Strona głównaCiekawostkiKopce w Krakowie – jakie kryją tajemnice?

Kopce w Krakowie – jakie kryją tajemnice?

Ile jest krakowskich kopców, kogo upamiętniają i dlaczego warto je odwiedzić? Oto garść ciekawostek na temat jednej z największych atrakcji Miasta Królów Polski. Jakie tajemnice kryją kopce w Krakowie?

Ile jest kopców w Krakowie?

Kopiec Kościuszki, Kraków
Kopiec Kościuszki, Kraków. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

W Krakowie można znaleźć pięć kopców:

  • Kopiec Jana Pawła II
  • Kopiec Józefa Piłsudskiego
  • Kopiec Kościuszki
  • Kopiec Wandy
  • Kopiec Kraka (Krakusa)

Te trzy ostatnie są najbardziej znane. Kopiec Kraka zwany kopcem Krakusa, a także kopiec Wandy są najstarsze, natomiast kopiec Kościuszki jest najbardziej popularny ze wszystkich. Największy jest kopiec Piłsudskiego, a najmłodszy: kopiec Jana Pawła II.

W historycznej Małopolsce stawiano kiedyś kopce kurhanowe. Kurhany były inaczej miejscami pochówku. Takie mogiły usypywano nie tylko dla wielkich osobistości, ale chowano tam także zwykłych obywateli.

Kopiec Wandy

Kopiec Wandy w Krakowie
Kopiec Wandy w Krakowie. Fot. Mach240390, CC BY-SA 3.0

Kopiec Wandy stoi na Nowej Hucie, już prawdopodobnie od VII lub VIII wieku! To dla upamiętnienia tej Wandy, co nie chciała Niemca, więc skoczyła do Wisły. Córkę króla Kraka według legendy wyłowiono właśnie w tej okolicy. Na szczycie stoi pomnik z napisem Wanda, zaprojektowany przez Jana Matejkę. Stał tam kiedyś ceglano-kamienny fort zbudowany w XIX wieku, ale został rozebrany.

Kopiec Krakusa

Kopiec Kraka w Krakowie
Kopiec Kraka w Krakowie. Fot. Shutterstock

Kopiec Krakusa to inaczej kopiec Kraka, obie nazwy używane są zamiennie. Znajdziemy go na krakowskim Podgórzu na prawym brzegu Wisły. Wznosi się na wysokość 16 m od podstawy do wierzchołka, a dodatkowo posadowiony jest na Wzgórzu Lasoty mającym 271 m n.p.m., więc jest to dobry punkt obserwacyjny.

Jan Długosz sugerował, że właśnie tu pochowano legendarnego Kraka, założyciela Krakowa.

Kopiec Kościuszki

Kopiec Kościuszki, Kraków
Kopiec Kościuszki, Kraków. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

To najbardziej znany z krakowskich kopców. Został usypany za czasów Wolnego Miasta Krakowa w latach 1820-23 jako symbol wolności, niepodległości i nadziei. Dziś jest to jeden z najchętniej wybieranych punktów widokowych na stolicę Małopolski i okolicę. Ma 34,1 m wysokości i posadowiony jest na wzgórzu św. Bronisławy, co daje mu 330,14 m n.p.m. i 131,14 m nad poziomem Wisły.

Przy kopcu Kościuszki można pozwiedzać fort, bastion, kaponierę czy też Muzeum Kościuszkowskie i kaplicę bł. Bronisławy. Bilety normalne kosztują 14 zł, a ulgowe 10 zł. Dni bezpłatnego zwiedzania, to:

  • 4 lutego – dzień urodzin Tadeusza Kościuszki,
  • 24 marca – dzień przysięgi Tadeusza Kościuszki na rynku Krakowskim i zarazem wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej w 1794 roku,
  • 15 października – dzień śmierci Tadeusza Kościuszki.
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE