Strona głównaTop 10Najbardziej ekologiczne miasta w Polsce – zobacz czy mieszkasz w jednym z nich (Top 10)

Najbardziej ekologiczne miasta w Polsce – zobacz czy mieszkasz w jednym z nich (Top 10)

60 proc. naszego społeczeństwa mieszka w miastach. Tak wynika z raportu GUS z 2018 roku. To mniej niż w roku poprzednim, gdyż kilka procent ludności (ponad 24 tys. osób) zdecydowało się na przeprowadzkę na wieś. Nie ma czemu się dziwić, skoro większość naszych miast jest pełna smogu i zabetonowana. Ich mieszkańcy wciąż zmagają się z takimi problemami jak korki, hałas, zanieczyszczenie powietrza czy zbyt mało zieleni i terenów rekreacyjnych.

Jest jednak kilka miast, gdzie udało się wdrożyć najwięcej eko-zmian. W rankingu wyróżnionych zostało 14 kategorii, według których miastom przyznawane było od 0 do max 3 punktów.

  1. Liczba stacji rowerów miejskich na 100 km² .
  2. Długość dróg rowerowych na 100 km² .
  3. Procent budżetu miasta na 2018 r. wydawany na bieżąco na lokalny transport zbiorowy.
  4. Kolej w granicach miasta na biletach miejskich.
  5. Procent mieszkańców, którzy popierają ograniczenie ruchu.
  6. Maksymalny poziom średniego poziomu benzo(a)pirenu w 2016 r. dla najbardziej zanieczyszczonego miejsca.
  7. Liczba dni z przekroczonym poziomem pyłu PM10 w 2016 r. dla najbardziej zanieczyszczonego miejsca.
  8. Liczba automatycznych stacji pomiarowych PM na 500 tys. mieszkańców.
  9. Czy istnieje program wymiany prywatnych pieców.
  10. Udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni według GUS.
  11. Procent budżetu w 2018 r. przeznaczony na tereny zielone.
  12. Procent budżetu przeznaczony na budżet obywatelski na 2017 r.
  13. Poziom recyklingu papieru, metalu, tworzyw sztucznych i szkła za 2016 r.
  14. Ścieki przemysłowe i komunalne oczyszczane według GUS.

Które miasto zdobyło najwięcej punktów?

Katowice

katowice
Katowice. Fot. Shutterstock

Katowice zajmują 10. miejsce w rankingu z wynikiem 10,5 punktu. Tylko w jednej kategorii udało się zdobyć stolicy Górnego Śląska 3 pkt: za procent budżetu w 2018 r. przeznaczony na tereny zielone. Aż w połowie kategorii nie zostały przyznane miastu żadne punkty. Biorąc pod uwagę, że Katowice były w grudniu 2018 r. gospodarzem szczytu klimatycznego, należy spodziewać się, że władze podejmą więcej dynamicznych, proekologicznych działań.

Bydgoszcz

bydgoszcz
Bydgoszcz. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Bydgoszcz uzyskała 12 punktów w rankingu co plasuje ją na 9. miejscu. 3 punkty zdobyła tylko w jednej kategorii: udział parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej w powierzchni miejskiej. Brak punktów odnotowała w 5 kategoriach. Okazuje się bowiem, że jest niewystarczająca liczba stacji rowerów miejskich, czy przekroczone poziomy zanieczyszczenia powietrza. Mieszkańcy Bydgoszczy liczą na to, że zmiany będą coraz bardziej postępowe.

Szczecin

muzeum narodowe w szczecinie
Muzeum Narodowe w Szczecinie. Fot. Łukasz Siekierski, Shutterstock

Szczecin uzyskał 15 punktów w rankingu i 8. miejsce. Maksymalną liczbę 3 punków zdobył w dwóch kategoriach: maksymalny poziom średniego poziomu benzo(a)pirenu w 2016 r. dla najbardziej zanieczyszczonego miejsca (według IOŚ) oraz liczba dni z przekroczonym poziomem pyłu PM10 w 2016 r. dla najbardziej zanieczyszczonego miejsca. Lepszą jakość powietrza Szczecin zawdzięcza swojemu położeniu geograficznemu. Brak punktów miasto odnotowało w 6 kategoriach. Władze miasta mają wciąż duże pole do eko-popisów.

Lublin

donżon zamku w lublinie
Donżon na zamku w Lublinie. Fot. Russlan Lytvin, Shutterstock

Lublin zdobył ex-aequo 21 punktów z Łodzią i 6. miejsce. 3 punkty zdobył w aż trzech kategoriach: liczba stacji rowerów miejskich, maksymalny poziom średniego poziomu benzo(a)pirenu oraz poziom recyklingu. Brawo Lublin! Na naszej redakcji największe wrażenie zrobiły ule, które stoją na dachu Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Lubimy to miejsce.

Łódź

ulica piotrkowska łódź
Ulica Piotrkowska w Łodzi. Fot. Whitelook, Shutterstock

Łódź dzieli z Lublinem pozycję 6. w naszym rankingu z liczbą 21 punktów. Maksymalną liczbę trzech punktów Łódź zdobyła w trzech kategoriach: liczba stacji rowerów miejskich, liczba automatycznych stacji pomiarowych PM oraz procent budżetu przeznaczony na budżet obywatelski. Brak punktów odnotowała również w trzech kategoriach. Łódź jest miastem, które boryka się z odpływem mieszkańców, dlatego władze miasta muszą robić wiele, żeby ludzie chcieli mieszkać w Łodzi.

Wrocław

Rynek we Wrocławiu. Fot. Roman Babakin, Shutterstock

Wrocław zdobył sumę 22 punktów i tym samym uplasował się na 5. miejscu. 3 punkty otrzymał tylko w jednej kategorii: długość dróg rowerowych na 100 km kw, a brak punktów również tylko w jednej. Okazuje się, że we Wrocławiu wciąż brakuje stacji rowerów miejskich (co zadziwiające, bo poprzedni rok we Wrocławiu był rekordowy jeśli chodzi o wypożyczenia rowerów miejskich). Aktualnie we Wrocławiu bardzo popularne są hulajnogi oraz samochody elektryczne na minuty. Te środki transportu nie znalazły się jednak w rankingu.

Kraków

Widok na Wawel i Wisłę
Widok na Wawel i Wisłę. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca

Kraków wraz z Gdańskiem zajął 3. miejsce ex-aequo z liczbą 22,5 punktu. 3 punkty zdobył w trzech kategoriach: wielu mieszkańców Krakowa popiera ograniczenie ruchu, istnieje zadowalająca ilość stacji pomiaru jakości powietrza i dobrze funkcjonuje program wymiany pieców. Brak punktów Kraków odnotował tylko w dwóch kategoriach. Gratulacje dla władz Krakowa, bo coraz lepiej radzą sobie z problemami miasta.

Gdańsk

Gdańsk Fot. Shutterstock

Gdańsk ex-aequo z Krakowem zajął 3. miejsce z liczbą 22,5 punktu. W czterech kategoriach zdobył 3 punkty: liczba stacji rowerów miejskich, maksymalny poziom średniego poziomu benzo(a)pirenu, liczba dni z przekroczonym poziomem pyłu PM10 oraz liczba automatycznych stacji pomiarowych PM. Tylko w jednej kategorii Gdańsk nie otrzymał żadnych punktów. Przewaga Gdańska z racji nadmorskiego położenia przejawia się w lepszej jakości powietrza. Zazdrościmy!

Warszawa

Warszawa, Powiśle Fot. Piotr Szczepankiewicz, Shutterstock

Warszawa jako stolica boryka się z większymi problemami niż pozostałe polskie miasta. A jednak w rankingu zajęła prawie najwyższą lokatę i plasuje się na 2. miejscu. Stolica zdobyła w sumie 23 punkty. W aż 5 pięciu kategoriach zdobyła maksymalną liczbę 3 punktów: liczba stacji rowerów miejskich, długość dróg rowerowych, procent budżetu miasta na lokalny transport zbiorowy, maksymalny poziom średniego poziomu benzo(a)pirenu oraz udział parków i zieleńców w przestrzeni miejskiej.

W czterech kategoriach nie zdobyła punktów wcale: za liczbę dni z przekroczonymi normami pyłów w powietrzu, niewystarczające środki z budżetu przeznaczone na tworzenie bądź utrzymanie terenów zielonych, na budżet obywatelski oraz niewystarczający poziom recyklingu odpadów. Trzymamy kciuki za Warszawę i dopingujemy do dalszej pracy.

Poznań

Poznań, park Mickiewicza. Fot. Grzejnik, Shutterstock

Poznań został zwycięzcą rankingu z ilością 23,5 punktu. Tylko o pół punktu wyprzedził Warszawę. Władze Poznania wyprowadziły miasto na prowadzenie w ośmiu kategoriach. Wysoko oceniony został transport publiczny, procent mieszkańców popierających ograniczenie ruchu czy jakość powietrza.

Czy dobrze Wam się mieszka w Waszych miastach? Zgadzacie się z rankingiem?

Opracowano na podstawie rankingu na zlecenie gazeta.pl

Olga Kowalczyk
Olga Kowalczyk
Redaktor naczelna i pomysłodawczyni nazwy serwisu. Leżąc w trawie w Pieninach, wsłuchując się w nurt Dunajca pomyślała, że Polska po prostu zachwyca. Z ciekawością i zachwytem odkrywa nowe zakątki naszego kraju. Niektóre miejsca takie jak Lublin, Jakuszyce czy Białowieża zapadają jej w serce na zawsze. Z wykształcenia romanistka. Po Polsce i troszkę dalej najczęściej podróżuje z przyczepą. Miłośniczka sztuki i sportów - w szczególności nart biegowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE