Strona głównaCiekawostkiNajwiększe grodzisko w Polsce – tu była siedziba państwa Wiślan?

Największe grodzisko w Polsce – tu była siedziba państwa Wiślan?

W Stradowie w woj. świętokrzyskim znajduje się największe średniowieczne grodzisko w Polsce. To według niektórych archeologów mieściła się stolica państwa Wiślan – według innych było to grodzisko Krakowian. To niezwykłe miejsce zostało zapomniane, dziś mało kto o nim wie.

Zapomniane grodzisko

Krzyż na grodzisku Stradów
Krzyż na grodzisku Stradów. Fot. Shutterstock

To ciekawe miejsce znajduje się w połowie drogi między Chrobrzem a Skalbmierzem, w Stradowie w woj. świętokrzyskim. To tutaj w VIII lub IX wieku powstał gród. Można zakładać, że możliwe było aby do tych terenów sięgało państwo Wiślan. Są jednak także dowody, że było to państwo Krakowian (choćby źródła pisane, w których zamieszkujący gród są tak nazywani oraz większość znalezionych w Stradowie skorup ceramicznych charakterystyczna właśnie dla Krakowian).

Tym niemniej był to największy gród tego plemienia. Co więcej dzisiejsze grodzisko pozostaje największym w Polsce ogółem. Plemię na tych terenach mieszkało do X lub XI wieku.

Domniemanie Wiślanie lub Krakowianie posadowili swoją osadę na wzgórzu i usypali wał w kształcie podkowy. Otoczyli gród zagłębieniem (w rodzaju suchej fosy). Różnica wysokości była dość spora, wał miał 18 m wysokości. Całość zajmowała około 25 hektarów razem z podgrodziami.

Niezwykłe wykopaliska

kadr z filmu zamieszczonego poniżej

Grodzisko samo w sobie jest bardzo interesujące, ale ciekawe są także wyniki prac archeologicznych. Znaleziono tam pozostałości wielu średniowiecznych chat i zachowanych elementów ich wyposażenia, takich jak piece i paleniska.

Ponieważ ślady wskazywały na zamieszkiwanie w tym miejscu kilkuset osób, szacuje się że było to nie tylko jedno z powierzchniowo największych grodzisk, ale również jeden z najważniejszych ośrodków administracyjnych, być może nawet stolica państwa Wiślan. Tak jak wspomnieliśmy, analiza wydobytej ceramiki skłania jednak do stwierdzenia, że był to ogromny gród Krakowian.

Piękne widoki

Grodzisko Stradów – widok z majdanu na stare podgrodzie
Grodzisko Stradów – widok z majdanu na stare podgrodzie. Fot. Shutterstock

Grodzisko warto odwiedzić nie tylko ze względu na jego zdumiewającą historię. To także świetny punkt widokowy. Na jednym z wałów znajduje się krzyż. Z kolei zerkając na podgrodzie, zauważymy drogę pięknie wijącą się pośród wzgórz.

Jeśli szczęście nam dopisze i warunki pogodowe na to pozwolą, możemy ze szczytu grodziska dostrzec nawet Beskidy.

Atrakcje Świętokrzyskiego

Drewniany kościół bartłomieja Apostoła stradów
Drewniany kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła w Stradowie. Fot. Shutterstock

Co jeszcze warto zobaczyć w woj. Świętokrzyskim? W samym Stradowie znajduje się piękny drewniany kościół pw. św. Bartłomieja Apostoła z XVII w. Stoi tam m.in. kamienna chrzcielnica, a ścianę zdobi cenny obraz Matki Boskiej Stradowskiej ze srebrną sukienką.

Oto kolejne atrakcje i rzeczy, których nie wiecie o Świętokrzyskiem.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE