Strona głównaCiekawostkiInwestycja za 18 mln złotych w Tatrach. Co powstanie?

Inwestycja za 18 mln złotych w Tatrach. Co powstanie?

W miejscowości Kiry przy wejściu do Doliny Kościeliskiej ma powstać nowoczesne Centrum Edukacji Przyrodniczej Kiry. Projekt zlecony przez Tatrzański Park Narodowy zakłada, że obiekt będzie całkowicie schowany pod ziemią, a dach pokrywać będzie roślinność. Władze TPN chcą, żeby nowe Centrum w jak najmniejszym stopniu ingerowało w krajobraz.

Dolina Kościeliska. Fot. Shutterstock

W Zakopanem, przy ulicy Chałbińskiego od lat z powodzeniem działa tego rodzaju Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to miejsce bardzo wysoko oceniane przez odwiedzających, a wstęp do niego jest bezpłatny. Trzeba jednak zarezerwować sobie możliwość wejścia o konkretnej godzinie. Centrum zapewnia ciekawe atrakcje dla zwiedzających w każdym wieku. Wszyscy wychodzą ze sporą dawką wiedzy o zwierzętach i roślinności w Tatrach oraz ochronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Nowa inwestycja TPN w Kirach ma zostać ukończona do końca 2021 roku i będzie kosztować 18 mln złotych. Pieniądze te pochodzą z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W podziemnym budynku Centrum powstanie kilka sal o różnej tematyce. Będzie można zapoznać się m.in. z kroniką ochrony Tatr oraz historią odkrywania jaskiń w Dolinie Kościeliskiej. Ma powstać sala „Podczerwieni”, w której zwiedzający dostaną gogle noktowizyjne i latarkę na podczerwień. Będą mieć za zadanie odnalezienie narysowanych na ścianach gatunków zwierząt, które będą podświetlały się pod wpływem podczerwieni.

W sali zatytułowanej „Oczy Ciemności” zwiedzający będą przechodzili przez ciemny korytarz jaskini, który wcześniej zobaczą na monitorach. Trzeba będzie zapamiętać trasę i pokonać ją w całkowitej ciemności.

W innej sali o nazwie „Jak Nietoperz”, trzeba będzie przejść przez ciemny labirynt w kasku z czujnikami. Zwiedzający ma poczuć się tutaj jak nietoperz, który omija przeszkody za pomocą echolokacji.

Ma powstać też sala „Formy Jaskiniowe”, w której znajdzie się diorama przedstawiająca jaskinie. Zwiedzający sami będą podświetlać interesującą ich formę jaskiniową, co będzie uruchamiało prezentację o niej oraz komentarz. W sali o nazwie „Podziemne Skarby” mamy zobaczyć i dowiedzieć się sporo na temat tatrzańskich jaskiń.

W Centrum znajdzie się także punkt informacji o pogodzie w górach, opis zasad zwiedzania TPN, informacje o aktualnych zjawiskach przyrodniczych, z których będzie można dowiedzieć się np. jakie rośliny obecnie kwitną lub jakie zwierzęta można spotkać przy górskich szlakach. Centrum będzie oczywiście pełniło rolę edukacyjną, dlatego przy interaktywnym stanowisku będzie można dowiedzieć się jak śmieci wpływają na środowisko, jak długo się rozkładają i ile śmieci co roku wywozi się z terenu TPN.

Władze parku szacują, że rocznie Centrum będzie odwiedzało nawet 125 tysięcy turystów. Ciekawe czy podobnie jak w zakopiańskim Centrum tutaj również wstęp będzie darmowy?

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE