Mało jest tak urokliwych miejsc jak Szklarska Poręba. Ta niewielka miejscowość w Karkonoszach na Dolnym Śląsku ma do zaoferowania więcej niż przypuszczacie. Atrakcje Szklarskiej Poręby to m.in. wodospady Szklarki i Kamieńczyka. Legenda Ducha Gór jest tu wciąż żywa.
Idylla na Karkonoskim Szlaku
Szklarska Poręba to przygraniczna miejscowość w powiecie jeleniogórskim, położona między innymi blisko Karpacza, od którego oddziela ją Karkonoski Park Narodowy. Ta turystyczna okolica słynie z wielu atrakcji, od pałaców i zamków poczynając na przepięknych karkonoskich szlakach kończąc. To jeden z najbardziej znanych dolnośląskich kurortów. 80 proc. gminy miejskiej Szklarska Poręba pokrywa las.
Wodospad Kamieńczyka
Przez całą długość Szklarskiej Poręby przebiega rzeka Kamienna oraz liczne potoki. Na jednym z nich, Kamieńczyku, znajdziemy najwyższy wodospad w polskich Sudetach, który spada trzema kaskadami z wysokości 27 metrów. Wodospad Kamieńczyka zagrał nawet w filmie Opowieści z Narni: Książę Kaspian. Warto przystanąć tam na chwilę, zatrzymać się w schronisku Kamieńczyk i posłuchać o grocie, która została wykuta za wodospadem i nazywana jest Złotą Jamą.
Wodospad Szklarki
Drugą kaskadą w mieście jest wodospad Szklarki mierzący ponad 13 m wysokości, drugi w Karkonoszach. Wspominany był już w średniowieczu. W XIX w. powstała przy nim gospoda (obecnie schronisko Kochanówka), a jedną z atrakcji było spiętrzanie i następnie spuszczanie wody.
Szlaki Szklarskiej Poręby
Nad wodospad Szklarki możemy dojść szlakiem niebieskim (trasa Piechowice – schronisko PTTK Pod Łabskim Szczytem) lub czarnym szlakiem okrężnym wokół Szklarskiej Poręby. Do Kamieńczyka prowadzi popularny szlak czerwony z miasta przez schronisko Kamieńczyk aż na Szrenicę.
Miłośnikom zamków spodoba się szlak zielony: Szklarska Poręba – Michałowice – Jagniątków – Zamek Chojnik (Jelenia Góra-Sobieszów). Polecamy też Główny Szlak Sudecki: Rozdroże pod Zwaliskiem – Wysoki Kamień – Szklarska Poręba – Schronisko Kamieńczyk – Hala Szrenicka (schronisko PTTK) – trawers Szrenicy – Łabski Szczyt – Śmielec – Czeskie Kamienie – Śląskie Kamienie – Przełęcz Karkonoska (schronisko PTTK Odrodzenie).
Bardzo ciekawe jest schronisko turystyczne Orle w budynku po byłej hucie szkła. Dojdziemy tam m.in. z Jakuszyc czerwonym szlakiem i z Polany Jakuszyckiej żółtym.
Szklarska Poręba – atrakcje
Szklarska Poręba to mekka narciarstwa biegowego, w końcu jedną z dzielnic są Jakuszyce. Przez teren miasta przebiega trasa Biegu Piastów. Jest też znany wyciąg narciarski Ski Arena Szrenica z kilkoma kolejkami linowymi i bardzo zróżnicowane trasy zjazdowe. Na Puchatku wielu Dolnoślązaków zaczynało przygodę z nartami. Z kolei trasa FIS jest jedną z 11 najtrudniejszych w Polsce, oznaczonych czarnym kolorem. Znajduje się tam słynna ściana, która jest najbardziej stromym fragmentem trasy w Polsce.
Warto się też wybrać na Zakręt Śmierci na wysokości 775 m n.p.m. Droga zakręca o ok. 180 stopni. To jednocześnie punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską, położony na Drodze Sudeckiej (nr 358) między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem.
W Karkonoskim Parku Narodowym znajdziemy też niezwykłą skałę, Chybotka, który o dziwo jeszcze się nie przewrócił. Szklarska Poręba jest też znana z Muzeum Tanich Win, jednego z ciekawszych w Polsce, oraz Muzeum Ziemi Juna. Na uwagę zasługują też Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej i Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie.
Całe miasto z licznymi domami i willami jest wpisane na listę zabytków. Dzieciom spodoba się na pewno park dinozaurów oraz park rozrywki Esplanada.
Szklarska Poręba – miasto Ducha Gór
Obecność Ducha Gór jest do dziś wyczuwalna w Karkonoszach. Jego kult narodził się ponad 1000 lat temu, a do dziś powtarzane są legendy o Liczyrzepie i Karkonoszu – tak bowiem też jest nazywany.
W Szklarskiej Porębie znajdziemy nawet symboliczny grób Karkonosza. Był on przedstawiany jako sędziwy mężczyzna z kosturem i długą brodą, postawny i muskularny myśliwy. Naukowcy badali pochodzenie tej legendy, powstało wiele prac (w tym doktorskich i habilitacyjnych) na jego temat. Do tej pory panuje nad Karkonoską pogodą i siłami natury. Jeśli więc będziecie opalać się w słońcu lub przemokniecie do suchej nitki, wiedzcie, że to sprawa Liczyrzepy.