Gdzie leży Polska Amazonia? W dolinie Narwi. Tak nazywany jest ten obszar, który jest jedną z ostatnich w Europie naturalnie zalewanych dolin rzecznych. To idealne środowisko dla licznie zamieszkujących te tereny ptaków. Narwiański Park Narodowy jest domem dla kilkudziesięciu gatunków zwierząt zagrożonych w skali europejskiej a nawet światowej. Poznajcie ciekawostki o najbardziej zielonej atrakcji Podlasia.
Dolina Narwi
Narwiański Park Narodowy powstał w 1996 roku. To właśnie tu na Nizinie Północnopodlaskiej, na powierzchni prawie 700 ha możemy podziwiać niematerialny skarb Podlasia. Największym walorem NPN jest oczywiście Narew, to wokół niej toczy się całe życie parku. Rzeka płynie wieloma korytami, które tworzą skomplikowaną i poplątaną sieć. Część rozlewisk ma status zamierających ze względu na duży przyrost roślinności.
Obszary NPN są objęte europejskim programem ochrony dziedzictwa przyrodniczego krajów Unii Europejskiej zwanym Natura 2000. Na liście umieszczono Bagienną Dolinę Narwi jako przestrzeń specjalnej ochrony ptaków oraz Narwiańskie Bagna jako teren ochrony siedlisk.
Królestwo ptaków
Narwiański Park Narodowy pokochały przede wszystkim ptaki. Wraz z nadejściem wiosny duża część NPN jest zalewana i pozostaje trudno dostępna dla człowieka. Szuwary stanowią wtedy bezpieczną przystań dla różnorodnych gatunków ptaków, a jest ich tu całkiem sporo. Odnotowano 203 przedstawicieli ptasiej rodziny, z czego 13 jest wpisane do Czerwonej Księgi Zwierząt (potencjalnie zagrożonych wyginięciem).
Międzynarodowa organizacja BirdLife International zajmująca się ochroną tej gromady zwierząt uznała NPN ostoją ptaków. Za gatunek kluczowy na tym obszarze wskazuje się wodniczkę – niewielkiego ptaka globalnie zagrożonego wyginięciem. Narwiański Park Narodowy to dom nie tylko dla ptaków. Występuje tu również duża grupa ssaków, ryb, płazów i bezkręgowców.
Narwiański Park Narodowy – odpocznij na łonie natury
Narwiański Park Narodowy to idealne miejsce do odpoczynku na łonie natury. Ta chwila relaksu nie musi być jednak związana z błogim lenistwem. W NPN możecie spędzić czas aktywnie albo poszerzyć swoją wiedzę z zakresu przyrody i ochrony środowiska. Zwiedzanie parku narodowego z perspektywy kajaka? Czemu nie! Na terenie NPN funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu, dzięki której będziecie mogli zwiedzić park w zupełnie inny sposób.
To nie jedyna atrakcja jaka czeka w tym parku narodowym. Można tu również wziąć udział w spływie łodziami nazywanymi pychówkami. Kiedyś pomagały one okolicznym mieszkańcom przy pracach gospodarczych, dziś są atrakcją dla małych i dużych. Ciekawa nazwa łodzi jest związana z techniką pływania polegającą na odpychaniu się od dna rzeki wiosłem lub tyczką.
Jeśli natomiast chcecie poszerzyć swoją wiedzę na temat przyrody i ochrony środowiska, warto skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej. Na dzieci i młodzież z różnych grup wiekowych czeka niekończąca się lista zajęć terenowych, dydaktycznych oraz pokazów multimedialnych. Narwiański Park Narodowy może się również poszczycić trzema ścieżkami przyrodniczymi zlokalizowanymi w Kurowie i Śliwnie.
Parki narodowe – nie uwierzysz, co stworzyła natura (top 13)