Harmonijna konstrukcja mostu zachwyca kiedy tylko pojawia się na horyzoncie. Jeszcze większe wrażenie robi, gdy przejeżdżamy pod nim, pokonując Autostradową Obwodnicę Wrocławia (AOW, A8). Most Rędziński – najwyższy w Polsce, uosabia piękno w infrastrukturalnym wydaniu.

Most Rędziński – inżynieryjny majstersztyk

most rędziński wrocław AOW Artur Kowalczyk najwyższy most w Polsce
Most Rędziński, Wrocław. Fot. Artur Kowalczyk

Budowa tego najwyższego mostu w Polsce rozpoczęła się w maju 2008 r. i trwała do sierpnia 2011 r. Wtedy to konstrukcja, która jest częścią AOW i kluczową w tym miejscu przeprawą przez Odrę, została oddana do użytku.

Latem 2010 r. stan rzeki znacznie się podniósł i z tego powodu nastąpiły opóźnienia w postępie prac. Jednak sama konstrukcja mostu nie ucierpiała, co zdaniem fachowców świadczy o znakomitym projekcie i wykonaniu. Okazuje się, że projektantom i konstruktorom udało się stworzyć budowlę, która pod wieloma względami nie ma sobie równych w Polsce.

Po pierwsze jest to najwyższy most w Polsce – pylon w kształcie litery H, do którego przymocowanych jest 160 want, ma aż 122 metry. Poza tym jest najdłuższym żelbetowym mostem podwieszonym w Polsce (część podwieszona to dwa przęsła o długości 256 m, mające razem 512 m). Dodatkowo konstrukcja jest najdłuższym mostem podwieszonym na jednym pylonie w Polsce i ma najdłuższe przęsło żelbetowe w Polsce.

Najwyższy most w Polsce w światowym rankingu

most rędziński wrocław aow
Most Rędziński. Shutterstock

Na świecie powstało wiele niesamowitych mostów, które wysokością przewyższają most Rędziński. Jednak pod względem powierzchni zużytego żelbetu wrocławska konstrukcja przoduje. To także czwarty co do wielkości betonowy most świata.

Most Rędziński – nazwa robocza?

Most Rędziński w chmurach
Most Rędziński w chmurach. Fot. Artur Kowalczyk, Polska Zachwyca ©

Nazwa mostu wzięła się od Wyspy Rędzińskiej na Odrze, na której zakotwiczony został pylon. Przez cały czas trwania budowy była jednakże nazwą nieoficjalną. W sierpniu 2011 został rozpisany konkurs na imię nowo powstałej konstrukcji, w której nazwa most Rędziński wygrała uzyskując 55,38 proc. głosów.

Najwyższy most w Polsce zachwyca nocą

Doskonałe oświetlenie mostu sprawia, że widok jaki prezentuje po zachodzie słońca jest wspaniały. Spójrzcie tylko na te zdjęcia.

Most Rędziński, shutterstock
most rędziński najwyższy most w polsce wrocław AOW
Most Rędziński, shutterstock