Myślicie, że Śląsk jest brzydki, a w Katowicach nie ma nic ciekawego do zobaczenia? Jesteście w będzie! Oto darmowe atrakcje Katowic, które mogą zmienić Waszą opinię.
Nikiszowiec
Zabytkowe osiedle zaprojektowali Emil i Georg Zillmannowie. Na centralnym placu znajduje się neobarokowy kościół z pięknymi witrażami i zabytkowymi organami. Nikiszowiec znajduje się obecnie na Szlaku Zabytków Techniki. Jego budynki to darmowe atrakcje Katowic.
Osiedle to znajduje się w pobliżu szybu kopalnianego w Katowicach. Wybudowane zostało na obszarze dworskim Gieschewald w latach 1908-18. Mieszkali tam górnicy kopalni Giesche. Gdy w 1924 roku zlikwidowano obszar dworski, Nikiszowiec i Giszowiec włączono do gminy Janów, które to tereny zostały potem włączone do miasta Szopienic – a to później do Katowic.
Muzeum Śląskie
Muzeum Śląskie w Katowicach jest nowoczesną multimedialną ekspozycją, która pokazuje dzieje miasta w sposób, który zaciekawi nawet dzieci. Można tam znaleźć m.in. wyposażenie mieszkania z czasów PRL i informacje o historii całego regionu. Warto zobaczyć wystawę Światło historii. Wystawy to także darmowe atrakcje Katowic, bo Muzeum Śląskie zaprasza we wtorki bezpłatnie.
Park Śląski
Ten jeden z największych parków w Polsce odwiedzicie na granicy Katowic i Chorzowa. Znajduje się tu Legendia – Śląskie Wesołe Miasteczko (w Chorzowie) jeden z najbardziej znanych lunaparków w Polsce. Wstęp do lunaparku jest płatny, ale Park Śląski zwany płucami Górnego Śląska jako taki zobaczycie za darmo.
Dolina Trzech Stawów
Dolina Trzech Stawów w Katowicach to przykład na to, że w zurbanizowanym mieście słynącym z kopalń i przemysłu, także można znaleźć trochę ciszy, spokoju i zieleni. Trzy Stawy to miejsce, gdzie mieszkańcy mają do dyspozycji takie bezpłatne atrakcje Katowic jak odpoczywanie na leżakach nad wodą, bieganie w miłej scenerii i jazda na rowerze, a nawet gra w siatkówkę plażową. Jest także centrum handlowe 3 stawy, jeśli macie ochotę pochodzić po galerii albo pójść na fitness czy do sauny (co jest już oczywiście płatne).
Stary Cmentarz Żydowski w Katowicach
Przy ul. Kozielskiej 16 w Katowicach znajduje się stary żydowski cmentarz z ponad 1400 macewami. Przetrwał tam także w dość dobrym stanie dom przedpogrzebowy. Cmentarz to pomnik historii i ofiar holocaustu wpisany do rejestru zabytków. Bezpłatnie można zwiedzić go we Wszystkich Świętych. W pozostałe dni wstęp jest płatny, choć są osoby wchodzące tam przez dziurę w murze (czego nie polecamy).
Pomnik Powstańców Śląskich
Pomnik w kształcie trzech wznoszących się ku niebu orlich skrzydeł symbolizujące trzy powstania śląskie z lat 1919-1921. Wtedy mieszkańcy Śląska występowali przeciw władzom niemieckim, a ich intencją było przyłączenie Śląska do Polski. Pomnik można oglądać w samym centrum, niedaleko Spodka.
Katowickie murale
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych murali w Polsce. Gigantyczna kura, bo tak często jest nazywany, jest dziełem hiszpańskiego artysty Aryza. Pracę docenił m.in. Graffiti Art Magazine przyznając mu nagrodę za najlepszą realizację zewnętrzną. Abstrakcyjna kura zdobiąca ścianę kamiennicy przy Tylnej Mariackiej jednocześnie zachwyca i zadziwia.