Strona głównaCiekawostkiNajdłuższa wieś w Polsce – Ochotnica czy Zawoja?

Najdłuższa wieś w Polsce – Ochotnica czy Zawoja?

Jaka jest najdłuższa wieś w Polsce? Na to pytanie padają zazwyczaj dwie odpowiedzi – Ochotnica lub Zawoja. Obie miejscowości położone są w województwie małopolskim w odległości około 90 kilometrów. Która z nich faktycznie jest najdłuższa? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista i należy jej szukać w dokumentach z XV wieku.

Ochotnica – wioska zagubiona w dolinie pasma Gorców

Ochotnica wiosna
Najdłuższa wieś w Polsce? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista. Fot. gubernat, Shutterstock

W XV wieku na terenie obecnego województwa małopolskiego istniała wieś o nazwie Ochodnicza. Dokument lokacyjny tej miejscowości w 1416 roku wydał Władysław Jagiełło. Wieś składała się w tym czasie z dwóch osad polsko-wołoskiej i ruskiej. Obecna nazwa funkcjonuje prawdopodobnie od połowy XVI wieku.

W 1910 roku na terenie Ochotnicy powstała druga parafia. Dokonano wtedy oficjalnego podziału na dwie wsie – Ochotnicę Górną i Ochotnicę Dolną. Chociaż formalnie były to już dwie odrębne miejscowości, wciąż stosowano nazwę która przyjęła się w XVI wieku. Połączone wsie rozciągają się aż na 25 kilometrach. Najdłuższa wieś w Polsce według wielu osób to właśnie Ochotnica (nie rozróżniają podziału na Górną i Dolną).

Zawoja

Owce na polach w okolicy Zawoi. Fot. Shutterstock

Zawoja również jest położona w granicach województwa małopolskiego. To duża wieś, którą zamieszkuje ponad 6 tysięcy osób. Zawoja jest samodzielną miejscowością położoną na odcinku około 18 kilometrów. Jeżeli weźmiemy pod uwagę to kryterium, to właśnie Zawoja powinna być tytułowana jako najdłuższa wieś w Polsce.

Warto wspomnieć, że miejscowość ta jest ważnym ośrodkiem turystycznym. W okolicy znajduje się wiele stacji narciarskich. Coś dla siebie znajdą tu również miłośnicy pieszych wycieczek. Zawoja i okoliczne miejscowości leżą na trasie wielu szlaków o różnych poziomach trudności.

Najdłuższa wieś w Polsce leży w Małopolsce

najdłuższa wieś w polsce – ochotnica
Panorama Ochotnicy. Fot. Shutterstock

Zarówno Ochotnica jak i Zawoja leżą w Małopolsce. Najdłuższa wieś w Polsce, biorąc pod uwagę samodzielną miejscowość, to jednak Zawoja i to właśnie jej należy się ten tytuł.

Województwo śląskie może się natomiast poszczycić największą wsią. To miejscowość Kozy, w której w 2014 roku zamieszkiwały 12 744 osoby. Dla porównania, Wiślica, najmniejsze pod względem liczby ludności miasto Polski, ma 503 mieszkańców.

Może zainteresuje Cię również: Najmniejsza miasta w Polsce (Top 8)

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE