60 proc. naszego społeczeństwa mieszka w miastach. Tak wynika z raportu GUS z 2018 roku. To mniej niż w roku poprzednim, gdyż kilka procent ludności (ponad 24 tys. osób) zdecydowało się na przeprowadzkę na wieś. Nie ma czemu się dziwić, skoro większość naszych miast jest pełna smogu i zabetonowana. Ich mieszkańcy wciąż zmagają się z takimi problemami jak korki, hałas, zanieczyszczenie powietrza czy zbyt mało zieleni i terenów rekreacyjnych.
Jest jednak kilka miast, gdzie udało się wdrożyć najwięcej eko-zmian. W rankingu wyróżnionych zostało 14 kategorii, według których miastom przyznawane było od 0 do max 3 punktów.
- Liczba stacji rowerów miejskich na 100 km² .
- Długość dróg rowerowych na 100 km² .
- Procent budżetu miasta na 2018 r. wydawany na bieżąco na lokalny transport zbiorowy.
- Kolej w granicach miasta na biletach miejskich.
- Procent mieszkańców, którzy popierają ograniczenie ruchu.
- Maksymalny poziom średniego poziomu benzo(a)pirenu w 2016 r. dla najbardziej zanieczyszczonego miejsca.
- Liczba dni z przekroczonym poziomem pyłu PM10 w 2016 r. dla najbardziej zanieczyszczonego miejsca.
- Liczba automatycznych stacji pomiarowych PM na 500 tys. mieszkańców.
- Czy istnieje program wymiany prywatnych pieców.
- Udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni według GUS.
- Procent budżetu w 2018 r. przeznaczony na tereny zielone.
- Procent budżetu przeznaczony na budżet obywatelski na 2017 r.
- Poziom recyklingu papieru, metalu, tworzyw sztucznych i szkła za 2016 r.
- Ścieki przemysłowe i komunalne oczyszczane według GUS.
Które miasto zdobyło najwięcej punktów?
Katowice
Katowice zajmują 10. miejsce w rankingu z wynikiem 10,5 punktu. Tylko w jednej kategorii udało się zdobyć stolicy Górnego Śląska 3 pkt: za procent budżetu w 2018 r. przeznaczony na tereny zielone. Aż w połowie kategorii nie zostały przyznane miastu żadne punkty. Biorąc pod uwagę, że Katowice były w grudniu 2018 r. gospodarzem szczytu klimatycznego, należy spodziewać się, że władze podejmą więcej dynamicznych, proekologicznych działań.
Bydgoszcz
Bydgoszcz uzyskała 12 punktów w rankingu co plasuje ją na 9. miejscu. 3 punkty zdobyła tylko w jednej kategorii: udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni miejskiej. Brak punktów odnotowała w 5 kategoriach. Okazuje się bowiem, że jest niewystarczająca liczba stacji rowerów miejskich, czy przekroczone poziomy zanieczyszczenia powietrza. Mieszkańcy Bydgoszczy liczą na to, że zmiany będą coraz bardziej postępowe.
Szczecin
Szczecin uzyskał 15 punktów w rankingu i 8. miejsce. Maksymalną liczbę 3 punków zdobył w dwóch kategoriach: maksymalny poziom średniego poziomu benzo(a)pirenu w 2016 r. dla najbardziej zanieczyszczonego miejsca (według IOŚ) oraz liczba dni z przekroczonym poziomem pyłu PM10 w 2016 r. dla najbardziej zanieczyszczonego miejsca. Lepszą jakość powietrza Szczecin zawdzięcza swojemu położeniu geograficznemu. Brak punktów miasto odnotowało w 6 kategoriach. Władze miasta mają wciąż duże pole do eko-popisów.
Lublin
Lublin zdobył ex-aequo 21 punktów z Łodzią i 6. miejsce. 3 punkty zdobył w aż trzech kategoriach: liczba stacji rowerów miejskich, maksymalny poziom średniego poziomu benzo(a)pirenu oraz poziom recyklingu. Brawo Lublin! Na naszej redakcji największe wrażenie zrobiły ule, które stoją na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Lubimy to miejsce.
Łódź
Łódź dzieli z Lublinem pozycję 6. w naszym rankingu z liczbą 21 punktów. Maksymalną liczbę trzech punktów Łódź zdobyła w trzech kategoriach: liczba stacji rowerów miejskich, liczba automatycznych stacji pomiarowych PM oraz procent budżetu przeznaczony na budżet obywatelski. Brak punktów odnotowała również w trzech kategoriach. Łódź jest miastem, które boryka się z odpływem mieszkańców, dlatego władze miasta muszą robić wiele, żeby ludzie chcieli mieszkać w Łodzi.
Wrocław
Wrocław zdobył sumę 22 punktów i tym samym uplasował się na 5. miejscu. 3 punkty otrzymał tylko w jednej kategorii: długość dróg rowerowych na 100 km kw, a brak punktów również tylko w jednej. Okazuje się, że we Wrocławiu wciąż brakuje stacji rowerów miejskich (co zadziwiające, bo poprzedni rok we Wrocławiu był rekordowy jeśli chodzi o wypożyczenia rowerów miejskich). Aktualnie we Wrocławiu bardzo popularne są hulajnogi oraz samochody elektryczne na minuty. Te środki transportu nie znalazły się jednak w rankingu.
Kraków
Kraków wraz z Gdańskiem zajął 3. miejsce ex-aequo z liczbą 22,5 punktu. 3 punkty zdobył w trzech kategoriach: wielu mieszkańców Krakowa popiera ograniczenie ruchu, istnieje zadowalająca ilość stacji pomiaru jakości powietrza i dobrze funkcjonuje program wymiany pieców. Brak punktów Kraków odnotował tylko w dwóch kategoriach. Gratulacje dla władz Krakowa, bo coraz lepiej radzą sobie z problemami miasta.
Gdańsk
Gdańsk ex-aequo z Krakowem zajął 3. miejsce z liczbą 22,5 punktu. W czterech kategoriach zdobył 3 punkty: liczba stacji rowerów miejskich, maksymalny poziom średniego poziomu benzo(a)pirenu, liczba dni z przekroczonym poziomem pyłu PM10 oraz liczba automatycznych stacji pomiarowych PM. Tylko w jednej kategorii Gdańsk nie otrzymał żadnych punktów. Przewaga Gdańska z racji nadmorskiego położenia przejawia się w lepszej jakości powietrza. Zazdrościmy!
Warszawa
Warszawa jako stolica boryka się z większymi problemami niż pozostałe polskie miasta. A jednak w rankingu zajęła prawie najwyższą lokatę i plasuje się na 2. miejscu. Stolica zdobyła w sumie 23 punkty. W aż 5 pięciu kategoriach zdobyła maksymalną liczbę 3 punktów: liczba stacji rowerów miejskich, długość dróg rowerowych, procent budżetu miasta na lokalny transport zbiorowy, maksymalny poziom średniego poziomu benzo(a)pirenu oraz udział parków i zieleńców w przestrzeni miejskiej.
W czterech kategoriach nie zdobyła punktów wcale: za liczbę dni z przekroczonymi normami pyłów w powietrzu, niewystarczające środki z budżetu przeznaczone na tworzenie bądź utrzymanie terenów zielonych, na budżet obywatelski oraz niewystarczający poziom recyklingu odpadów. Trzymamy kciuki za Warszawę i dopingujemy do dalszej pracy.
Poznań
Poznań został zwycięzcą rankingu z ilością 23,5 punktu. Tylko o pół punktu wyprzedził Warszawę. Władze Poznania wyprowadziły miasto na prowadzenie w ośmiu kategoriach. Wysoko oceniony został transport publiczny, procent mieszkańców popierających ograniczenie ruchu czy jakość powietrza.
Czy dobrze Wam się mieszka w Waszych miastach? Zgadzacie się z rankingiem?
Opracowano na podstawie rankingu na zlecenie gazeta.pl