Strona głównaCiekawostkiOgrody Kapias – kolory Prowansji, zapachy Toskanii, bajeczna kraina pełna pasji!

Ogrody Kapias – kolory Prowansji, zapachy Toskanii, bajeczna kraina pełna pasji!

Na obrzeżach Goczałkowic-Zdroju, w województwie śląskim, znajduje się miejsce stworzone z pasji i miłości do najpiękniejszych roślin świata. Ogrody Kapias to oaza spokoju, gdzie odpoczniecie pośród cudownych zapachów i kolorów. Nie brakuje tu doskonale zgranej ze sobą architektury ogrodowej, altanek, ławeczek, zacienionych miejsc na upalne dni i atrakcji dla dzieci. Dajcie się oczarować temu magicznemu, roślinnemu zakątkowi.

Ogrody Kapias – z miłości do roślin

W Goczałkowicach-Zdroju, w powiecie pszczyńskim, znajduje się jeden z najpiękniejszych w Polsce ogrodów. Założył go w 1979 roku właściciel obiektu Bronisław Kapias, który był wielkim pasjonatem roślin i postanowił podzielić się swoją miłością z innymi. Zaczęło się od sadzenia kwiatów na niewielkim skrawku ziemi, do którego stopniowo wprowadzano architekturę ogrodową i tworzono różnorodne roślinne zakątki. Dziś, ta najstarsza część nazywana jest Starymi Ogrodami. Ogrody Kapias posiadają też Nowe Ogrody, których budowa została rozpoczęta w 2008 roku, a od 2019 roku, gdy stara część została zniszczona przez nawałnicę, to właśnie tu powstają nowe atrakcje.

Cztery strony świata

Przekraczając próg tego miejsca można poczuć się jak w magicznej krainie, która zachwyca, o każdej porze roku. Ogrody Kapias zostały tak stworzone, że jego poszczególne elementy kwitną, zdobiąc go i urzekając, wiosną, latem, jesienią, a nawet zimą. Spacerując wokół bujnej roślinności możecie odbyć podróż po różnych zakątkach świata. W nowej części zobaczycie romantyczny ogród angielski oraz chłodny ogród skandynawski. Zachwyci Was także zaułek śródziemnomorski pełen pachnącej lawendy czy patio włoskie, gdzie przeniesiecie się do pachnącej ziołami malowniczej Toskanii.

Starsza część skrywa natomiast ogród japoński gdzie dominują sosny, klony, berberysy, cyprysiki, miłorzęby i azalie japońskie. Tu także znajdziecie zaułek holenderski, który oprócz tulipanów, zawiera w sobie inne symbole tego kraju. Jeśli jednak najlepiej czujecie się w naszej pięknej Polsce, z pewnością spodoba Wam się ogród w barwach narodowych, położony w nowej części parku. Ten prostokątny teren podzielony jest na dwie części. Jedna z nich posiada rośliny kwitnące na biało, a druga na czerwono.

Bajkowa kraina zabawy

Ogrody Kapias to miejsce, w którym zregenerujecie swoje siły, dotlenicie się i wyjdziecie pełni pozytywnej energii. Miejsce to zostało przygotowane tak, aby każdy czuł się tu doskonale, także Wasze dzieci. Dla najmłodszych odwiedzających przygotowano mnóstwo oryginalnych atrakcji, na których z pewnością nie będą się tutaj nudziły. Wielką przygodą będzie przejście roślinnego labiryntu, którego wysokość to 160 cm. Tuż obok znajduje się igloo, którego kopuła opleciona jest bujnymi pnączami. Dla dzieci przygotowano także jedną z nowej części parku: Zaczarowany ogród. Jest to bajkowy plac zabaw, do którego prowadzi tunel porośnięty winobluszczem pięcioklapowym. Na tym miejscu przygotowano miejsce zabaw z piaskownicą, zjeżdżalniami, huśtawkami, domkiem oraz wigwamem. Pomyślano także o relaksie dla rodziców, na których czekają kolorowe ławki.

Od spaceru do własnego domowego zakątka

Spacerując po tym cudownym miejscu z pewnością będziecie zaskoczeni jak wyjątkowe mogą stać się aranżacje roślinne w połączeniu z architekturą ogrodową. Ogrody Kapias skrywają piękne fontanny, aleje, stawy, tarasy widokowe, altany i skalniaki, które w połączniu z piękną roślinnością tworzą wyjątkową całość. Jeśli wychodząc stąd poczujecie niedosyt, koniecznie odwiedźcie znajdujące się tutaj centrum ogrodnicze. Znajdziecie tu wszystko co potrzebne do Waszego ogrodu oraz do dekoracji wnętrza domu lub biura. Jeśli kochacie kwiaty, drzewa oraz krzewy i chcecie stworzyć w swoim domu jeden z magicznych zakątków, to tu na pewno znajdziecie wszystko co jest Wam potrzebne. Wyczarujcie swoje miejsce, które pozwoli Wam się zrelaksować i odpoczywać każdego dnia.

Ogrody Kapias – miejsce dla każdego

Warto wspomnieć że Ogrody Kapias to miejsce stworzone dla każdego, także dla osób niepełnosprawnych, które będą się tu czuć przyjemnie i komfortowo. Cały obiekt wraz z Ogrodami do Zwiedzania, restauracją i centrum ogrodniczym dostępny jest dla osób poruszających się na wózkach i osób z małym dziećmi. Wszystkie ogrodowe ścieżki są utwardzone. Wspaniałym miejscem jest także ogród sensoryczny dedykowany osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich i osobom niewidomym. W tym miejscu wszystkie rośliny posadzone są na podwyższeniach, tak by swobodnie można było ich dotknąć i powąchać. Posadzone są tu rośliny o mocnym zapachu, a ich kolory pięknie ze sobą kontrastują.

Wstęp do Ogrodów Kapias jest bezpłatny.

Zobaczcie także: Najpiękniejsze ogrody w Polsce (Top 9).

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE