Strona głównaCiekawostkiNajdłuższy tunel kolejowy w Polsce. Gdzie można nim przejechać?

Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce. Gdzie można nim przejechać?

Najdłuższy tunel kolejowy w Polsce wydrążony jest w zboczu góry Mały Wołowiec (718 m n.p.m.) w Górach Wałbrzyskich na Dolnym Śląsku. Biegnie tędy trasa kolejowa z Wałbrzycha do Kłodzka. Znów można nim przejechać, bo właśnie zakończył się jego remont, a właściwie ostatni etap modernizacji.

Dwa tunele

Nieczynny tunel kolejowy pod Małym Wołowcem
Nieczynny tunel kolejowy pod Małym Wołowcem. Fot. Mateusz Małkowski, CC BY-SA 3.0

Tunele są tak naprawdę dwa. Pierwszy został otwarty już w 1880 roku po wojnie francusko-pruskiej, podczas której zrozumiano, że kolej pełni strategiczną rolę w tym terenie. W 1912 roku został oddany do użytku drugi równoległy tunel, najdłuższy wydrążony w Polsce w naturalnej przeszkodzie jaką jest masyw Małego Wołowca. Pierwszy z nich ma 1560 m długości, a drugi, rekordowy 1601 m. Tunel, który został wydrążony jako pierwszy, wyłączono z ruchu w latach 90. XX w. Na stałe zdjęto tam torowisko, więc można przejść się ciemnym korytarzem, co jest rozrywką dla żądnych wrażeń.

Tunel po remoncie – najdłuższy tunel kolejowy w Polsce

najdłuższy tunel kolejowy w polsce
Czynny tunel kolejowy pod Małym Wołowcem, najdłuższy tunel kolejowy w Polsce. Fot. Mateusz Małkowski, CC BY-SA 3.0

Drugi, dłuższy tunel, jest użytkowany do dziś. Niedawno trwał tam remont, na czas którego na trasie z Wałbrzycha do Jedliny-Zdroju kursowała komunikacja zastępcza, ale ostatnie prace właśnie się zakończyły. Warto przejechać linią kolejową 286 między Wałbrzychem a Kłodzkiem, by podziwiać malowniczą trasę.
Całość remontu kosztowała PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prawie 19 mln złotych.

Może zainteresuje Cię także 13 dowodów, że Dolny Śląsk to najbardziej tajemnicze województwo w Polsce.

Tunel w Szklarach Podkarpackich

Opuszczony tunel kolejowy w Szklarach Podkarpackich
Tunel kolejowy w Szklarach Podkarpackich. Fot. Shutterstock

W Szklarach Podkarpackich znajduje się inny tunel kolejowy mierzący 602 m długości. Jest to najdłuższy tunel kolei wąskotorowej w Polsce. Kiedyś zamykany był drewnianymi wrotami. Szczególnie zimą sprawia piorunujące wrażenie, bo dostaje się tam woda. Gdy zamarza, powstają tam fantastyczne nawisy, czyli lodowe stalaktyty.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE