Strona głównaCiekawostkiZamek Leśna Skała – niebiańskie widoki ze skraju urwiska

Zamek Leśna Skała – niebiańskie widoki ze skraju urwiska

Zamek Leśna Skała pięknie wznosi się na górze Szczytnik w Górach Stołowych. Pod stromym urwiskiem z punktem widokowym znajduje się zaś wieś Szczytna. Hrabiowska rezydencja jest jedną z mniej znanych na Dolnym Śląsku. Była w swych dziejach domem opieki, a obecnie jest siedzibą… bractwa rycerskiego.

Zamek na Szczytniku zwany Leśną Skałą

zamek leśna szczytna pałac leśna skała
Zamek Leśna Skała to w zasadzie pałac, ale nazwa do niego przylgnęła. Fot. Shutterstock

Warownia jest oficjalnie nazwana zamkiem Leśna, ale właściciel nazywał ją Leśną Skałą. To tak naprawdę pałacowa rezydencja, gdyż ze średniowiecznymi rezydencjami nie ma nic wspólnego.

W latach 1831–1837 zamek Leśna kazał wybudować właściciel Szczytnej, major i hrabia Leopold von Hochberg. Wybrał reprezentacyjne miejsce na górze Szczytnik, tuż obok XVIII-wiecznego prusackiego fortu, częściowo rozebranego na początku XIX w.

Zamek Leśna Skała – kalwaria misjonarzy

zamek leśna szczytna pałac leśna skała
Zamek Leśna Skała jest jednym z mniej znanych na Dolnym Śląsku. Fot. Shutterstock

Obecny kształt zamku to skutek kilku remontów. Najstarsza część, zachodnia, jest zachowana od lat 30. XIX wieku. Gdy hrabia umarł w 1843 roku, zamek odziedziczyła i sprzedała jego siostra. Rezydencja była m.in. własnością braci Rohrbachów, potentatów przetwórstwa szkła posiadających hutę w Batorowie. Córka jednego z nich nakazała dobudować do zamku kaplicę podczas jednego z remontów.

Na pewno przydała się ona Misjonarzom Świętej Rodziny, którzy stali się właścicielami zamku niedługo potem. Zamek ponownie przebudowano. Dodatkowo misjonarze rozpoczęli budowę kalwarii, ale wojenne działania wstrzymały ich inwestycję. Obecnie można przejść drogą krzyżową, której stacje wykute są w skałach.

Powojenne losy i bractwo rycerskie w Szczytnej

zamek leśna szczytna pałac leśna skała
Na zamku powołano bractwo rycerskie. Fot. Shutterstock

Zamek Leśna Skała w latach 50. przejęło pastwo. Powstał tam dom opieki społecznej dla mężczyzn z niepełnosprawnością intelektualną. Z kolei w 2006 roku państwo ponownie zdecydowało o zmianie właściciela pałacu: teraz jest to Dom Zakonny Misjonarzy Świętej Rodziny. Rok później powstało tam Bractwo Rycerskie Matki Bożej Królowej Pokoju w Szczytnej.

Piękną warownię powinien zobaczyć każdy odwiedzający Ziemię Kłodzką. Szczytna leży przy drodze nr 8 z Wrocławia do Kudowy-Zdroju. Należy uważać, by nie pojechać do Leśnej: to też miejscowość na Dolnym Śląsku, ale na jego zachodzie, przy Gryfowie Śląskim. W Suchej w gminie Leśna znajdziemy z kolei zamek Czocha (który nota bene także każdy powinien zobaczyć).

Obok zamku znajduje się platforma widokowa nad urwiskiem. Rozciąga się z niej piękny widok na Góry Stołowe i całą okolicę.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE