Strona głównaTop 10Poznań – atrakcje w sercu Wielkopolski

Poznań – atrakcje w sercu Wielkopolski

Czy Poznań skradł już Wasze serca? Serce Wielkopolski to niezwykle barwne miasto z licznymi zabytkami i miejscami do aktywnego wypoczynku. Dziś pokazujemy, że Poznań atrakcje ma dosłownie dla każdego.

Stary Rynek w Poznaniu

poznań atrakcje stary rynek
Stary Rynek w Poznaniu. Fot. Shutterstock

Starówka w Poznaniu zajmuję obszar aż 21 hektarów a jej sercem jest centralnie usytuowany Stary Rynek. Uwagę przykuwają przede wszystkim barwne kamienice, w których mieszczą się głównie kawiarnie i restauracje. Na terenie poznańskiej starówki znajdują się liczne zabytki m. in ratusz, zrekonstruowana waga miejska, Odwach czy kościół Katarzynek. To miejsce idealne do spacerów i spędzania wolnego czasu ze znajomymi.

Poznań atrakcje – ratusz

poznański ratusz poznań atrakcje
Poznański ratusz. Fot. Shutterstock

Poznański ratusz to przykład budowli renesansowej. Pierwotnie został wzniesiony w stylu gotyckim. Budowę zakończono około 1300 roku. 250 lat później podjęto decyzję o gruntownej przebudowie ratusza za którą odpowiadał szwajcarski artysta Giovanni Battista di Quadro. To właśnie w tym czasie poznański ratusz nabrał cech budowli renesansowej oraz wzbogacił się o nowy zegar z koziołkami.

Poznańskie koziołki

poznańkie koziołki
Poznań atrakcje: koziołki. Fot. Shutterstock

Trudno znaleźć osobę, która nie słyszała o poznańskich koziołkach. Te dwie urocze figurki wyłaniają się z wieży ratusza codziennie w samo południe. Koziołki stukające się głowami zdobią ratusz od XVI wieku. Właśnie wtedy zdecydowano o jego remoncie i zamówiono u mistrza ślusarskiego Bartłomieja Wolfa nowy zegar. Konstrukcja składała się z następujących elementów: 3 pełnych tarcz, jednej pełnej tarczy oraz tzn. urządzenia błazeńskiego, którym są wspomniane koziołki.

Kościół św. Jana

Kościół św. Jana w Poznaniu
Kościół św. Jana. Fot. Shutterstock

Kościół św. Jana to jedna z najstarszych budowli w Polsce. Pierwotny kościół, który mieścił się w tym miejscu, został wzniesiony w XI wieku pod wezwaniem Michała Archanioła. W 1187 roku został on przekazy w ręce zakonu joannitów. Na przełomie XII i XIII wieku zakonnicy postanowili rozbudować kościół, a stara bryła została wkomponowana w nową świątynię. Wkrótce nastąpiła również zmiana patrona kościoła na św. Jana Jerozolimskiego. Warto wspomnieć, że jest to jedna z pierwszych świątyń w Polsce, do budowy której użyto cegły.

Może zainteresuje Cię również: Najstarsze budowle w Polsce (top 7).

Zamek Cesarski

Zamek Cesarski w Poznaniu
Zamek Cesarski w Poznaniu. Fot. Shutterstock

Zamek Cesarski w poznaniu jest najważniejszą częścią dzielnicy o tej samej nazwie. Wzniesiono go na życzenie ostatniego cesarza niemieckiego – Wilhelma II. Chociaż zamek miał projektanta to wiele rozwiązań i zmian wprowadził sam cesarz. Budowa rezydencji Wilhelma II trwała zaledwie pięć lat. Obecnie zamek jest głównym miejscem prezentacji sztuki w ramach Międzynarodowego Triennale Rzeźby.

Zoo w Poznaniu

zoo w poznaniu
Żyrafy w poznańskim zoo. Fot. Shuterstock

Poznań może się poszczycić aż dwoma ogrodami zoologicznymi. W sercu wielkopolski funkcjonuje tzn. nowe i stare zoo. Starszy obiekt powstał w 1874 roku i jest jednym z dwóch najstarszych ogrodów zoologicznych w Polsce. Od 1978 roku znajduje się również na liście zabytków. Od 2009 roku, decyzją władz miasta do starego zabytkowego zoo możemy wejść bezpłatnie. Nowe Zoo, istniejące od 1974 roku, słynie z kolekcji ptaków drapieżnych oraz sów, która należy do jednej z najbogatszych w Europie.

Stadion Lecha

Stadion miejski w Poznaniu
Stadion miejski w Poznaniu. Fot. oleksandr osipov, Shutterstock

Poznań atrakcje ma również dla miłośników rywalizacji sportowej. Poznański stadion znany jest także jako Stadion przy Bułgarskiej oraz Stadion Lecha. To tutaj odbywają się regularne mecze Lecha Poznań a dawniej także Warty Poznań. Historię obiektu podzielić można na dwa etapy. Pierwszy to budowa i funkcjonowanie starego stadiony oraz drugi, kiedy to arena została wybudowana na nowo. Powstanie nowej areny związane było z Euro 2012. Oprócz rozgrywanych meczy na stadionie w Poznaniu możemy również skorzystać z siłowni, a w okresie zimowym z lodowiska.

Jezioro maltańskie

jezioro maltańskie poznań
Jezioro maltańskie. Fot. Shutterstock

Gdzie poznaniacy najchętniej odpoczywają od zgiełku dużego miasta? Oczywiście nad jeziorem Maltańskim. Ten sztuczny zbiornik wodny powstały spiętrzenia Cybiny to zdecydowanie zielone płuca Poznania. Można się tu zrelaksować, pospacerować w cieniu drzew a nawet uprawiać ekstremalne sporty wodne. Wszystko to w centrum wielkiego miasta.

Rogale świętomarcińskie

rogale świętomarcińskie
Rogale świętomarcińskie. Fot. Shutterstock

Po intensywnym zwiedzaniu warto przysiąść na chwilę na jednej z pięknych poznańskich uliczek i delektować się smakiem wyjątkowego regionalnego przysmaku. O czym mowa? Oczywiście o rogalach świętomarcińskich. Ten tradycyjny wielkopolski przysmak jest spożywany przede wszystkim 11 listopada w dniu świętego Marcina. Pyszne rogaliki można również kupić w poznańskich piekarniach i cukierniach na codzień. Przez cały rok w Poznaniu sprzedaje się aż 600 ton tego słodkiego wypieku. Chyba już nie musimy Was przekonywać, że Poznań atrakcje ma również bardzo słodkie.

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE