Dlaczego Sępia Góra jest tak właściwie Sępią i jakie ciekawostki kryją się w Izerach w okolicy Szklarskiej Poręby? Dolny Śląsk jest prawdopodobnie najbardziej tajemniczym z polskich województw. Izerskie szlaki nie należą do najtrudniejszych, za to na pewno do malowniczych. Zabieramy Was na wycieczkę w Izery śladem ciekawostek, samorodków złota i kopalni kwarcu.
Izery – złote góry
Góry Izerskie położone są w Sudetach. To niezwykle malownicze pasmo nie jest zbyt wysokie. Najwyższy szczyt, Wysoka Kopa, ma 1126 m n.p.m. Są to jednak niezwykle piękne góry pełne bogactw mineralnych.
Można tam znaleźć nie tylko gnejsy czy granity. W podziemiach kryją się żyły kwarcowe, rubiny, szafiry, granaty, kryształy górskie, turmaliny, ametysty, chalcedony, chryzoprazy, tytanity, ale też… złoto. W okolicy góry Złote Jamy znajdowano samorodki złota. Niezwykłe zdjęcia, ze scenerią przypominającą tą z dzikiego zachodu, można zrobić w nieczynnej kopalni kwarcu Stanisław w Szklarskiej Porębie.
Sępia Góra – święte wzgórze z pogańskim gajem
Na szczycie Sępiej Góry miał znajdować się chram, czyli pogańska świątynia z gajem. Słowo gaj po niemiecku brzmiało podobnie jak sęp, stąd też wzięła się nazwa Sępia Góra. To niewielkie, liczące 828 m n.p.m. wzniesienie znane jest m.in. dzięki Białemu Kamieniowi, czyli grupie malowniczych skałek na szczycie.
Izery – biegun zimna
Hala Izerska uważana jest za polski biegun zimna. To nie Suwałki, a właśnie to ona przyprawia o dreszcze. Występują tam najniższe średnie temperatury roczne. W lipcu notowane bywają tam ujemne temperatury. Najniższą odnotowano w lutym 2012 roku, -36 stopni Celsjusza.
W Izery na narty
Jakuszyce mają jedne z najlepszych tras nart biegowych w Polsce. Szklarska Poręba też jest ośrodkiem sportów zimowych. Znajduje się tu kilka wyciągów narciarskich. Można znaleźć zarówno łatwe jak i trudne trasy zjazdowe i biegowe. Miasto Ducha Gór to doskonała baza noclegowa na wycieczkę w Izery.
Dziękujemy naszej Czytelniczce Magdalenie Pałys za przesłane zdjęcia.
Zobacz także tekst o polskich wodospadach. W Szklarskiej Porębie znajdują się aż dwa z najbardziej rozpoznawalnych: