Strona głównaCiekawostkiInowrocław – magiczne miasto na soli

Inowrocław – magiczne miasto na soli

Inowrocław to jedno z najstarszych miast Polski. Kiedyś przebiegał tędy sławny szlak bursztynowy. Dziś miasto jest przede wszystkim znane jako zakątek idealny do podreperowania swojego zdrowia. Znajdująca się tu tężnia solankowa to drugi co do wielkości obiekt tego typu w Polsce i jeden z nielicznych w Europie.

Sól – bogactwo Inowrocławia

Inowrocław

W okolicach Inowrocławia znajdują się bogate złoża soli kamiennej, którą wydobywano tu od czasów starożytnych. Stąd właśnie wzięło się określenie miasto na soli. Dziś ten minerał nie jest tu już wydobywany – kopalnia Solino została zamknięta i zalana. Sól to jednak nie jedyne dobro naturalne tego regionu.

Kolejnym bogactwem jakie posiada Inowrocław jest bardzo wysoko zmineralizowana woda Inowrocławianka. Mówi się, że jest ona najbardziej słoną wodą sprzedawaną w Polsce. Czy to prawda? Śmiałkowie mogą się przekonać na miejscu.

Wakacje dla zdrowia

Inowrocław

Inowrocław nad budową tężni myślał już od dawna. Pierwsze pomysły pojawiły się już w 1984 roku. Ostatecznie prace rozpoczęły się w 1994 roku i zakończyły w 2001 roku. Tężnia ma kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, które tworzą fantazyjną konstrukcję o łącznej długości 322 metrów. Jest też wieża widokowa, z której roztacza się piękna panorama miasta i Parku Solankowego.

Jak to działa? Solanka jest pompowana na najwyższe poziomy tężni. Następnie spływa ona swobodnie po ścianach obłożonych tarniną. Słońce i wiatr sprzyja powstawaniu solankowego aerozolu, który ma zbawienne działanie dla zdrowia. Zasięg tego naturalnego lekarstwa szacowany jest na około 300 metrów. Należy jednak pamiętać, że przebywanie w zasięgu 30 metrów od tężni jest wskazane tylko przez 15–30 minut.

Tego typu zabiegi są szczególnie zalecane osobom mającym problemy z nadciśnieniem tętniczym i chorobami układu oddechowego. Do Inowrocławia powinni jednak przyjeżdżać nie tylko Ci którzy uskarżają się na swoje zdrowie. Przebywanie w pobliżu tężni wzmacnia odporność i zabezpiecza przed chorobami.

Inowrocław – atrakcje warte uwagi

Inowrocław
Inowrocław (3). Fot. Shutterstock

Inowrocław to jednak znacznie więcej niż spektakularna tężnia. Na uwagę zasługuje również Park Solankowy znajdujący się na obszarze aż 85 hektarów. Każdej wiosny cieszy on oko za sprawą przepięknych, spektakularnych dywanów kwiatowych. Inowrocław może się również pochwalić licznymi zabytkami. Znajduje się tu kilka wartych uwagi świątyń jak na przykład gotycki kościół św. Mikołaja wybudowany w XV wieku oraz bogato rzeźbiony kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. 

To oczywiście nie wszystko. Wszystkich tych, których interesuje historia wydobywania soli kamiennej na tych terenach z pewnością zaciekawią dwie wystawy stałe poruszające zagadnienia solnictwa i archeologii.  Po takiej lekcji muzealnej historia Inowrocławia nie będzie miała już dla Was tajemnic.
Wystawa funkcjonuje w podziemiach Teatru Miejskiego (pl. Klasztorny 2). Wstęp jest bezpłatny.

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE