Strona głównaCiekawostkiJezioro Jasne – najbardziej przejrzyste w Polsce. Z łatwością zobaczysz dno, ale...

Jezioro Jasne – najbardziej przejrzyste w Polsce. Z łatwością zobaczysz dno, ale nie wejdziesz do wody

Jezioro Jasne koło Iławy – inaczej Jezioro Czyste zdumiewa naukowców i turystów, którzy tam docierają. To najczystsze i najbardziej przejrzyste jezioro w Polsce, w którym widoczność sięga 15 metrów! Maksymalna głębokość jeziora to niespełna 20 metrów, więc w bardzo wielu miejscach widać dno zbiornika. To plener idealny do zdjęć i miejsce jak nie z tego świata. Nie wejdziesz jednak do wody i to nie dlatego, że żyją tam okonie-kanibale. Odczyn wody jest kwaśny, a pH wynosi zaledwie 4,3.

Jezioro Czyste – przejrzyste zwierciadło o nieprzypadkowej nazwie

Nazwa Jezioro Czyste jest nieprzypadkowa, a zbiornik zawdzięcza ją swojej krystalicznej wodzie. Już od wielu lat miejscowi zachwycali się pięknem tego uroczego zakamarka Polski. Turyści z Polski przyjeżdżają tu jednak zbyt rzadko, bo sława jeziora jest raczej lokalna. Warto jednak zobaczyć ten spektakularny zbiornik i zaplanować tam sesję zdjęciową w Rezerwacie przyrody Jasne. Przejrzystość wody sięga aż 15 metrów, co jest imponującym wynikiem. W wielu miejscach widać jak na dłoni dno Jeziora Jasnego.

Czemu Jezioro Jasne zawdzięcza swoją unikatową przezroczystość? To od lat jest zagwozdką dla naukowców, którzy tworzą na ten temat specjalne opracowania. Od lat tę materię zgłębiają badacze i studenci z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Z pewnością ma na to wpływ kwaśny odczyn jeziora (pH = 4,3), przez co nie rozwija się tam bujne życie. Wiele gatunków nie jest w stanie egzystować w takim środowisku. Ryby, glony i inne organizmy wpływają na mętność jezior w Polsce, ograniczając w nich widoczność. Mimo kwaśnego odczynu Jezioro Jasne jest domem kilku gatunków roślin i zwierząt. Występują tam nieliczne glony, sinice i skąpa roślinność przybrzeżna. Prawdziwą ciekawostką jest zamieszkujący te wody kanibalistyczny gatunek okonia karłowatego. Większe osobniki pożerają mniejsze okonie, do czego są poniekąd zmuszone przez fakt, że w jeziorze nie żyją inne duże ryby.

Jezioro Jasne – tu się nie wykąpiesz

Niestety Jezioro Jasne to nieodpowiednie miejsce na kąpiel, choć krystaliczna woda kusi, by do niej wskoczyć. To jednak niemożliwe nie tylko ze względu na jej odczyn, ale także dlatego, że równowaga biologiczna akwenu powinna zostać zachowana. Każda ingerencja człowieka mogłaby ją zaburzyć, dlatego nie należy zapominać, że obowiązują tam przepisy dotyczące ochrony rezerwatowej, a wstęp do wody jest wzbroniony.

Warto odwiedzić to szczególne miejsce, które znajduje się na terenie Rezerwatu przyrody Jasne w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego. Niewielkie i malowniczo położone Jezioro Czyste, czy też Jezioro Jasne ma także swój punkt widokowy. Można spojrzeć z niego na jezioro w pełnej krasie i zadumać się nad ciekawostką, dlaczego akurat to jezioro tak różni się składem od wszystkich w okolicy. Specyfiką rezerwatu jest położenie obok ubogiego przyrodniczo Jeziora Jasnego zróżnicowanego pod względem flory i fauny Jeziora Luba. Warto tu zajrzeć podczas wypoczynku nad pobliskim ogromnym Jeziorem Jeziorak.

Zdjęcie główne: fotografia ilustracyjna, Pixabay.

Jezioro Jasne Czyste, Pojezierze Iławskie
Jezioro Jasne, Jezioro Czyste, Pojezierze Iławskie. Fot. Szymic1, CC BY-SA 2.5
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

  1. Taaak nie wolno się kąpać…a to czyste dno na zdjęciach ? Ściółka leży po bokach a piasek czysty to pewnie krowy zrobiły co ? 🙂 sam się tam kąpałem nie raz, i jeszcze nie raz się wykąpie. Mało tego, szkoła się na tym akwenie nurkowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE