Strona głównaCiekawostkiSzklarska Poręba – góry i wodospady u Karkonosza

Szklarska Poręba – góry i wodospady u Karkonosza

Mało jest tak urokliwych miejsc jak Szklarska Poręba. Ta niewielka miejscowość w Karkonoszach na Dolnym Śląsku ma do zaoferowania więcej niż przypuszczacie. Atrakcje Szklarskiej Poręby to m.in. wodospady Szklarki i Kamieńczyka. Legenda Ducha Gór jest tu wciąż żywa.

Idylla na Karkonoskim Szlaku

szklarska poręba atrakcje szklarskiej poręby

Szklarska Poręba to przygraniczna miejscowość w powiecie jeleniogórskim, położona między innymi blisko Karpacza, od którego oddziela ją Karkonoski Park Narodowy. Ta turystyczna okolica słynie z wielu atrakcji, od pałaców i zamków poczynając na przepięknych karkonoskich szlakach kończąc. To jeden z najbardziej znanych dolnośląskich kurortów. 80 proc. gminy miejskiej Szklarska Poręba pokrywa las.

Wodospad Kamieńczyka

szklarska poręba atrakcje szklarskiej poręby

Przez całą długość Szklarskiej Poręby przebiega rzeka Kamienna oraz liczne potoki. Na jednym z nich, Kamieńczyku, znajdziemy najwyższy wodospad w polskich Sudetach, który spada trzema kaskadami z wysokości 27 metrów. Wodospad Kamieńczyka zagrał nawet w filmie Opowieści z Narni: Książę Kaspian. Warto przystanąć tam na chwilę, zatrzymać się w schronisku Kamieńczyk i posłuchać o grocie, która została wykuta za wodospadem i nazywana jest Złotą Jamą.

Wodospad Szklarki

szklarska poręba atrakcje szklarskiej poręby

Drugą kaskadą w mieście jest wodospad Szklarki mierzący ponad 13 m wysokości, drugi w Karkonoszach. Wspominany był już w średniowieczu. W XIX w. powstała przy nim gospoda (obecnie schronisko Kochanówka), a jedną z atrakcji było spiętrzanie i następnie spuszczanie wody.

Szlaki Szklarskiej Poręby

szklarska poręba atrakcje szklarskiej poręby

Nad wodospad Szklarki możemy dojść szlakiem niebieskim (trasa Piechowice – schronisko PTTK Pod Łabskim Szczytem) lub czarnym szlakiem okrężnym wokół Szklarskiej Poręby. Do Kamieńczyka prowadzi popularny szlak czerwony z miasta przez schronisko Kamieńczyk aż na Szrenicę.

Miłośnikom zamków spodoba się szlak zielony: Szklarska Poręba – Michałowice – Jagniątków – Zamek Chojnik (Jelenia Góra-Sobieszów). Polecamy też Główny Szlak Sudecki: Rozdroże pod Zwaliskiem – Wysoki Kamień – Szklarska Poręba – Schronisko Kamieńczyk – Hala Szrenicka (schronisko PTTK) – trawers Szrenicy – Łabski Szczyt – Śmielec – Czeskie Kamienie – Śląskie Kamienie – Przełęcz Karkonoska (schronisko PTTK Odrodzenie).

Bardzo ciekawe jest schronisko turystyczne Orle w budynku po byłej hucie szkła. Dojdziemy tam m.in. z Jakuszyc czerwonym szlakiem i z Polany Jakuszyckiej żółtym.

Szklarska Poręba – atrakcje

szklarska poręba atrakcje szklarskiej poręby

Szklarska Poręba to mekka narciarstwa biegowego, w końcu jedną z dzielnic są Jakuszyce. Przez teren miasta przebiega trasa Biegu Piastów. Jest też znany wyciąg narciarski Ski Arena Szrenica z kilkoma kolejkami linowymi i bardzo zróżnicowane trasy zjazdowe. Na Puchatku wielu Dolnoślązaków zaczynało przygodę z nartami. Z kolei  trasa FIS jest jedną z 11 najtrudniejszych w Polsce, oznaczonych czarnym kolorem. Znajduje się tam słynna ściana, która jest najbardziej stromym fragmentem trasy w Polsce.

Warto się też wybrać na Zakręt Śmierci na wysokości 775 m n.p.m. Droga zakręca o ok. 180 stopni. To jednocześnie punkt widokowy na Karkonosze i Kotlinę Jeleniogórską, położony na Drodze Sudeckiej (nr 358) między Szklarską Porębą a Świeradowem-Zdrojem.

W Karkonoskim Parku Narodowym znajdziemy też niezwykłą skałę, Chybotka, który o dziwo jeszcze się nie przewrócił. Szklarska Poręba jest też znana z Muzeum Tanich Win, jednego z ciekawszych w Polsce, oraz Muzeum Ziemi Juna. Na uwagę zasługują też Muzeum Energetyki Jeleniogórskiej i Muzeum Mineralogiczne w Szklarskiej Porębie.

Całe miasto z licznymi domami i willami jest wpisane na listę zabytków. Dzieciom spodoba się na pewno park dinozaurów oraz park rozrywki Esplanada.

Szklarska Poręba – miasto Ducha Gór

szklarska poręba atrakcje szklarskiej poręby

Obecność Ducha Gór jest do dziś wyczuwalna w Karkonoszach. Jego kult narodził się ponad 1000 lat temu, a do dziś powtarzane są legendy o Liczyrzepie i Karkonoszu – tak bowiem też jest nazywany.

W Szklarskiej Porębie znajdziemy nawet symboliczny grób Karkonosza. Był on przedstawiany jako sędziwy mężczyzna z kosturem i długą brodą, postawny i muskularny myśliwy. Naukowcy badali pochodzenie tej legendy, powstało wiele prac (w tym doktorskich i habilitacyjnych) na jego temat. Do tej pory panuje nad Karkonoską pogodą i siłami natury. Jeśli więc będziecie opalać się w słońcu lub przemokniecie do suchej nitki, wiedzcie, że to sprawa Liczyrzepy.

szklarska poręba atrakcje szklarskiej poręby
Szklarska Poręba to przepiękne miejsce. Fot. Shutterstock (7)
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE