Pieniny to pasmo w Karpatach, które jest popularnym celem wycieczek. Dla geologów stanowi nie lada zagadkę, bo spierają się co do genezy powstania Pienin. Dzięki sprzyjającemu klimatowi i pięknym widokom, jest to doskonały cel wypoczynku.

1. Pieniny mają Trzy Korony

Trzy Korony widoczne z Dunajca

Najwyższym szczytem Pienin Środkowych są Trzy Korony. Wierzchołki są dobrze widoczne z Dunajca i wielu okolicznych miejsc dzięki dużej wybitności. Na najwyższej, Okrąglicy, znajduje się platforma widokowa. Otoczony trzema przełęczami masyw to najpopularniejszy cel wycieczek.

2. Zamek Dunajec w Niedzicy i zamek Czorsztyn

Zamek w Niedzicy, w tle zamek w Czorsztynie. Fot. Artur Kowalczyk

Nad Jeziorem Czorsztyńskim wznoszą się zamek Dunajec w Niedzicy i zamek Czorsztyn. Zwłaszcza panowie powinni być ostrożni zwiedzając zamek w Niedzicy. Ludzie mówią, że jeśli któryś z nich wypowie choć raz imię swej ukochanej, a ma coś na sumieniu, następnego dnia wyłysieje. Taki los spotkał zrozpaczonego księcia.

Z kolei zamek w Czorsztynie jest przepięknie ulokowany. Znajduje się na szczycie wzgórza, tuż nad Jeziorem Czorsztyńskim. I choć przez większą część swego istnienia żadnego jeziora tam nie było, to teraz trudno wyobrazić sobie tę budowlę bez niego.

Zamek Czorsztyn – warownia na straży Pienin.

Zamek w Niedzicy: możecie znaleźć legendarny skarb Inków, ale uważajcie na jego strażniczkę!

3. Sosna reliktowa na Sokolcu

Sosna reliktowa na Sokolcu została niestety uszkodzona. Pamiętacie czasy jej świetności? Fot. Shutterstock

Była jednym z najsłynniejszych i najpiękniejszych drzew w Polsce i oczywiście w Pieninach. Niestety we wrześniu 2018 roku została uszkodzona podczas akcji ratunkowej, a w kolejnych miesiącach zmarniała jeszcze bardziej. Pozostaje po niej sporo zdjęć i wspomnień turystów, którzy wspinają się na Sokolec.
Sama nazwa bierze się stąd, że sosny pienińskie, które przeżyły zlodowacenia, nazywa się z tego powodu reliktowymi. Są tam także cisy pamiętające czasy sprzed zlodowaceń.

4. Jezioro Czorsztyńskie i spływ Dunajcem

Dunajec, Pieniny, fot. Shutetrstock

Spływy Dunajcem to najpopularniejsza obok trekkingu aktywność w Pieninach. Przełom Dunajca jest bardzo malowniczy, a miłośnikom techniki spodoba się zapora wodna i mechanizmy nią sterujące. Jezioro Czorsztyńskie z pewnością należy do piękniejszych w Polsce.

5. Szlaki górskie

Najpopularniejsze szlaki turystyczne prowadzą na Trzy Korony, m.in. niebieski przez Sokolicę ze Szczawnicy (naprawdę warto się nim wybrać w trasę), a także z Krościenka, Czorsztyna i Sromowiec Niżnych.

Wszystkie te szlaki kończą się na tzw. Siodle, czyli skrzyżowaniu pod Trzema Koronami. Stamtąd piechotą idzie się na platformę widokową na Okrąglicy. Taki spacer trwa 15 minut.

6. Bogata baza turystyczna

Popularne w Pieninach są kempingi. Można trafić na pole kempingowe także bardzo blisko Jeziora Czorsztyńskiego. Dla zwolenników domków do wynajęcia też się coś znajdzie. Poza tym mamy bogaty wybór pokojów w hotelach i pensjonatach. Więcej dowiecie się po kliknięciu w banner poniżej.