Dolny Śląsk to niezwykle tajemnicze województwo. Nie brakuje tu intrygujących atrakcji, o których krążą legendy, miejsc gdzie panuje dziwna energia i opowieści o skarbach i zaginionych kosztownościach. Oto 13 dowodów, że Dolny Śląsk to najbardziej tajemnicze województwo w Polsce.
Kompleks Riese
W Górach Sowich hitlerowcy kazali wydrążyć więźniom kilometry korytarzy. Dziś można oglądać podziemny kompleks Riese, czyli Olbrzyma (największe podziemia to kompleks Włodarz, w okolicy są także Sztolnie Walimskie Riese i Podziemne Miasto Osówka). Intrygujący jest fakt, że do dziś nie wiadomo po co dokładnie drążono korytarze. Do czego potrzebowali ich naziści? Tajemniczych teorii jest mnóstwo, a jedna z nich zakłada, że miała to być kolejna z tajnych kwater Hitlera. Wiąże się także tunele z Gór Sowich z tymi pod zamkiem Książ. Tam także ciągną się kilometry korytarzy, gdzie podobno pracowano nad niemiecką bronią.
Koniecznie poczytaj więcej: Riese i tunele pod zamkiem Książ. Co skrywają?
Zaginiony Portret młodzieńca
To najcenniejszy zaginiony obraz w historii Polski. Gdyby się odnalazł, trudno byłoby oszacować jego wartość. Portret młodzieńca autorstwa Rafaela jest po prostu bezcenny. Przed wojną znajdował się w kolekcji książąt Czartoryskich wraz z Damą z gronostajem Leonarda da Vinci. Obraz przepadł, a tropy prowadzą na Dolny Śląsk…
Tu opisaliśmy tę niezwykłą historię: Portret młodzieńca – gdzie jest najcenniejszy zaginiony obraz w dziejach Polski?
Wysoki Kamień
Bardziej znany Wysoki Kamień to szczyt w Sudetach Zachodnich, ale ten mniej znany i tajemniczy, to skaliste wzniesienie w Górach Bardzkich blisko Barda i leśnictwa Laskówka, także na Dolnym Śląsku. Związane są z nim tajemnicze zaginięcia, a tropy prowadzą donikąd. O górze nazywanej przed wojną Hoche Stein mówiło się, że jest nawiedzana przez Ducha Gór. W 1966 r. czwórka chłopaków chciała przeprowadzić tam seans spirytystyczny. W tajemniczym białym kamieniu na szczycie wzniesienia i otaczających go mniejszych kamieniach doszukiwali się tajemnych mocy. Co się tam dokładnie działo? Nie wiadomo. Wiadomo jedynie, że ocalała dwójka chłopców, którzy w panice dobiegli do najbliższych zabudowań. Pozostałej dwójki nigdy nie odnaleziono. Ocaleni chłopcy powtarzali tylko, że nawiedził ich demon imieniem Aargaroth…
Złoto Wrocławia
W czasie II wojny światowej we Wrocławiu (wtedy Breslau) zgromadzonych było wiele cennych kosztowności. 7 ton depozytów bankowych i cywilnych – złoto Wrocławia, trzeba gdzieś ukryć przed zbliżającą się Armią Czerwoną. Skarby z pewnością istniały, są na to dowody. Można też doszukać się zeznań jednego ze świadków, który wywoził z Breslau cenny depozyt. Jednak świadek widocznie konfabuluje, a do dziś istnieje zbyt wiele teorii na temat miejsca ukrycia kosztowności…
Czytaj więcej: Złoto Wrocławia – gdzieś w Sudetach leży wielki skarb
Szpital w Mokrzeszowie
Dawny szpital w Mokrzeszowie miał być miejscem eksperymentów niemieckich lekarzy nad eugeniką i utrzymaniem czystości rasy aryjskiej. W trakcie II wojny światowej mieszkały tam oficjalnie podopieczne Związku Dziewcząt Niemieckich. Należały do niego fanatyczki nazizmu. Nieoficjalnie szpital w Mokrzeszowie był jedną z siedzib stowarzyszenia Lebensborn (Źródło życia) powołanej z rozkazu Heinricha Himmlera, która miała na celu podtrzymanie ciągłości „rasy panów”. Wiele na to wskazuje.
Przeczytaj koniecznie: Szpital w Mokrzeszowie – tajemnice w nawiedzonych murach
Złoty Pociąg
Informacje o Złotym pociągu rozgrzewały opinię publiczną do czerwoności, a Wałbrzych zyskał reklamę na jaką normalnie władz miasta nigdy nie byłoby stać. Czy zaginiony niemiecki pociąg pancerny rzeczywiście istniał? A jeśli tak: co w nim przewożono, skąd, a nade wszystko – gdzie się teraz znajduje? Teorii jest wiele, a poszukiwania tajemniczego składu bynajmniej nie ustały na zawsze.
Czytaj więcej: Złoty pociąg – czy naprawdę istnieje? (FILM)
Góra Ślęża i pogański kult słońca
Ślęża, co nie jest tajemnicą, była miejscem pogańskich wierzeń. Oddawano tam cześć Słońcu, a ślady kultu solarnego można do dziś oglądać na masywie. W kilku miejscach można spotkać kamienne rzeźby, z których najbardziej znaną jest niedźwiadek. W dodatku należy wspomnieć, że Góra Ślęża mogła być jednym z miejsc, gdzie ukryto Złoto Wrocławia.
Czytaj więcej: Góra Ślęża – kult Słońca i ukryty skarb
Duch Gór i Dolny Śląsk
Z Dolnym Śląskiem nierozerwalnie wiąże się postać Ducha Gór, inaczej Karkonosza, Rzepióra albo Liczyrzepy. Najlepiej jego historię opowiedziano w niezwykłym multimedialnym pawilonie Karkonoskie Tajemnice w Karpaczu. Duch Gór według niektórych legend był mściwym panem wiatrów, burz, gromów i powodzi, a według innych miłościwym opiekunem karkonoskiej przyrody. Postaci przypisuje się szereg niewyjaśnionych zjawisk w województwie dolnośląskim, żeby wspomnieć chociażby opisaną wcześniej sprawę Wysokiego Kamienia.
Czytaj więcej: Karkonoskie Tajemnice – atrakcja Karpacza w krainie Ducha Gór
Tunele pod zamkiem Czocha
Zamek Czocha, czyli dolnośląska Twierdza Szyfrów (odsyłamy do serialu na podstawie powieści Bogusława Wołoszańskiego) jest jedną z najbardziej tajemniczych twierdz na Dolnym Śląsku. Uznany jest za najbardziej nawiedzone miejsce w Polsce. Co więcej, do dziś nie odnaleziono wielu tuneli pod zamkiem, o których rzekomym istnieniu mówi wiele źródeł, a być może i ukrytych tam skarbów.
Czytaj także: Zamek Czocha – najbardziej nawiedzone miejsce w całej Polsce
Jeziorko księżnej Daisy
Jeziorko księżnej Daisy to jedno z tych tajemniczych miejsc, w których czuć dziwną energię. Pani na zamku Książ, księżna Daisy von Pless, lubiła tu przychodzić. Z niezwykłym jeziorem związana jest legenda. Na dnie podobno spoczywają ciała wielu topielców. Coś sprawia, że wiele osób odczuwa w tym miejscu niepokój.
Czytaj więcej: Jeziorko księżnej Daisy – mroczne miejsce, które nie chce być odwiedzane
Stary Książ
Stary Książ to zamek 40 minut drogi o wałbrzyskiego Książa, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. XVIII-wieczna ruina znajduje się w miejscu, gdzie już w średniowieczu wznosił się zamek Bolka I. Jest bardzo ciekawa i warto się tam wybrać na dłuższy spacer. Jedna z teorii głosi, że w czasie II wojny światowej na terenie ruin Starego Książa i w tunelach pod nimi działało laboratorium.
Czytaj również: Polskie zamki w największej ruinie. Niektóre znikną? (Top 23)
Mauzoleum Totenburg
To ciekawe miejsce także znajduje się w Wałbrzychu, konkretnie na zboczu wzniesienia Niedźwiadki. Niemcy zbudowali tam mauzoleum Schlesier Ehrenmal, nazywane też Totenburg, upamiętniające poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców miasta, a także inne ofiary, w tym poległych w wojnie Ślązaków, ofiary wypadków w kopalniach i nazistowskich bojowników. Mauzoleum zwane jest ostatnią świątynią Hitlera. Więcej dowiecie się z naszego innego tekstu:
Czytaj więcej: Mauzoleum Totenburg – ostatnia świątynia Hitlera w Polsce
Twierdza Srebrna Góra
Twierdza Srebrna Góra to największy fort górski w Europie. Powstała w XVIII wieku w ważnym strategicznie miejscu. Twierdza Srebrna Góra posiada aż 151 pomieszczeń fortecznych rozmieszczonych na trzech kondygnacjach. Znajdowała się tam nawet piekarnia i browar. Wszystko po to, by twierdza pozostała samowystarczalna. W środku według Gunthera Grundmanna, konserwatora zabytków III Rzeszy, miały zostać ukryte drogocenne dzieła i dokumenty. Mówi się o Złocie Wrocławia, a nawet o Złotym pociągu.
Czytaj także: Twierdza Srebrna Góra – największy fort górski w Europie
Aktualizacja 30.07.2020 r.: Pojedźcie nad jezioro Pilchowickie koło Jeleniej Góry, żeby zobaczyć jeszcze zabytkowy, malowniczy most, który ma zostać wysadzony w powietrze na potrzeby filmu Mission Impossible 7.
Jezioro Pilchowickie – nieznany plener na boskim zaciszu.