Strona głównaCiekawostkiMrągowo – atrakcje, których możesz żałować

Mrągowo – atrakcje, których możesz żałować

Wszystkie drogi prowadzą do Mrągowa… Słowa piosenki Cezarego Makiewicza doskonale oddają to, jak popularnym ośrodkiem wypoczynkowym jest położone na Mazurach Mrągowo. Zachęcające do aktywnego wypoczynku położenie pomiędzy jeziorami Juno i Czos oraz bardzo duża ilość rozmaitych imprez plenerowych powodują, że w sezonie letnim miasteczko odwiedzają rzesze turystów. Mrągowo atrakcje ma takie, których możesz żałować… jeśli ich nie zobaczysz.

…do Mrągowa nad jezioro Czos

mrągowo jezioro czos
Mrągowo. Fot. Shutterstock

Najwięcej wodnych atrakcji Mrągowa znajduje się w marinie nad jeziorem Czos. Położona w północnej części jeziora przystań wyposażona jest w infrastrukturę do pełnej obsługi ruchu wodnego. Nowoczesne urządzenia znajdujące się w marinie, mają przyczynić się do poprawy jakości wody jeziora Czos i zmniejszenia zanieczyszczeń linii brzegowej. Na jej terenie znajduje się również Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym odbywają się szkolenia i imprezy związane z ekologią i żeglarstwem.

Przystań na jeziorze Czos służy nie tylko żeglarzom. Na miejscu działaja:

  • wypożyczalnia sprzętu wodnego
  • rozbudowane place zabaw
  • boiska do gier zespołowych
  • strzeżona plaża miejska z pomostami.

…kto tu raz przyjechał, nigdy nie żałował

mrongoville mrągowo
Mrongoville w Mrągowie. Fot. Pixabay

Nie pożałuje ten, kto odwiedzi Mrongoville. To położone kilometr od przystani miasto z Dzikiego Zachodu powstało w 2008 roku. Jego twórcy chcą przybliżyć odwiedzającym historię, kulturę i geografię Stanów Zjednoczonych.

Na 10 hektarach zbudowano m.in.

  • budynek ratusza
  • posterunek szeryfa
  • więzienie
  • saloon
  • dworzec
  • torowisko z lokomotywą.

Budynki można oczywiście zwiedzać. Dla najmłodszych, prócz placów zabaw z mechanicznym bykiem rodeo przewidziane są atrakcje w formie zabaw: płukanie złota, rzut podkową czy strzelanie z łuku.

Przebywając w Mrongoville można niespodziewanie wziąć udział w zainscenizowanym przez kaskaderów napadzie na bank lub pojedynku rewolwerowców, które odbywają się co jakiś czas. Zmęczeni po odkrywaniu Ameryki możemy w saloonie lub Mexico Barze posmakować kuchni rodem z Dzikiego Zachodu.

…i na pewno wróci tu za rok

mrągowo festiwal country
Mrągowo Fot. Stepniak

W Mrągowie dzieje się tak dużo, że nie jest możliwie aby uczestniczyć we wszystkich imprezach za jednym razem. Najważniejsze wydarzenia odbywają się w lipcu. W pierwszej połowie miesiąca amfiteatr nad jeziorem Czos staje się centrum polskiego kabaretu.

To tu, nieprzerwanie od 1999 roku, najlepsi kabareciarze zabawiają publiczność na festiwalu Mazurska Noc Kabaretowa. Pod koniec lipca deski amfiteatru ustępują z kolei miejsca wykonawcom muzyki country. W tym roku już po raz 37. do Mrągowa zjechali krajowi i zagraniczni wykonawcy muzyki rodem ze Stanów Zjednoczonych. Kilkudniowy festiwal Piknik Country & Folk jest największym tego typu wydarzeniem w kraju.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE