Miasta kojarzą się nam przede wszystkim z dużymi aglomeracjami tętniącymi życiem jak Warszawa, Wrocław czy Kraków. Są jednak na mapie Polski takie miejscowości, które biją rekordy ze względu na bardzo małą liczbę mieszkańców. Osiem najmniejszych miast, które znajdziecie w tym zestawieniu, ma w sumie mniej mieszkańców niż Kozy, czyli największa wieś w naszym kraju. Poznajcie najmniejsze miasta w Polsce.
8. Krynica Morska
Krynica Morska liczy 1323 mieszkańców. W sezonie letnim zamienia się w tętniącą życiem miejscowość, w której odpoczywają turyści z całej Polski. Krynica Morska to nie tylko jedno z najmniejszych miast w Polsce, jako gmina zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najmniejszych gmin w naszym kraju. Cała miejscowość leży w granicach Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej.
7. Szlichtyngowa
Szlichtyngowa to miasteczko położone w województwie lubuskim. W zestawieniu znalazła się dzięki liczbie ludności równej 1317. Chociaż to niewielka miejscowość, ma kilka zabytków godnych zobaczenia. W okolicy znajduje się m.in. wiatrak koźlak. Do rejestru zabytków zostało również wpisanych kilka kamienic oraz założenia urbanistyczne i zespół budowlany.
6. Kleszczele
Kleszczele położone są na Podlasiu nieopodal Hajnówki. W 2015 roku mieszkało tu 1310 kleszczelan. Założenie tej miejscowości przypisuje się królowi Zygmuntowi I Staremu. Co ciekawe, Kleszczele utraciły prawa miejskie na 43 lata. Jako miasto funkcjonują ponownie od 1993 roku. Możemy tu podziwiać cerkiew św. Zaśnięcia Przenajświętszej Dziewicy (widoczną na zdjęciu), zabytkowy dworzec zbudowany około 1900 roku oraz niewielką świątynie baptystów.
5. Skalbmierz
Skalbmierz to bardzo kameralna miejscowość, która zapisała się na kartach historii naszego Państwa. W 1944 roku odbyła się tu bitwa partyzancka, którą stoczyły odziały Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich oraz Armii Ludowej. W Skalbmierzu znajduję się zabytkowy kościół wzniesiony na przełomie XII i XIII wieku. Według danych GUS, w 2015 roku w Skalbmierzu zamieszkiwało 1291 osób.
4. Nowe Warpno
Nowe Warpno może się poszczycić malowniczym położeniem. usytuowane jest nad Zalewem Szczecińskim i jeziorem Nowowarpieńskim. Ze względu na swoje położenie jest ośrodkiem turystycznym z licznymi gospodarstwami agroturystycznymi i kempingiem. W czasie kiedy Nowe Warpno otrzymało prawa miejskie (ok. 1295 roku), znajdowało się w granicach Księstwa Pomorskiego. W Nowym Warpnie mieszka 1212 osób.
3. Suraż
Trzecie miejsce w plebiscycie na najmniejsze miasta w Polsce zajmuje Suraż. Chociaż Suraż posiada prawa miejskie od 1445 roku to życie tu niewiele różni się od tego na wsi. Ludność zajmuje się głównie rolnictwem i hodowlą bydła. Od kilku lat, ze względu na bliskie położenie parku narodowego, miejscowość zyskuje zainteresowanie wśród turystów. Pod koniec 2015 roku w Surażu zameldowanych było 999 mieszkańców.
2. Działoszyce
W Działoszycach (woj. świętokrzyskie) zamieszkuje zaledwie 944 mieszkańców. Prawa miejskie otrzymały w 1409 roku od króla Władysława Jagiełły. Za ciekawy zabytek można tu uznać kościół Świętej Trójcy. Jest to gotycka budowla, która powstała w XIII wieku. Jej obecny wygląd to zasługa przebudowy z XV wieku.
1. Najmniejsze miasta w Polsce – Wyśmierzyce
Najmniejsze miasta w Polsce od kilku lat mają niekwestionowanego faworyta. Tytuł ten od 1995 roku należy do Wyśmierzyc położonych w województwie mazowieckim około 44 km od Radomia. Dla mieszkańców tytuł ten jest zdecydowanie powodem do dumy – przy wjeździe do miasta ustawiono tablicę z napisem: Najmniejsze miasto w Polsce.
Niestety to już prawdopodobnie ostatni rok, w którym mieszkańcy Wyśmierzyc mogą się cieszyć z tytułu najmniejszego pod względem liczby ludności miasta w naszym kraju. 1 stycznia 2018 prawa miejskie odzyska Wiślica (obecnie wieś w województwie świętokrzyskim). W Wiślicy mieszkają aktualnie 503 osoby.
Dla porównania Kozy, czyli największa pod względem ludności wieś Polski, liczyły pod koniec 2013 roku 12 529 mieszkańców.
W niniejszym zestawieniu pod uwagę brane były informacje z badań Głównego Urzędu Statystycznego – stan na dzień 31 grudnia 2015 r. Dane zawarte w artykule oczywiście nieustannie ulegają zmianie.