Strona głównaCiekawostkiJuż są grzyby. Na Dolnym Śląsku wysyp (MIEJSCA)

Już są grzyby. Na Dolnym Śląsku wysyp (MIEJSCA)

Gdzie są grzyby? My kochamy je zbierać, więc podzielimy się z Wami informacjami od grzybiarzy. W wielu miejscach już był wysyp. Jeśli nie wiecie, gdzie jechać na grzyby, to m.in. obrodziło w nie w Dolnym Śląsku.

Czy już są grzyby?

grzyby borowiki szlachetne prawdziwki
Gdzie są grzyby? Takie borowiki można spotkać w wielu miejscach. Fot. Pixabay

Na grzyby trzeba czekać do jesieni, najczęściej pojawiają się w lasach już pod koniec sierpnia, ale nie ma ich wtedy zbyt wiele. We wrześniu można spotkać pierwsze grzyby, ale zazwyczaj najwięcej jest ich w październiku i listopadzie (o ile nie ma przymrozków).

Ale w tym roku obfite zbiory grzybów wystąpiły wcześniej. Jest już wysyp. Wiosna przyszła szybciej, a okres wegetacyjny roślin mocno przyspieszył. Dlatego mamy już praktycznie jesień, w górach drzewa są już obsypane złotem i miedzią, a grzyby są w lasach.

Gdzie szukać grzybów?

grzyb w lesie na mchu
W lasach iglastych można spotkać większość grzybów. Fot. Pixabay

Pod świerkami i sosnami szukajmy prawdziwków, czyli borowików szlachetnych, pojawiają się tam także podgrzybki. Maślaki lubią rosnąć pod sosnami i modrzewiami, szczególnie młodymi.

Kurki znajdziemy w pobliżu sosen i świerków, ale czasami także pod drzewami liściastymi takimi jak dęby i buki. W lasach brzozowych szukajmy koźlarzy, zwanych kozakami. Na leśnych polanach możemy natrafić na pieczarki łąkowe, a w dobrze oświetlonych miejscach, np. na łąkach i przy leśnych duktach rośnie sowa, czyli czubajka kania.

Gdzie w Polsce rosną grzyby? Sprawdź na kolejnej stronie.

Gdzie zbierać grzyby? (MIEJSCA)

grzyb prawdziwek w lesie
Wysyp grzybów już nastąpił. Fot. Pixabay

Na Dolnym Śląsku m.in. w Borach Dolnośląskich i w okolicach Jeleniej Góry już był wysyp. Są także m.in. w okolicach Środy Śląskiej, Przemkowa, w górach Sowich i w pobliżu Świeradowa-Zdroju. Ale grzyby są także w innych województwach.

Grzyby są także w woj. zachodniopomorskim, m.in. w powiecie kamieńskim. Z kolei w woj. lubuskim w powiecie strzelecko-drezdeneckim jest prawdziwy wysyp. Jeszcze lepiej jest w kujawsko-pomorskim w okolicy Włocławka, Płocka i Grudziądza.

Grzybiarze z Małopolski koniecznie powinni zajrzeć w okolice Chrzanowa. Ogólnie w tym województwie można spodziewać się grzybów. Rosną też m.in. w okolicy Bielska-Białej.

Gdzie są grzyby (MAPA)

grzyb rośnie w lesie na runie
Gdzie są grzyby? Dowiecie się z aktualizowanej mapy. Fot. Pixabay

Tego gdzie są grzyby można się dowiedzieć z mapy występowania. Jest ona aktualizowana przez grzybiarzy. Znajdziecie ją na stronie grzyby.pl, oto aktualna mapa grzybów:

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE