Strona głównaTop 10Kołobrzeg – atrakcje twierdzy u brzegu morza

Kołobrzeg – atrakcje twierdzy u brzegu morza

Kołobrzeg to w wolnym tłumaczeniu gród nad rzeką. Płynie tam Parsęta, a pierwsze osady powstały kilka kilometrów od morza. Z biegiem lat miejscowość rozrastała się i sięgnęła wybrzeża Bałtyku. To tam znajdziemy piękną latarnię, bulwary, pozostałości murów i inne jakie kryje Kołobrzeg atrakcje.

Latarnia morska w Kołobrzegu

Latarnia morska w Kołobrzegu
Latarnia morska w Kołobrzegu. Fot. Shutterstock

Latarnia istniała w Kołobrzegu już w 1666 r., a służyła do tego wieżyczka na budynku zarządu portu. Potem była latarnia olejna ze źródłem światła na wysokości 8 m n.p.m. W 1899 roku zbudowano stację pilotów z 25-metrową wieżą, a 10 lat później zastąpiono ją ceglaną budowlą. I ten budynek nie przetrwał. 1945 roku wysadzili go niemieccy saperzy podczas walk o Kołobrzeg.

Obecna latarnia pochodzi z 1947 roku na głównej platformie fortu. Znajdziemy na niej tabliczkę ) „Bohaterom poległym w walce z najeźdźcą hitlerowskim o wolność i niepodległość…”. Latarnia i Fort Ujście to najpopularniejsze z jakich słynie Kołobrzeg atrakcje turystyczne.

Zabytek należy do Szlaku Latarni Morskich na wybrzeżu Bałtyku, który ma długość około 669 km. Wzdłuż polskiego wybrzeża znajduje się 15 latarni morskich.

Bindaż

kołobrzeg atrakcje bindaż w parku jesienią
Bindaż w Kołobrzegu. Fot. Shutterstock

Bindaż to rodzaj roślinnego szpaleru, przypominający pergolę tunel pnączy, zazwyczaj oparty na metalowej siatce. Kołobrzeski bindaż pochodzi z XIX w. i znajduje się w parku przy Towarowej. Można tu zaczerpnąć świeżego powietrza i ukryć się w cieniu. Spacery 130-metrowym korytarzem z grabu to bardzo romantyczne nawet jak na Kołobrzeg atrakcje. W międzywojniu mówiono na bindaż w Kołobrzegu aleja miłości.

Akwarium Oceanarium

Akwarium w Kołobrzegu
Akwarium w Kołobrzegu. Fot. Shutterstock

Można tu odpocząć od upału, a dzieci mają szansę wziąć udział w ciekawej lekcji biologii. W Akwarium Oceanarium zgromadzono takie okazy jak rekiny, skrzydlice, piranie, płaszczki, rozgwiazdy, rozdymki czy też mureny. Akwarium znajduje się przy alei I Armii Wojska Polskiego. Czynne jest od godz. 9:30 do 19. Bilety normalne kosztują 20, a ulgowe 15 zł.

Fort Ujście

Fragment Fortu Ujście z latarnią w Kołobrzegu
Fragment Fortu Ujście z latarnią w Kołobrzegu. Fot. Shutterstock

Fort Ujście wraz z latarnią morską stanowi kompleks zwany Twierdzą Kołobrzeg. To obowiązkowe do zaliczenia miejsca, największe z jakich słynie Kołobrzeg atrakcje. Miasto Twierdza powstało w XVII w. i pełniło znaczącą rolę militarną, a zostało reaktywowane podczas II wojny światowej.

Kupcy rozwinęli miasto gospodarczo, a w XVII w. branderburczycy zamienili je w pierwszą twierdzę. Miasto-warownia przetrwało 200 lat. Twierdza przeszła wiele, żeby wspomnieć tylko o wojnie siedmioletniej (pierwsze oblężenie w 1758 r. przez wojska rosyjskie) i bitwę o Kołobrzeg w 1807 roku, w czasie kampanii napoleońskiej. Podczas tej drugiej miasto zostało zniszczone, ale siły nieprzyjaciela go nie zdobyły: międzyczasie podpisano pokój w Tylży między Prusami, Francją i Rosją.

Nad ranem 4 marca 1945 r. rozpoczęła się bitwa o Kołobrzeg i trwała dwa tygodnie. Oblegano wtedy już nową twierdzę. Oddziały niemieckie zostały w końcu ewakuowane, a po zwycięskiej bitwie, 18 marca, na ruinach Fortu Ujście odbyła się msza. Z kolei na falochronie miały miejsce symboliczne Zaślubiny Polski z morzem. Te wydarzenia upamiętnia film Jarzębina czerwona z 1969 r.

Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

Kołobrzeg atrakcje – Pomnik Zaślubin Polski z Morzem
Kołobrzeg atrakcje – Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Fot. canon_shooter, Shutterstock

Pamiątką walk o Kołobrzeg jest Pomnik Zaślubin Polski z Morzem. Warto pomyśleć życzenie i przejść na bezdechu w prześwicie pod pomnikiem – wtedy się spełni. Pomnik upamiętnia wszystkie jednostki, które nacierały na miasto. Prześwit symbolizować ma z kolei okno na świat.

Reduta Morast

Znane na Kołobrzeg atrakcje to forty obronne takie jak reduta morast
Znane na Kołobrzeg atrakcje to forty obronne twierdzy, w których toczyły się walki w 1945 r. Fot. Shutterstock

Reduta Morast zwana Redutą Bagienną powstała na Wyspie Solnej w Kołobrzegu w II poł. XVIII w. i toczyły się w niej walki o ujście Parsęty w 1945 r. Bronili jej wtedy niemieccy marynarze, w dodatku skutecznie, bo był to jeden z najdłużej zdobywanych bastionów. Obecnie znajduje się tam restauracja, w pobliżu są także port jachtowy i niewielki amfiteatr stanowiąc popularne w mieście Kołobrzeg atrakcje.

Wymieniamy redutę Morast jako przykład licznych zabudowań obronnych, ale obiektów militarnych wartych odwiedzenia i pamiętających walki w 1945 r. jest znacznie więcej. Na Waszej liście powinna znaleźć się też Reduta Solna, liczne szańce i baterie, schrony areszty, Akademia Rycerska, koszary… Nawet bazylika miała znaczenie militarne i służyła podczas obrony Kołobrzegu.

Plaża w Kołobrzegu

Plaża między Kołobrzegiem a Grzybowem
Plaża między Kołobrzegiem a Grzybowem. Fot. Weronika Skupin

Gdy będziecie mieli dość opowieści o historii Kołobrzegu i militarnych eksponatów, możecie wypocząć na jednej z kołobrzeskich plaż. Ta w centrum miasta jest doskonale skomunikowana, bogata w punkty gastronomiczne (pyszne gofry w Kołobrzegu są najlepsze pod słońcem) i sklepy. Dla pragnących nieco więcej spokoju lepsza będzie plaża ciągnąca się na zachód, w kierunku Grzybowa.

Port w Kołobrzegu

Port w Kołobrzegu
Kołobrzeg atrakcje – port morski w Kołobrzegu. Fot. Weronika Skupin

Kołobrzeg posiada imponujący port, w którym cumuje wiele jednostek pływających. Niezapomniana będzie podróż statkiem wycieczkowym, która zazwyczaj trwa kilkadziesiąt minut. Podczas wycieczki można sfotografować z perspektywy morza całe miasto z Fortem Ujście, latarnią, plażą i Pomnikiem Zaślubin Polski z Morzem na czele oraz inne z jakich słynie Kołobrzeg atrakcje.

Muzeum Oręża Polskiego

Eksponaty Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu z lotu ptaka
Eksponaty Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu z lotu ptaka. Fot. Shutterstock

Muzeum upamiętnia czasy, kiedy to Kołobrzeg zamienił się w twierdzę w trakcie II wojny światowej. Festung Kolberg powstała na rozkaz Hitlera. W dniach 4-18 marca 1945 roku podczas bitwy o Kołobrzeg, miasto zostało zniszczone w 95 proc.

Znajdziemy tam broń, eksponaty z walk na morzu, pojazdy militarne, oporządzenie i mundury żołnierzy. Kołobrzeg atrakcje wystawy ma w dwóch miejscach: siedzibie głównej w pałacu Braunschweigów oraz w obiektach przy ulicy E. Gierczak 5.

Bazylika Konkatedralna

Kolobrzeg, Bazylika Konkatedralna
Kolobrzeg atrakcje – Bazylika Konkatedralna. Fot. JDavid, Wikimedia Commons, CC BY 2.5

Bazylika była stanowiskiem obrony miasta podczas walk o Kołobrzeg. Jest to kościół farny o statusie bazyliki mniejszej. Świątynię wznoszono od XIV w. Pierwotnie to tutaj po wojnie utworzono oddział Muzeum Oręża Polskiego. Następnie przywrócono kościołowi jego w pełni religijny charakter.

Świątynia jest przebogata w zabytkowe ornamenty i cenne dzieła sztuki. Można podziwiać tu m.in. stalle z XIV w., ołtarze i obrazy z XV i XVI w., chrzcielnicę z 1355 r. i cenne świeczniki, w tym monstrualny siedmioramienny świecznik z 1327 r., który jest jednym w Polsce zachowanym gotyckim kandelabrem.

Molo Kołobrzeg

Kołobrzeg atrakcje – molo
Molo w Kołobrzegu. Fot. Pixabay

Kołobrzeg atrakcje ma głównie nad morzem. Polecamy molo na długie spacery. Kilka lat temu je wyremontowano i dodano iluminację, która gwarantuje miły nastrój wieczorami. Wtedy jest ono pięknie oświetlone. Ma ono 220 m długości. Wejście na molo kosztuje 2,5 zł (bilet normalny) lub 1 zł (bilet ulgowy).

Baszta Lontowa (Prochowa)

Kołobrzeg atrakcje – Baszta Lontowa (Prochowa)
Kołobrzeg atrakcje – Baszta Lontowa (Prochowa). Fot. Marekusz, Shutterstock

Baszta Lontowa to pozostałość XIV-wiecznych murów twierdzy Kołobrzeg. Zwana jest potocznie Prochową, jednak Prochowa umiejscowiona była w pobliżu ul. Katedralnej i Rzecznej. Po wojnie baszta utraciła obronny charakter. Bywała kawiarnią, hostelem, punktem informacji turystycznej i siedzibą PTTK. Obecnie stoi pusta.

Kołobrzeg atrakcje – falochron

Falochron w Kołobrzegu
Falochron w Kołobrzegu. Fot. Pixabay

Na spacer w Kołobrzegu warto się wybrać na falochron. Ochrania on port morski, stocznie i centrum sprzedaży ryb. Falochrony są tak naprawdę dwa: wschodni o długości 308 m i zachodni rozciągający się do 205 m. Tworzą korytarz portowy, w którym zmieszczą się jednostki szerokie na mniej niż 24 m.

Ratusz w Kołobrzegu

Ratusz w Kołobrzegu
Ratusz w Kołobrzegu. Fot. Pixabay

Ratusz w Kołobrzegu wygląda jak twierdza obronna i rzeczywiście pełnił taką funkcję. W 1807 r. podczas oblężenia miasta został zburzony. Po odbudowie brał udział w obronie Twierdzy Kołobrzeg w 1945 r. Mimo nalotów bombowych przetrwał w nienaruszonym stanie. Dziś mieści Galerię Sztuki Współczesnej, informację turystyczną i urząd stanu cywilnego.

Festiwal zupy grzybowej w Grzybowie

Festiwal zupy grzybowej w Grzybowie
Kołobrzeg atrakcje – Festiwal zupy grzybowej w Grzybowie. Fot. grzybowo.pl

Na koniec coś spoza Kołobrzegu. W sąsiednim Grzybowie latem odbywa się Festiwal zupy grzybowej. Gdy popada, w lasach w tej okolicy można znaleźć całkiem sporo borowików i podgrzybków. Smaczna zupa rozlewana jest dopóki jej nie zabraknie, a naprawdę szybko się kończy. Towarzyszą temu liczne atrakcje dla dzieci.

Czytaj także: Kołobrzeg – dawna twierdza z piękną latarnią

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE