Strona głównaTop 10Najbogatsze województwa w Polsce (Top 10). Będziesz zaskoczony

Najbogatsze województwa w Polsce (Top 10). Będziesz zaskoczony

Najbogatsze województwa w Polsce – czyli które? O ile co do mazowieckiego zazwyczaj nie ma żadnych wątpliwości i każdy postrzega je jako lidera rankingu, o tyle względem pozostałych miejsc nic nie jest do końca jasne. Ranking lubi się zmieniać. Jak przedstawia się bieżący? Oto 10 najbogatszych województw w Polsce.

Lubelskie

pole maków Okolice Krasnegostawu lubelskie
Najbogatsze województwa w Polsce – lubelskie. Okolice Krasnegostawu. Fot. Shutterstock

Gminy w Polsce są ogółem coraz bogatsze, na co ma wpływ głównie przekazywane do nich świadczenie +500, a nie realny wzrost zamożności mieszkańców. Z kolei powiaty są coraz biedniejsze, na co wpływ ma również reforma edukacji i wydłużenie nauki w liceach do 4 lat. A które województwa są najbogatsze?

10. miejsce w rankingu Najbogatsze województwa w Polsce zajmuje woj. lubelskie. Jeśli dziwi Was stosunkowo wysoka pozycja pamiętajcie, że wynika ona nie z samych dochodów, a ze stosunku wpływów i kosztów.

Zamożność per capita 2017 (w zł) – 220,76.

Pomorskie

bałtyk plaża morze bałtyckie
W dziesiątce Najbogatsze województwa w Polsce  jest też pomorskie. Fot. Shutterstock

9. miejsce trafiło w tym roku do woj. pomorskiego. Wydatki samorządów są tu skutecznie niwelowane przez wpływy do budżetu. W pomorskim znajduje się Sopot określony jako najlepsze miasto do życia. To miejsce inwestycji dla przedsiębiorstw i mocno turystyczny region.

Zamożność per capita 2017 (w zł) – 224,66.

Podlaskie

wieś w skansenie podlaskie koło janowa
Województwo podlaskie wcale nie jest biedne. Fot. Shutterstock

Choć może się to wydawać zaskoczeniem, w Top 10 Najbogatsze województwa w Polsce na miejscu 8. znalazło się uważane za biedne woj. podlaskie. Inwestycje są realizowane także tutaj, a koniunktura jest wysoka.

Zamożność per capita 2017 (w zł) – 224,96.

Kujawsko-pomorskie

Grudziąc pomnik ułana
Grudziądz, pomnik ułana. Fot. Tomasz Guzowski, Shutterstock.

Kujawsko-pomorskie także więcej zyskuje niż traci, na tyle skutecznie że znalazło się na miejscu 7. rankingu Najbogatsze województwa w Polsce. Wiele jest tu średnich i małych miast, w których coraz śmielej rozpoczynane są nowe inwestycje w wielu obszarach.

Zamożność per capita 2017 (w zł) – 230,48.

Lubuskie

Jezioro Sławskie
Jezioro Sławskie. Fot. Shutterstock

Interesujące jest także zajęcie 6. miejsca przez woj. lubuskie w rankingu Najbogatsze województwa w Polsce. Postrzegany jako mało zamożny region stosunkowo dobrze sobie radzi. To atrakcyjny teren inwestycyjny co przyczynia się do jego rozwoju.

Zamożność per capita 2017 (w zł) – 231,34.

Podkarpackie

bieszczady połoniny w województwie podkarpackim
Najbogatsze województwa w Polsce  – podkarpackie. Fot. Shutterstock

W zestawieniu na najbogatsze województwa w Polsce na 5. miejscu znalazło się też woj. podkarpackie. Jak podkreślają twórcy rankingu, znaczące są tu głównie inwestycje. Choć województwo to spadło z drugiego miejsca w zestawieniu, to wciąż wiele się tam dzieje. Budowana jest m.in. obwodnica Strzyżowa za 100 mln zł.

Zamożność per capita 2017 (w zł) – 234,30.

Wielkopolskie

Pałac w Gołuchowie, woj. wielkopolskie
Pałac w Gołuchowie, woj. wielkopolskie. Fot. Shutterstock

Wiele inwestycji wzmacnia także pozycję Wielkopolski. Województwo jest silnym graczem w rankingu Najbogatsze województwa w Polsce, powstają tu nowe budynki, drogi, ogółem żyje się tu na stosunkowo wysokim poziomie i to coraz częściej nie tylko w Poznaniu.

Zamożność per capita 2017 (w zł) – 245,55.

Zachodniopomorskie

słowiński park narodowy bałtyk zachodniopomorskie
Wysoka pozycja zachodniopomorskiego jest dość zaskakująca. Fot. Shutterstock

Wysoka pozycja zachodniopomorskiego w rankingu na najbogatsze województwa w Polsce zainteresowała twórców rankingu. Toczą się tam inwestycje takie jak budowa Morskiego Centrum Nauki w kształcie wielkiego statku, które kosztować będzie 70 mln zł. Większość środków pochodzi z regionalnego programu operacyjnego. Zapowiada się z tego ciekawe muzeum interaktywne.

Ogółem zachodniopomorskie ma spory, bo 800-milionowy budżet. Ciągle pnie się w górę i obok m.in. podlaskiego, pomorskiego, lubelskiego skutecznie osiąga awansem, głównie dzięki dochodom z podatków PIT i CIT a także odzyskiwaniu VAT od zakupów inwestycyjnych.

Zamożność per capita 2017 (w zł) – 250,44.

Dolnośląskie

góry stołowe
Najbogatsze województwa w Polsce – dolnośląskie. Góry Stołowe. Fot. Shutterstock

Od lat woj. dolnośląskie znajduje się na wysokich miejscach rankingu. To nie tylko region wielkich inwestycji i rozwoju, ale także świetne pole dla mniejszych przedsiębiorstw. Wysokie wskaźniki ekonomiczne i szybki rozwój przyczyniają się do utrzymywania się Dolnego Śląska w czołówce.

Zamożność per capita 2017 (w zł) – 252,19.

Najbogatsze województwa w Polsce – mazowieckie

warszawska syrenka i most świętokrzyski
W rankingu nie mogło zabraknąć woj. mazowieckiego. Fot. Shuterstock

Lider od trzech lat pozostaje ten sam. I choć wcześniej bywało różnie, obecnie pozycja mazowieckiego w rankingu wydaje się niezagrożona. To region najbardziej prężnego rozwoju.

Najbogatsze województwo w Polsce – Mazowieckie. Zamożność per capita 2017 (w zł) – 356,96.

A co z innymi?

Brak Małopolski w rankingu top 10 najbogatszych województw zadziwia. Znajduje się ono na miejscu 11. To region ze stolicą w Krakowie – najcenniejszym historycznie mieście. Z Wieliczką, Zakopanem, Oświęcimiem i Wadowicami przyciągającymi ogrom turystów. Województwo z górami i ośrodkami wypoczynkowymi: letnimi i zimowymi. Z wieloma zamkami, instytucjami kultury, zabytkami.

Zastanawia też nieobecność województwa śląskiego (12.), opolskiego (13.), czy też łódzkiego (16.). Dlaczego tak jest? Ważna jest koniunktura, ryzykowny zaś system opierający się w dużej mierze na jednym modelu dochodu. Pamiętajmy też o janosikowym, przez które województwa oddają kilkaset milionów rocznie do budżetu. Województwa tracą też kompetencje, a co za tym środki, choć pozyskują ich mnóstwo (choćby odpis z CIT).

Źródło: Ranking dochodów JST 2017, Wspólnota, www.wspolnota.org.pl.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE