Myślicie, że Śląsk jest brzydki, a w Katowicach nie ma nic ciekawego do zobaczenia? Jesteście w będzie! Oto darmowe atrakcje Katowic, które mogą zmienić Waszą opinię.

1Nikiszowiec

nikiszowiec
Nikiszowiec w Katowicach Fot. Shutterstock

Zabytkowe osiedle zaprojektowali Emil i Georg Zillmannowie. Na centralnym placu znajduje się neobarokowy kościół z pięknymi witrażami i zabytkowymi organami. Nikiszowiec znajduje się obecnie na Szlaku Zabytków Techniki. Jego budynki to darmowe atrakcje Katowic.

Osiedle to znajduje się w pobliżu szybu kopalnianego w Katowicach. Wybudowane zostało na obszarze dworskim Gieschewald w latach 1908-18. Mieszkali tam górnicy kopalni Giesche. Gdy w 1924 roku zlikwidowano obszar dworski, Nikiszowiec i Giszowiec włączono do gminy Janów, które to tereny zostały potem włączone do miasta Szopienic – a to później do Katowic.

Poprzedni
Poprzedni artykułKopce w Krakowie – jakie kryją tajemnice?
Następny artykuł9 sposobów podróżowania po Polsce, które nie przyszły Ci do głowy
blank
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here