Jest wiele miejsc w Polsce, które warto odwiedzić z dzieckiem. Dinozaury, indiańskie wioski, krasnoludki – wszystko to robi wrażenie zarówno na dużych jak i małych podróżnikach. Jeśli macie ochotę przeżyć wielką przygodę to koniecznie zobaczcie jak wygląda Polska z dzieckiem – nie będziecie żałować. Przedstawiamy Wam 10 bajkowych miejsc, w których nawet dorośli poczują się jak dzieci.

1. Park dinozaurów w Bałtowie

Jura Park fot. Madaland2, Shutterstock

W całej Polsce powstała ich ogromna ilość – parki dinozaurów, jura parki, dino parki. Makiety tych jurajskich zwierząt znajdziemy od morza aż po Tatry. Ich wielkość i wykonanie robią wrażenie i pozwalają wyobrazić sobie świat w których istniały te wyjątkowe olbrzymy.

Warto wybrać się do JuraParku w Bałtowie, w woj. świętokrzyskim. Miejsce to ma przewagę nad innymi tego typu miejscami. To tutaj znaleziono tropy dinozaurów. To przyczyniło się do otwarcia kompleksu, w skład którego wchodzi dziś około 100 modeli oryginalnej wielkości gadów. Nazwa dinozaur oznacza „straszna jaszczurka” i takie emocje mogą budzić tutejsze makiety, które wykonane są ręcznie, z dbałością o wszystkie szczegóły. Koniecznie zobaczcie jak wygląda dinozaurowa Polska z dzieckiem.

2. Park miniatur w Inwałdzie

Park Miniatur fot. Pixabay

Jeśli macie ochotę zwiedzić cały świat, w ciągu jednego dnia, to koniecznie odwiedźcie Inwałd w woj. małopolskim. Stworzono tu park miniatur, w którym w skali 1:15, odtworzone zostały najbardziej znane budowle świata. To tu zobaczycie Wieżę Eiffla, staniecie na Placu św. Piotra a po chwili przeniesiecie się pod Mur Chiński. Jeśli marzycie o przeniesieniu się na drugi koniec świata to to miejsce jest właśnie dla Was, ale można zobaczyć też jak wygląda miniaturowa Polska z dzieckiem. Krainę Miniatur otwarto też we Wrocławiu przy ul. Wróblewskiego 9.

3. Muzeum Indiańskie w Wymysłowie

Polska z dzieckiem – indiańska wiosna. Fot. Pixabay

To muzeum to nie tylko atrakcja dla małych i dużych. To miejsce stworzone z pasji i z wyjątkowej historii. Wymysłów to mała wioska w województwie kujawsko-pomorskim. To tu w 2000 roku Stanisław Supłatowicz znany również jako Sat-Okh założył muzeum, którego pełna nazwa brzmi: Muzeum Kultury Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okh. Założyciel i patron tego miejsca urodził się w indiańskiej wiosce w Kanadzie. Dzięki jego charyzmatycznej osobowości miejsce to zyskało prawdziwą duszę. W muzeum znajdziemy liczne eksponaty związane z kulturą Indian: stroje, przedmioty codziennego użytku, broń oraz zrekonstruowane tipi.

4. Muzeum Animacji Se-ma-for w Łodzi

To miejsce przeniesie Was w świat dzieciństwa, dobranocek i beztroskiej zabawy. W łódzkim muzeum animacji Se-ma-for gromadzone są lalki i dekoracje z filmów lalkowych i rysunkowych wytwórni o tej samej nazwie. Se-ma-for stworzył takie kultowe bajki jak Miś Uszatek, Przygody Misia Colargola czy Mały Pingwin Pik-Pok. Odkrywanie jak za Waszych czasów wyglądała bajkowa Polska z dzieckiem będzie świetną przygodą. Oprócz wystaw i projekcji filmów w muzeum możemy wziąć udział w warsztatach, podczas których stworzymy własny film animowany.

UWAGA, AKTUALIZACJA: Muzeum jest nieczynne do odwołania. Czytaj więcej: Gdzie nie jechać w Polsce? Atrakcje zamknięte do odwołania

5. Dom do góry nogami w Szymbarku

Polska z dzieckiem – Szymbark. Fot. Teresa Kasprzycka, Shutterstock

Szymbark to wieś w samym sercu Kaszub. To tu stworzono Centrum Edukacji i Promocji regionu, w którym znajdziemy ogromną ilość atrakcji dla dzieci i dorosłych. Najbardziej charakterystycznym punktem tego miejsca jest dom, który stoi do góry nogami. Wrażenia, gdy wejdziemy do środka, są niezapomniane. Widząc meble i pochylone przedmioty nasz organizm zaczyna tracić koordynację. Wszystko to, jest efektem zawirowania błędnika.

W Szymbarku znajdziemy także inne atrakcje, dzięki którym jesteśmy w stanie spędzić tu cały dzień. Warto wybrać się do Domu Sybiraka, usiąść przy Najdłuższej Desce Świata oraz przejść się Bunkrem Gryfa Pomorskiego. Tutaj także będziecie mieli okazję samodzielnie wypiec chleb, wypocząć w Parku Linowym lub przenieść się do Kaszubskiego Świata Bajek. To i jeszcze więcej czeka na Was w Szymbarku.

Dom postawiony na dachu, inaczej dom do góry nogami, znajdziemy też w Zakopanem przy al. 3 maja.

6. Polska z dzieckiem – odkryj Western City

Western City w Niwach. Fot. Patryk Kosmider, Shutterstock

Jest kilka miejsc w Polsce, w których przeniesiecie się do świata szeryfów, rewolwerowców i poszukiwaczy złota. Miasteczka w stylu Western City to świetne miejsce dla małych i dużych kowbojów. Niektóre z nich jak np. to w Niwach pod Bydgoszczą to jedynie hotele i restauracje w amerykańskim stylu, jednak są też takie, w których na odwiedzających czeka wiele atrakcji. W Ścięgnach koło Karpacza znajduje się Western City, w którym postrzelamy z łuku, nauczymy się rzucać lassem, wydoimy krowę czy nauczymy się płukać złoto.

7. Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

Centrum Bajki w Pacanowie
Polska z dzieckiem – Centrum Bajki w Pacanowie. Fot. centrumbajki.pl

Na swojej bajkowej trasie nie możecie pominąć Pacanowa. To niewielkie miasto, znajdujące się w województwie świętokrzyski, zasłynęło dzięki przygodom Koziołka Matołka. Dzięki bohaterowi książki Kornela Makuszyńskiego miasto stało się Europejską Stolicą Bajek. To tu, oprócz Koziołka Matołka, spotkamy wielu ulubionych bohaterów bajek. W tym interaktywnym muzeum znajdziemy ziarnko grochu, przez które nie mogła spać księżniczka, piegi z Akademii Pana Kleksa oraz polecimy w kosmos aby spotkać Małego Księcia.

8. Żywe Muzeum Piernika w Toruniu

Żywe Muzeum Piernika idealnie wpisuje się w plan Polska z dzieckiem. Fot. Pixabay

Któż z nas nie kocha pierników? Te słodkie, korzenne wypieki, to przysmak, którym zachwycamy się nie tylko w czasie świąt. W stolicy piernika – Toruniu, jest miejsce, które przyciąga wszystkich miłośników chcących poznać jego historię i rozsmakować się w tym przysmaku. Muzeum stało się niezwykle popularne także dzięki swojej interaktywności, która sprawia, że także dzieci wychodzą stąd zadowolone. Jeśli macie ochotę przenieść się w czasy średniowiecza, poznać i samodzielnie wykonać pachnące pierniki oraz przejść szkolenie zdobienia tych wyjątkowych wypieków, to koniecznie wybierzcie się do Torunia.

9. Wrocławskie krasnale

Polska z dzieckiem – Wrocław. Ten wrocławski krasnal już czeka. Fot. Pixabay

We Wrocławiu mieszka ich obecnie ponad 300. Krasnale, bo o nich mowa, to niezwykła atrakcja, którą turyści i mieszkańcy uwielbiają. Te mały stworzonka rozmieszczone są w całym mieście. Dzieci i dorośli spędzają czas na poszukiwaniu tych bajowych skrzatów. Istnieją mapki, dzięki którym bez problemu znajdziemy interesującego nas krasnala, jednak największą radość daje spotkanie ich w najmniej oczekiwanych momentach spaceru po Wrocławiu. W mieście odbywa się także Festiwal Krasnoludków, podczas którego czytane są bajki, możemy wziąć udział w rodzinnej grze miejskiej oraz przenieść się do świata tych małych stworków w Wielkiej Wiosce Krasnali.

Chcesz wiedzieć więcej?

Wrocławskie krasnale – znajdziesz wszystkie?

10. Polska z dzieckiem – Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

Polska z dzieckiem w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie? Czemu nie. Fot. Aleksandravicius, Shutterstock

Gdy będziecie sprawdzać jak wygląda Polska z dzieckiem to na Waszej drodze nie może zabraknąć jednego miejsca. Centrum Nauki Kopernik to miejsce, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. To interaktywne muzeum, przyciąga do siebie osoby chcące poznać naukę poprzez zabawę. Znajdziemy tu wszystko o czym marzy mały naukowiec – laboratoria, sale dla majsterkowicza czy planetarium. To tu w jednej chwili badamy kosmos, a po chwili przenosimy się na otwarte morze. Czyż takie rzeczy nie dzieją się tylko w bajkach? Zwiedzana bez pośpiechu piękna Polska z dzieckiem wydaje się jeszcze piękniejsza.

Zobacz także tekst o niezwykłych muzeach, w tym Muzeum Dobranocek

Najdziwniejsze muzea w Polsce