Strona głównaTop 10Tych miejsc już nie ma – 7 zniszczonych atrakcji na starych fotografiach

Tych miejsc już nie ma – 7 zniszczonych atrakcji na starych fotografiach

Tych miejsc już nie ma: teatry, stadiony, piękne zabytki – nie zawsze udaje się je ocalić. Poznajcie 7 zniszczonych atrakcji w Polsce, które udało się ocalić od zapomnienia dzięki starym fotografiom.

Skocznia w Warszawie

Skocznia Narciarska Warszawa
Skocznia Narciarska Warszawa Źródło: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Pewnie niewiele osób wie, że stolica może poszczycić się dość osobliwym jak na nią obiektem. Choć nie kojarzy się z uprawianiem sportów zimowych, to jednak właśnie tutaj do 2015 roku znajdowała się skocznia narciarska. Pomysł wzniesienia skoczni na Mokotowie (przy ulicy Czerniowieckiej) zrodził się w czasach PRL. Był on związany z organizacją V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów.

Budowa rozpoczęła się w 1955 r. Pierwsze skoki zawodnicy oddali we wrześniu 1959 r. Skocznia powstała głównie dla celów treningowych, jednak można było na niej zobaczyć także kilka imprez sportowych. Najdłuższy skok oddał Janusz Duda lądujący na 48 metrze, jednak oficjalny rekord jest należał do Antoniego Łaciaka, który skoczył na 40,5 metra.

W maju 1989 r. odbyły się tu ostatnie zawody sportowe, po których obiekt został zamknięty i popadł w zapomnienie. W 2015 r. skocznia została rozebrana a skoki narciarskie na stałe przeniosły się na południe Polski.

Teatr Miejski w Bydgoszczy

plac teatralny bydgoszcz
Teatr Miejski w Bydgoszczy. Źródło: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Plac Teatralny w Bydgoszczy nie bez powodu posiada taką właśnie nazwę. To właśnie tutaj w latach 1896-1946 znajdował się Teatr Miejski, który był ważnym ośrodkiem kultury. Przychodzili tu zarówno dla Niemcy, którzy zamieszkiwali Bydgoszcz do roku 1919, jak i Polacy, którzy po odzyskaniu niepodległości chętnie korzystali z miejskich rozrywek.

W czasie zaborów do okazałego gmachu teatru w Bydgoszczy przyjeżdżały gwiazdy z całej Europy. Wystawiano tu dzieła Goethego, Schillera czy Szekspira ale także opery, operetki oraz koncerty. Po odzyskaniu przez miasto wolności, w teatrze obejrzeć można było sztuki patriotyczne, dramatyczne czy spektakle dla dzieci.

Niestety podczas walk o wyzwolenie miasta, w roku 1945, gmach został trafiony pociskami. Wnętrze budynku spłonęło a rok później jego pozostałości zostały rozebrane. Niestety okazałego teatru w obecnym miejscu nigdy nie odbudowano.

Czerwony pałac Branickich w Warszawie

Pałac Branickich w Warszawie
Pałac Branickich w Warszawie Źródło: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Niewiele osób pamięta jeszcze czasy, kiedy w warszawskich Ogrodach Frascati, znajdował się piękny, utrzymany w stylu renesansu francuskiego pałacyk. Wzniesiony w latach 1873-1878 na polecenie Władysława Branickiego budynek, pokryty był z zewnątrz czerwoną cegłą klinkierową, przez co zaczął być nazywany czerwonym pałacem. W okresie międzywojennym znajdowała się w nim ambasada Rumuni a od 1934 roku ambasada Francji. Gdy wybuchła wojna dyplomaci opuścili Polskę a kilka dni później na gmach rezydencji spadły bomby. Budynek został rozebrany a o jego pięknie przypominają jedynie stare fotografie.

Młyny św. Klary we Wrocławiu

Młyny św. Klary we Wrocławiu
Młyny św. Klary we Wrocławiu Fot. Wikipedia

Wiele wyjątkowych atrakcji Wrocławia zostało po II wojnie światowej bezmyślnie zniszczonych lub rozebranych. Jednym z przykładów są Młyny św. Klary, które od XIII wieku zdobiły wrocławskie wyspy odrzańskie: Słodową (młyn I) i Bielarską (młyn II). Początkowo drewniane budowle były kilkukrotnie odbudowywane z powodu pożarów. W 1799 r. zyskały murowaną konstrukcję w stylu barokowo-klasycystycznym. W 1939 roku młyny zostały kupione przez miasto. Po zniszczeniach jakie nastąpiły podczas obrony Festung Breslau w 1945 roku, budynki niszczały i popadały w zapomnienie.

14 lutego 1962 miał nastąpić przełom. Młyny zostały wpisane do rejestru zabytków. Planowano ich odbudowę i urządzenie w nich siedziby Muzeum Etnograficznego. Niestety z powodu braku funduszy przez trzydzieści lat nie doszło do jakichkolwiek prac remontowych. Ostateczny koniec tych cennych zabytków średniowiecznej architektury przemysłowej nastąpił w roku 1975. Prezydent Wrocławia Marian Czuliński, mimo ogromnych protestów podpisał decyzję o wysadzeniu Młynów św. Klary w powietrze.

Targ Drzewny w Gdańsku

Targ Drzewny w Gdańsku
Targ Drzewny w Gdańsku Źródło: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Gdański Targ Drzewny był miejscem, które tętniło życiem. Nazwa używana była od 1581 roku i wzięła się od znajdującego się w tu targowiska, gdzie sprzedawane było drewno. Na starych fotografiach widzimy tam pomnik Kriegerdenkmal, który miał upamiętniać żołnierzy poległych w wojnach poprzedzających zjednoczenie Niemiec. Ten charakterystyczny monument odsłonięto 8 maja 1904 roku i stał na Targu Drzewnym do 1946 roku. W 1965 roku został tu odsłonięty obecny pomnik Jana III Sobieskiego, który przewieziono do Gdańska z Lwowa.

Stadion Dziesięciolecia w Warszawie

Stadion Dziesięciolecia w Warszawie
Stadion Dziesięciolecia w Warszawie Źródło: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego

Stadion Dziesięciolecia bez wątpienia można było uznać za fenomen. To tu znajdował się wielofunkcyjny stadion, ale także… największe targowisko w Europie. Wybudowany w latach 50. obiekt posiadał pełnowymiarowe boisko do piłki nożnej oraz 8-torową bieżnię lekkoatletyczną. Podczas największych imprez masowych na trybunach zasiadało prawie 100 tysięcy widzów.

Niestety po roku 1989 warszawski stadion przestał pełnić funkcje sportowe. Powstało tu największe targowisko w Europie określane mianem Jarmarku Europa. To mało reprezentacyjne miejsce znajdujące się niemal w samym centrum stolicy Polski istniało aż do 2008 roku. Obecnie na terenie dawnego Stadionu Dziesięciolecia stoi Stadion Narodowy, na którym odbywają się największe imprezy sportowe i kulturalne w kraju.

Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu

Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych
Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych

Śląskie Muzeum Sztuk Pięknych we Wrocławiu przy pl. Muzealnym zdobiło ulice miasta w latach 1880-1945. Na otwarcie przybył nawet cesarz Wilhelm I. W muzeum odwiedzający mogli podziwiać m.in. dzieła sztuki sakralnej, malarstwa niemieckiego oraz malarstwa zachodnioeuropejskiego. W 1911 r. sprowadzono do muzeum również dzieła Picassa i Van Gogha.

Większość zbiorów uległa zniszczeniu w skutek działań wojennych. Także sam budynek przestał istnieć z powodu bombardowania podczas oblężenia Festung Breslau. Muzeum spłonęło a jego ruiny rozebrano w 1964 roku. Dziś w miejscu Śląskiego Muzeum Sztuk Pięknych stoi szkoła podstawowa.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE