Strona głównaCiekawostkiKampinoski Park Narodowy – królestwo łosia

Kampinoski Park Narodowy – królestwo łosia

Będąc w okolicach Warszawy warto się wybrać do Puszczy Kampinoskiej, pooddychać świeżym powietrzem i pospacerować licząc na to, że spotka się zamieszkujące tu zwierzęta. Oto ciekawostki, jakie kryje Kampinoski Park Narodowy.

Historia puszczy królewskiej, gdzie polował Jagiełło

puszcza kampinoska
Chatka w Puszczy Kampinoskiej. Fot. Shutterstock

Puszcza Kampinoska już w średniowieczu była znana jako doskonałe miejsce łowów. Nawet jeśli dzisiaj polowania nas bulwersują i chcemy chronić zwierzęta zamiast na nie polować wtedy dzikiej zwierzyny upatrywał tam prawdopodobnie Władysław Jagiełło, a na pewno królowie Jan III Sobieski i Stanisław August Poniatowski.

Następnie puszcza była własnością królewską, tak zwaną królewszczyzną. Lasy te weszły w jej skład w XVI wieku, a dochód z puszczy zasilał królewski skarbiec. Na czym zarabiano? Między innymi na wyrębie drewna, które Wisłą spławiano potem do Gdańska. Zwierzyna pouciekała. Kolejnych zniszczeń dokonywał przemysł. Wyrabiano tam m.in. smołę. Smolarnie jednak zaczęto likwidować pod koniec XVIII wieku.

Puszcza, świadek historii

kampinoski park narodowy puszcza kampinoska
Ścieżka w Kampinoskim Parku Narodowym. Fot. Kocio, CC BY-SA 3.0

Skrajem Puszczy Kampinoskiej podążał Władysław Jagiełło kierując się pod Grunwald. Maszerowała tamtędy i dywizja Henryka Dąbrowskiego w 1794 roku i powstańcy styczniowi uciekający przed śmiercią. Z kolei u progu II wojny światowej Puszcza Kampinoska była świadkiem zbrodni dokonywanych przez Niemców. Masowo mordowali oni cywilów m.in. w okolicach Palmir. Do dziś Kampinoski Park Narodowy pełny jest mogił.

Łosie i inne zwierzęta

łoś puszcza kampinoska kampinoski park narodowy
Kampinoski Park Narodowy ma w godle łosia

Symbolem Kampinoskiego Parku Narodowego jest łoś. Ale nie tylko król Kampinosu tam mieszka. Można także spotkać rysie, bobry, wilki szare, jenoty czy wydry, a także typowe leśne zwierzęta: jelenie, sarny i dziki.

Interesująca jest także roślinność. Można spotkać tutaj bory sosnowe na wydmach, rośliny wodne na bagnach czy też brzozę czarną występującą w niewielu miejscach w Polsce. Kampinoski Park Narodowy ma także dęby czerwone, sosnę smołową czy sosnę Banksa: gatunki te zostały tam sprowadzone.

Czy Puszcza Kampinoska i Kampinoski Park Narodowy to to samo?

kampinoski park narodowy puszcza kampinoska
Puszcza Kampinoska. Fot. Wojsyl, CC BY-SA 2.5

Puszcza Kampinoska to nie to samo co Kampinoski Park Narodowy.

Puszcza Kampinoska jest naturalnym kompleksem leśnym i nazwa ta funkcjonowała na długo przed utworzeniem parku, który obejmuje większość puszczy.

Kampinoski Park Narodowy jest obszarem chronionym utworzonym w 1959 roku. W 2000 roku stał się jednym z rezerwatów biosfery UNESCO.

Kampinoski Park Narodowy – jak dojechać

kampinoski park narodowy
Kampinoski Park Narodowy. Fot. Pixabay

Kampinoski Park Narodowy znajduje się bardzo blisko Warszawy. Wystarczy wyjechać ze stolicy na północny-zachód ulicą 3 maja. W Izabelinie można skręcić w prawo na Sieraków, by znaleźć się w jednym z punktów wypadowych na wędrówki i kolarstwo: Kolonii Sieraków.

Można też odbić na północ we właściwie dowolnym miejscu drogi z Warszawy na Sochaczew. Polecamy z Sochaczewa pojechać do Żelazowej Woli (miejscowości Chopina) i pojechać dalej drogą 580 do miejscowości Kampinos.

Czytaj także: Żelazowa Wola – tu urodził się wybitny kompozytor

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE