Strona głównaCiekawostkiNałęczów – atrakcje uzdrowiska od spraw sercowych

Nałęczów – atrakcje uzdrowiska od spraw sercowych

Nałęczów to jedyne w Polsce uzdrowisko nakierowane wyłącznie na choroby kardiologiczne. Tutejszy mikroklimat doskonale obniża ciśnienie. To jednocześnie bardzo romantyczne miejsce, idealne dla zakochanych, pobliskie ukochanemu przez Polaków Kazimierzowi Dolnemu. Można więc powiedzieć, że ogółem pomaga na sprawy sercowe. Zobaczcie jakie Nałęczów atrakcje ma dla starszych i młodszych.

Lecznicza atmosfera

Nałęczów atrakcje
Nałęczów atrakcje ma i to naprawdę urodziwe. Fot. Shutterstock

Nałęczów wyróżnia się na mapie polskich sanatoriów. To jedyne w kraju uzdrowisko o profilu wyłącznie kardiologicznym. Często przyjeżdżają tu pacjenci po zawale czy też cierpiący na chorobę wieńcową. Kuracjuszami byli tutaj nawet Stefan Żeromski, Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus.

Park Zdrojowy w Nałęczowie

nałęczów atrakcje
Nałęczów, fot. marekusz, Shutterstock

Tutejszy Park Zdrojowy znajdziemy w centrum miasta. Zajmuje on powierzchnię 25 ha i jest naprawdę przepiękny. Obok historycznej zabudowy (pałac Małachowskich, sanatorium Książę Józef, Stare Łazienki, Werandki, Domek Gotycki) stoją nowszy Dom Zdrojowy, Pawilon Angielski, Sanatorium Uzdrowiskowe Rolnik, Atrium i Termy Pałacowe. Wszystko otoczone jest zielonymi terenami sprzyjającymi spacerom. Uzdrowisko Nałęczów S.A.

Nałęczów atrakcje – co robić w Nałęczowie

Nałęczów atrakcje
Nałęczów atrakcje ma także poza Parkiem Zdrojowym

Najciekawsze atrakcje Nałęczowa to oczywiście Park Zdrojowy z otaczającymi go alejkami. Warte uwagi są także liczne zabytkowe wille, które powstały w czasach tworzenia uzdrowiska, gdy bywali tutaj m.in. Zofia Nałkowska, Stanisław Przybyszewski, Stanisław Witkiewicz, czy też wspomniani Żeromski, Sienkiewicz i Prus.

Jan Witkiewicz Koszczyc, bratanek Stanisława Witkiewicza, twórcy stylu zakopiańskiego w architekturze i stryjeczny brat Witkacego, czyli Stanisława Ignacego Witkiewicza, bardzo wsławił się w Nałęczowie. Zaprojektował tu chatę dla Stefana Żeromskiego. Założył tu też w 1918 Szkołę Rzemiosł Budowlanych, po czym przeniósł ją do Kazimierza Dolnego, oddalonego o 25 minut drogi od Nałęczowa.

Warto odwiedzić tutaj także kaplice pod wezwaniem św. Karola Boromeusza i muzeum Stefana Żeromskiego oraz przysiąść na ławeczce Prusa.

Jeśli macie ochotę na dłuższy spacer, to już w 1897 opracowano kilka tras dla leczących się. To m.in. droga lipowa prowadząca al. Lipową od Góry Poniatowskiego przez lasek zakładowy, po górę krzyżową i wąwozy. Można się też wybrać do Czesławic, Cynkowa, Antopola czy też Wąwolnicy. Wytrwałym polecamy spacer do Kazimierza Dolnego.

Nałęczów – wskazówki dojazdu

Nałęczów atrakcje
Nałęczów atrakcje – ośrodki lecznicze, sanatoria i Park Zdrojowy przyciągają tłumy. Fot. Shutterstock

Do Nałęczowa dojedziemy odbijając z drogi nr 17 łączącej Lublin z Warszawą lub bezpośrednio z Lublina drogą 830. Tą samą drogą pojedziemy dalej w kierunku Puław i Kazimierza Dolnego.

 

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE