Strona głównaTop 10Parki Miniatur – mała podróż po najpiękniejszych miejscach na świecie (Top 16)

Parki Miniatur – mała podróż po najpiękniejszych miejscach na świecie (Top 16)

Parki miniatur to bardzo popularna atrakcja, którą uwielbiają dzieci i dorośli. Z roku na rok pojawia się coraz więcej miejsc, gdzie w ciągu jednej chwili staniecie jednocześnie obok największych polskich i zagranicznych atrakcji. Krzyżackie zamki, wieża Eiffla, piramidy, Tower Bridge czy Statua Wolności to miejsca, które chciałby zobaczyć każdy, ale tylko tu jesteście w stanie zobaczyć je wszystkie w ciągu kilku chwil. Odwiedźcie najlepsze parki miniatur w Polsce i podróżujcie po największych atrakcjach świata!

Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach

parki miniatur
Park Miniatur w Kowarach. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Park Miniatur Dolnego Śląska powstał w 2003 roku w Kowarach, gdzie w jednym miejscu zobaczycie największe atrakcje regionu. Wszystkie prezentowane makiety są doskonałym odwzorowaniem oryginału w skali 1:25. W parku miniatur zobaczycie modele zamków, pałaców, klasztorów oraz ratuszy z Dolnego Śląska. Wyjątkową atrakcją jest największa w Polsce miniatura gór – pasmo Karkonoszy, wraz ze Śnieżką oraz wiernie odtworzonymi szlakami i schroniskami. Dodatkowo, w cenie biletów, otrzymujecie opiekę animatorów, którzy pełni wiedzy opowiedzą Wam o historii największych atrakcji regionu, ciekawostkach i legendach.

Park Miniatur w Kowarach otwarty jest przez cały rok w godzinach 9.00-16.00.

Ceny biletów:

 • dorośli: 33 zł
 • seniorzy, studenci i niepełnosprawni: 29 zł
 • młodzież od lat 15-18: 27 zł
 • dzieci do lat 14: 25 zł
 • dzieci do 1 metra – bezpłatnie

Dowiedzcie się więcej: Park miniatur w Kowarach – małe jest piękne.

Bałtycki Park Miniatur (Parki miniatur w Polsce)

W Międzyzdrojach znajduje się jedna z najlepszych atrakcji turystycznych Pomorza Zachodniego. Bałtycki Park Miniatur przeniesie Was w wyjątkową podróż wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Prezentowane modele to zbiór najciekawszych zabytków i latarni morskich w skali 1:25 pochodzących z Polski, Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Litwy, Łotwy i Estonii. Na miejscu nie zabraknie także przewodników, którzy w ciekawy sposób przybliżą Wam wiedzę o prezentowanych miejscach. Twórcy parku miniatur włożyli w to miejsce całe swoje serce, aby rozbudzić w odwiedzających miłość do Bałtyku i chęć zobaczenia polskich i zagranicznych atrakcji także w oryginale. Oprócz miniatur atrakcji, w Międzyzdrojach znajduje się także 500 metrów kwadratowych makiet miniaturowych kolejek, które zachwycą szczególnie najmłodszych odwiedzających.

Park Miniatur w Międzyzdrojach otwarty jest przez cały rok. W okresie zimowym od 10.00 do 15.00, latem 10.00-19.00.

Ceny biletów:

 • normalny: 25 zł
 • ulgowy: 20 zł
 • dzieci do lat 3: bezpłatnie

Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego

parki miniatur
Park Miniatur Szlaku Piastowskiego. Fot. Olga Kowalczyk, Polska Zachwyca.pl

Bardzo interesującym historycznie miejscem jest Skansen Miniatur Szlaku Piastowskiego. Atrakcja ta znajduje się w Pobiedziskach, w połowie drogi pomiędzy Gnieznem a Poznaniem, na historycznym Szlaku Piastowskim. Odwiedzając park będziecie mieli szansę w jednym miejscu zobaczyć makiety obiektów historycznych i interesujących fragmentów zabudowy miast wielkopolskich. Podczas wizyty dowiecie się więcej o rozwoju osadnictwa i kształtowania się państwowości polskiej. W skansenie, oprócz miniatur, można obejrzeć ekspozycję drewnianych rzeźb związanych z mitologią słowiańską, dowiedzieć się jak wygląda praca archeologa oraz wziąć udział w grach edukacyjnych.

Godziny otwarcia:

 • 1 kwietnia-31 października: 9:00-18:00
 • 2 listopada-31 marca: 9:00-16:00

Ceny biletów:

 • normalny: 8 zł
 • ulgowy: 7 zł
 • dzieci do lat 3: bezpłatnie

Przeczytajcie również: Szlak Piastowski – atrakcje, arcyciekawe miejsca i ludzie do odkrycia.

Mazurolandia – Park Miniatur Zabytków Warmii i Mazur

Mazurolandia to ciekawa atrakcja, na mapie Warmii i Mazur, która znajduje się w miejscowości Gierłoży koło Kętrzyna (niedaleko Wilczego Szańca). Jest to miejsce łączące zabawę z odkrywaniem historii, zabytków i kultury regionu. W parku miniatur zobaczycie najpiękniejsze budowle Warmii i Mazur w skali 1:25, a wszystko to zlokalizowane na ogromnej mapie regionu. Wędrując po Mazurolandii zobaczycie m.in.: zamek w Malborku, pałac w Drogoszy, śluzę na Kanale Mazurskim, zamki w Reszlu, czy twierdzę Boyen. Jeśli lubicie historię to z pewnością zainteresuje Was wystawa militariów z czasów II wojny światowej, oraz możliwość oddania strzałów z unikatowych replik broni wojennych.

Godziny otwarcia:

 • kwiecień – sierpień: 10.00-18.00
 • wrzesień: 10.00-17.00
 • październik: 10.00-16.00

Cennik biletów:

 • normalny i ulgowy: 18 zł
 • dodatkowo płatne: strzelnica rycerska (5 zł), strzelnica militarna (5 zł), pokój zagadek (15 zł)

Kaszubski Park Miniatur

W samym środku Kaszub, we wsi Strysza Buda, znajduje się ciekawy park miniatur, prezentujący budowle nie tylko z regionu, ale i z Polski oraz świata. W Kaszubskim Parku Miniatur modele wykonane są w skali 1:25, a ich tematyka jest różnorodna. Można tu spacerować wokół odtworzonej kaszubskiej osady, pałaców czy kościołów, ale również Statuy Wolności, Sfinksa czy Big Bena. Jest to ciekawa lekcja dla dzieci, które mogą poszerzyć horyzonty poprzez poznanie słynnych na całym świecie budowli. Na terenie parku znajdują się również inne, liczne atrakcje m.in. gabinet luster, mini zoo czy bajkowa kraina, gdzie odtworzeni i wkomponowani w instalacje są liczni bohaterowie bajek dla dzieci.

Godziny otwarcia:

 • 29 kwietnia-30 września: 9:00 – 19:00
 • 1 marca-28 kwietnia i 1 października-30 listopada: 10.00-17.00

Ceny biletów:

 • normalny: 24 zł
 • ulgowy: 16 zł
 • dzieci do lat 3: bezpłatnie

Park Miniatur Latarni Morskich (Parki miniatur w Polsce)

Będąc w Niechorzu fani zminiaturyzowanych budowli muszą udać się do Parku Miniatur Latarni Morskich. Znajdujące się tam budowle są wykonane w skali 1:10, co powoduje, że eksponaty są wysokie i można na nich zauważyć wiele szczegółów i detali. Świadczy to o wysokiej dokładności wykonania i pozwala lepiej poznać architekturę tych wyjątkowych budowli. Makiety w parku są wkomponowane w różnorodne, kwieciste aranżacje, co dodaje miejscu koloru i uroku. W parku obejrzymy makiety wszystkich działających latarni na polskim wybrzeżu oraz kilka odtworzonych, obecnie zniszczonych wież. Na terenie funkcjonuje również sklepik, w którym można zaopatrzyć się w pamiątki z motywem latarni.

Godziny otwarcia: 10.00-17.00

Ceny biletów:

 • normalny: 30 zł
 • seniorzy, studenci i niepełnosprawni: 27 zł
 • młodzież od lat 14-18: 25 zł
 • dzieci do lat 14: 23 zł

Zobaczcie także: Polskie latarnie morskie – 13,5 nadbałtyckiej ciekawostki

Park Miniatur Zamków Krzyżackich

Oryginalny i tematyczny park miniatur znajduje się w Chełmnie. Prezentuje on w skali 1:30 makiety krzyżackich zamków, położonych głównie na terenie Ziemi chełmińskiej. W XIII wieku Zakon upodobał sobie ten region i wybudował na nim sieć warowni. Obecnie park przypomina o krzyżackim rodowodzie tutejszych ziem, a sam dodatkowo położony jest w historycznym miejscu Chełmna – przy XIII wiecznych murach miejskich i Bramie Grudziądzkiej. Znajdujące się w parku makiety bardzo dokładnie odwzorowują swoje oryginały i są wykonane z dużą dbałością o szczegóły. Przedstawionych jest tutaj 9 zamków m.in. Radzyń Chełmiński, Toruń czy Kurzętnik. Obok każdej makiety znajduję się tabliczka z ciekawymi informacjami na temat danego zamku.

Czynne od 1 kwietnia do 30 października: pn-sb 10.00-19.00, w niedziele: 11.00-19.00

Wstęp do parku jest bezpłatny w godzinach otwarcia.

Park Miniatur Świat Marzeń – Małopolska

W małopolskiej wsi Inwałd znajduje się kompleks parków rozrywkowych Inwałd Park. Jedną z jego części jest park miniatur Świat Marzeń. Znajdują się tu dokładnie odtworzone budowle z wielu zakątków Ziemi. W ciągu kilku godzin możecie odbyć podróż dookoła świata, zwiedzając Wieżę Eiffla, Stary Most, Wielki Mur Chiński, Biały Dom czy posągi Moai z Wyspy Wielkanocnej. Miniatury wykonane są w większości w skali 1:25 co umożliwia porównanie ich wysokości. Na uwagę zasługują również piękne dekoracje kwiatowe, które otaczają parkowe alejki i miniatury. Ogród został odpowiednio skomponowany, aby razem z makietami tworzyć integralną całość. O jego nieszablonowym charakterze świadczą rosnące tu oryginalne rośliny m.in.: sosna bośniacka, berberys czerwony czy pięciornik żółty.

Godziny otwarcia: 10.00-18.00

Cennik biletów pn-czw:

 • normalny: 34 zł
 • ulgowy: 29 zł

Cennik biletów pt-nd:

 • normalny: 39 zł
 • ulgowy: 34 zł

Minieuroland (Parki miniatur w Polsce)

Kłodzko również może pochwalić się swoim parkiem miniatur. Mini Euroland znajduje się na malowniczych obrzeżach miasta, a jego ścieżki wiją się na ponad dwóch hektarach powierzchni. Przygotowane zostały tu modele ponad 40 różnych budowli, zarówno tych lokalnych (np. Twierdza Kłodzko) jak i bardziej odległych (np. Statua Wolności). Ciekawostką jest istniejąca na terenie parku pracownia modelarska. To tutaj grupa modelarzy, rzeźbiarzy i grafików tworzy swoje dzieła. Pracownie jest udostępniona dla zwiedzających, którzy mogą poznać techniki pracy i materiały używane w pracy nad makietami. Na miejscu znajduje się również kawiarnia, w której można odpocząć po kilkugodzinnym spacerze dookoła świata.

Godziny otwarcia:

 • maj-wrzesień: 9:00-19:00
 • luty, marzec, kwiecień, październik: 9:00-17:00
 • styczeń, listopad, grudzień: 9:00-16:00

Ceny biletów:

 • normalny: 35 zł
 • ulgowy: 29 zł
 • dzieci do lat 3: bezpłatnie

Park Miniatur i Kolejek (Parki miniatur w Polsce) – Dziwnów

Parki miniatur znajdziecie w różnych miejscach Polski. Kolejny z nich znajduje się w nadmorskiej miejscowości Dziwnów. Wewnątrz zobaczycie miniatury polskich latarni morskich wykonane w skali 1:10. Nad polskim wybrzeżem Bałtyku znajduje się 15 czynnych wież nawigacyjnych. Każda skrywa swoją historię i wiele interesujących faktów. Jeśli zawsze marzyliście o tym, aby zobaczyć je wszystkie, to w parku miniatur jest to możliwe. Oprócz makiet latarni morskich w Dziwnowie znajdują się miniaturowe kolejki, które zostały wykonane z niezwykłą dbałością o szczegóły. Lokomotywy przemieszczają się po szynach, wydają charakterystyczne dźwięki i puszczają dym z komina. Trasa ich przejazdu, na której znajdują się mosty, zwrotnice, a nawet miniaturowe dworce, ma ponad kilometr długości.

Godziny otwarcia: 10:00-16:00

Ceny biletów:

 • normalny: 25 zł
 • ulgowy: 20 zł
 • dzieci do lat 3: bezpłatnie

Park Miniatur Województwa Mazowieckiego

Kolejny park pełen miniatur to miejsce z wyjątkowym klimatem, w którym odkryjecie miejsca, których już nie ma. W Parku Miniatur Województwa Mazowieckiego, który zlokalizowany jest w centrum Warszawy, znajdują się perełki architektoniczne, którym nie dane było przetrwać zniszczeń II wojny światowej. Ta wyjątkowa atrakcja, to okazja, żeby przenieść się w czasie, poczuć klimat dawnej stolicy i przede wszystkim dowiedzieć się jak wyglądała Warszawa przed wybuchem wojny. Miniatury wykonano w skali 1:25 po analizie dokumentacji odwzorowywanych budynków, planów, rycin i fotografii. Co ciekawe wszystkie makiety wytworzono przy wykorzystaniu drukarki 3D.

Godziny otwarcia: 10.00-20.00

Cennik biletów:

 • normalny: 14 zł
 • ulgowy: 12 zł
 • dzieci do lat 5: bezpłatnie

Park Miniatur Świętokrzysko

Jeśli macie ochotę odkryć najciekawsze atrakcje ziemi świętokrzyskiej to zapraszamy Was do Parku Miniatur Świętokrzysko, który położony jest na terenie parku krajobrazowego w Chrustach koło Kielc. W skali 1:20 odtworzone zostały zamki, pałace, kościoły i zabytki techniczne związane z tym regionem Polski. Pokazano je tak, jak wyglądały w latach swojej świetności, więc będziecie mogli przenieść się w czasie i zobaczyć ich najpiękniejsze oblicze. Park Miniatur zwiedza się słuchając słuchowiska w e-przewodniku. Oprócz parku miniatur w skład kompleksu wchodzą: Akwaria Oceanika z setkami gatunków ryb i wodnych stworzeń z całego świata, Kraina Zabawy z dmuchańcami i karuzelą, Brzozowa Zagroda z małymi zwierzętami, oraz restauracje i miejsca noclegowe.

Godziny otwarcia: 10.00-17.00 (okresie jesienno-zimowym tylko w soboty i niedzielę)

Cennik biletów:

 • normalny: 12 zł
 • ulgowy: 10 zł
 • dzieci do lat 3: bezpłatnie

Park Miniatur Świątyń (Parki miniatur w Polsce) – Podkarpacie

We wsi Myczkowce, w województwie podkarpackim, polskie parki miniatur mają jedno z bardziej oryginalnych tego typu miejsc. Park Miniatur Świątyń powstał ,aby pokazać różnorodność stylów sakralnych architektury drewnianej z tych terenów, zachowania pamięci o tych świątyniach, ale również w celu stworzenia płaszczyzny do międzykulturowego i religijnego dialogu. Park znajduje się na terenie Centrum Kultury Ekumenicznej im. św. Jana Pawła II w Myczkowcach. Zobaczycie tu 140 makiet obiektów sakralnych, drewnianych kościołów oraz cerkwi prawosławnych i grekokatolickich. Modele wykonane zostały z największą dokładnością w skali 1:25.

Godziny otwarcia: 9.00-17.00

Cennik biletów:

 • normalny: 10 zł
 • ulgowy: 5 zł
 • dzieci do lat 6: bezpłatnie

Park Miniatur Olszowa – Opolszczyzna

W Olszowej, w województwie opolskim, parki miniatur mają jeszcze jeden obiekt, który przedstawia obiekty sakralne. W tym miejscu macie okazję obejrzeć kolekcję najładniejszych bazylik i katedr katolickich. Są to cenne obiekty sakralne w Polsce i na świecie, wykonane w skali 1:25. Największa z nich ma wysokość aż 6,4 metra. Zobaczycie tu m.in. Kościół Mariacki w Krakowie, Katedrę na Wawelu w Krakowie, Sanktuarium w Świętej Lipce, Kościół Mariacki w Gdańsku, Bazylikę Św. Marka w Wenecji, Katedrę i Krzywą Wieżę w Pizie, Bazylikę i Plac Św. Piotra w Rzymie.

Godziny otwarcia:

 • codziennie 10.00-19.00
 • 1.11-31.03 – nieczynne

Cennik biletów:

• normalny i ulgowy: 20 zł

Sabat Krajno PARK Rozrywki i Miniatur – Świętokrzyskie

Na koniec przedstawiamy Wam największy z parków miniatur w Polsce. Sabat Krajno to wyjątkowa atrakcja, stworzona w wyjątkowym otoczeniu otuliny Świętokrzyskiego Parku Narodowego. U stóp Łysicy, najwyższego szczytu Gór Świętokrzyskich, stworzono największy park miniatur w naszym kraju. Znajdziecie tu wiele znanych budowli z całego świata, jednak to, co zachwyca najbardziej, to ogromna, niespotykana nigdzie indziej na świecie, makieta watykańskiej bazyliki z Placem Świętego Piotra. Została ona wykonana w skali 1:13, co sprawia, że możecie poczuć się jakbyście stali przy oryginalnej budowli. Ogromne wrażenie zrobi na Was również miniatura zniszczonych w zamachu terrorystycznym wież World Trade Center w Nowym Jorku. Obiekty mierzą ponad 21 metrów, a więc prawie tyle co sześciopiętrowy budynek.

Godziny otwarcia: 10.00-16.00

Cennik biletów:

 • normalny: 30 zł
 • ulgowy: 25 zł
 • dzieci do lat 4: 1 zł
Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE