Kołobrzeg to w wolnym tłumaczeniu gród nad rzeką. Płynie tam Parsęta, a pierwsze osady powstały kilka kilometrów od morza. Z biegiem lat miejscowość rozrastała się i sięgnęła wybrzeża Bałtyku. To tam znajdziemy piękną latarnię, bulwary, pozostałości murów i inne jakie kryje Kołobrzeg atrakcje.

1Latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia morska w Kołobrzegu. Fot. Shutterstock

Latarnia istniała w Kołobrzegu już w 1666 r., a służyła do tego wieżyczka na budynku zarządu portu. Potem była latarnia olejna ze źródłem światła na wysokości 8 m n.p.m. W 1899 roku zbudowano stację pilotów z 25-metrową wieżą, a 10 lat później zastąpiono ją ceglaną budowlą. I ten budynek nie przetrwał. 1945 roku wysadzili go niemieccy saperzy podczas walk o Kołobrzeg.

Obecna latarnia pochodzi z 1947 roku na głównej platformie fortu. Znajdziemy na niej tabliczkę ) „Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość…”. Latarnia i Fort Ujście to najpopularniejsze z jakich słynie Kołobrzeg atrakcje turystyczne.

Zabytek należy do Szlaku Latarni Morskich na wybrzeżu Bałtyku, który ma długość około 669 km. Wzdłuż polskiego wybrzeża znajduje się 15 latarni morskich.

Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here