Bonerowie.

W końcu zamek w Ojcowie wrócił w ręce królewskie, a konkretnie zajęła się nim Bona Sforza. Po pewnym czasie przekazała go ponownie szlachcicom, tym razem herbu Topór. Po nich właścicielami byli Myszkowscy, ale ostatecznie doprowadzili warownię do ruiny. Oddali zamek szlachcicom herbu Topór, a ci wyremontowali go na początku XVII w.

Ruina i nieudana odbudowa

Twierdza została zniszczona podczas potopu szwedzkiego, ale odbudowano ją. Ciekawe wydarzenie miało miejsce 1787 roku. Na zamku zawitał król Stanisław August Poniatowski, który trzymał w zamkowej kaplicy do chrztu córkę ówczesnego właściciela zamku Teofila Załuskiego. Ale także Załuscy wkrótce opuścili zamek. Nadszedł czas rozbiorów. Warownia w Ojcowie stała się własnością państwową, a mury zostały częściowo rozebrane. Została wieża, brama i część murów obwodowych. Tak właściwie jest do dziś.

Z planów odbudowy zamku nic nie wyszło. Po zaborach ruinami zajęli się Krasińscy. Mieli wielkie plany, ale udało im się jedynie wykonać pierwsze prace. Dalszą odbudowę pokrzyżował wybuch I wojny światowej. Podejmowano jeszcze próby renowacji w międzywojniu i po II wojnie światowej, ale były one niewielkie. Drobne prace zabezpieczające wykonano też w latach 90. XX wieku, ale po dziś dzień zamku jako takiego nie odbudowano.

Zwiedzanie zamku w Ojcowie

Zamek w Ojcowie można zwiedzać, a w bramie otwarta jest ekspozycja. Bilety normalne kosztują 4 zł, a ulgowe 2 zł. Za sam wstęp do Ojcowskiego Parku Narodowego nie są pobierane opłaty. Płatne są natomiast niektóre jego atrakcje.

Kaplica na wodzie

Kaplica na wodzie. Fot. Shutterstock

Nieopodal ruin zamku w Ojcowie znajduje się Kaplica na Wodzie pw. św. Józefa Robotnika. Budynek z elementami stylu alpejskiego (konkretnie szwajcarskiego) wzniesiono na potoku Prądnik w 1901 r. W środku znajduje się m.in. ciekawy ołtarz z elementami patriotycznymi. Wystrój utrzymany jest w nawiązaniu do stylu zakopiańskiego.

Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale. Fot. Shutterstock

Zamku w Ojcowie nie należy mylić z zamkiem w Pieskowej Skale, który także znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym. Była to niegdyś zbójecka twierdza rodu Szafrańców, skąd ruszali one na łupieżcze wyprawy w dolinę Prądnika. Okradali powozy pełne drogocennych towarów. Krzysztof Szafraniec miał w sobie niewiele z Robin Hooda, bo nie oddawał łupów biednym, a sam się wzbogacał, za co został ścięty na Wawelu.

Czytaj więcej: Zamek w Pieskowej Skale – zbójecka twierdza

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE