Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje Torunia – 10,5 zaskakującej propozycji

Darmowe atrakcje Torunia – 10,5 zaskakującej propozycji

Toruń – miasto Krzyżaków, Kopernika, pierników a od kilku lat także… ojca Rydzyka. Toruń, choć jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce, otwarty jest dla każdego. Chciałbyś poznać to piękne miasto, nie wydając ani grosza? Nic nie stoi na przeszkodzie. Poznajcie darmowe atrakcje Torunia.

Ratusz Staromiejski

Ratusz Staromiejski fot. Shutterstock

Ratusz Staromiejski w Toruniu to niemal serce miasta. Od zawsze tętnił życiem. W średniowieczu mieściły się tu kramy, dziś tłoczą się tu turyści chcący podziwiać ten wielowiekowy zabytek. Ta gotycka budowla, powstała w Toruniu w XIII i XIV wieku. Obecnie ratusz to główna siedziba Muzeum Okręgowego. Zobaczyć tu możecie zbiory malarskie m.in. Matejki, Witkacego, Krzyżanowskiego i Fałata. Podziwiać możemy tu także piękne gotyckie witraże pochodzące z XIV wieku a także używane w XVII i XVIII wieku formy do pierników. Jedną z największych atrakcji jest wejście na szczyt wieży Ratusza Staromiejskiego, gdzie podziwiać możemy wspaniały widok na Stare Miasto oraz przepływającą obok Wisłę.

Gdzie?

 • Rynek Staromiejski

Kiedy?

 • Bezpłatne zwiedzanie w środy (tylko wystawy stałe)

Stare Miasto

Stare Miasto Toruń fot. lukasz janyst, Shutterstock

Darmowe atrakcje Torunia to przede wszystkim piękna architektura. Toruńskie Stare Miasto jest jednym z najpiękniejszych w Europie. Zostało ono wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO oraz uznane za pomnik historii. Najstarsza jego część pochodzi z początku XIII wieku. Warto spędzić w Toruniu trochę czasu aby poczuć wyjątkową atmosferę jaka panuje w centrum miasta.

Największe zabytki Starego Miasta to Rynek z Ratuszem, mury miejskie, Bazylika katedralna i pomnik Mikołaja Kopernika. Wszystko to tworzy darmowe atrakcje Torunia, które możemy podziwiać w zabytkowej części miasta. Warto wybrać się także na drugą stronę Wisły, skąd podziwiać można wyjątkową panoramę starego Torunia.

Gdzie?

 • Stare Miasto

Kiedy?

 • Codziennie przez całą dobę

Pomnik Mikołaja Kopernika

Pomnik Mikołaja Kopernika fot. Shutterstock

Toruń to miasto, w którym na świat przyszedł Mikołaj Kopernik. Dlatego punktem obowiązkowym, podczas wizyty w mieście nad Wisłą, jest właśnie pomnik naszego słynnego astronoma. Znajduje się on na Rynku Staromiejskim od 1853 roku co czyni go drugim najstarszym w Polsce pomnikiem Mikołaja Kopernika. Posąg mierzy 2,6 metra wysokości i stał się symbolem miasta. Turyści pierwsze kroki kierują właśnie tu a miejscowi pod pomnikiem umawiają się na spotkania ze znajomymi. Mikołaj Kopernik dumnie spogląda w dół na centrum miast i odwiedzających go ludzi.

Gdzie?

 • Rynek Staromiejski

Kiedy?

 • Codziennie przez 24 h

Darmowe atrakcje Torunia – Krzywa Wieża

Krzywa Wieża fot. Shutterstock

Kolejną bezpłatną atrakcją jest toruńska Krzywa Wieża. Choć można ją zobaczyć jedynie z zewnątrz, to wraz z przylegającymi do niej murami obronnymi miasta, jest wyjątkowym zabytkiem Torunia. Ta średniowieczna baszta powstała w XIV wieku. Została zbudowana jako prosta, posiadająca 15 metrów wysokości gotycka budowla. Obecnie odchylenie od pionu wynosi 146 cm.

Jest wiele legend związanych z tym, dlaczego wieża jest krzywa. Jedna z nich opowiada o Krzyżaku, który zakochał się w mieszkance Torunia. Spotykali się oni ukradkiem w zaułkach miasta. Gdy ich romans został odkryty, przełożeni zakonnika nakazali mu zbudować budowlę, która będzie odchylona od pionu. Było to symboliczne nawiązanie do jego grzechu i życia odchylonego od twardych reguł zakonu.

Także my, możemy dziś sprawdzić, swoją uczciwość stając pod krzywą wieżą w Toruniu. Mówi się, że grzechy cięższe, od grzechu legendarnego zakonnika, nie zdołają utrzymać równowagi stając pod ścianą baszty. Jeśli zatem uda Wam się nie przewrócić, gdy oprzecie się plecami o mury budynku i wyciągając obie ręce do przodu, to znaczy, że jesteście bez grzechu.

Gdzie?

 • ul. Pod Krzywą Wieżą 1

Kiedy?

 • Codziennie przez całą dobę

Pomnik Filusia

Pomnik Filusia fot. Andrei Rybachuk, Shutterstock

Pies Filuś to jeden z najczęściej odwiedzanych pomników w Toruniu. Spotkać go możecie na Rynku Staromiejskim. Ten sympatyczny bohater, znany z komiksów Zbigniewa Lengrena, przyciąga do siebie szczególnie dzieci, ale zachwyca też dorosłych. Pomnik został odsłonięty w 2005 roku w 86-tą rocznicę urodzin popularnego rysownika związanego z Toruniem. To on stworzył postać Filusia i jego pana Filutka, znanego z pasków komiksowych publikowanych w Przekroju. Lengren dzieciństwo spędził w Toruniu, gdzie ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK.

Gdzie?

 • Rynek Staromiejski (obok ulicy Chełmińskiej)

Kiedy?

 • Codziennie o każdej porze

Pozostałości dawnego zamku krzyżackiego

Darmowe atrakcje Torunia – Zamek Krzyżacki fot. Shutterstock

Toruński zamek był pierwszym wybudowanym na terenie ziemi chełmińskiej. Jego gmach zaczęto wznosić w połowie XIII wieku. Do roku 1454 toruńska twierdza nie pełniła jednak żadnej istotnej roli w państwie krzyżackim. Jednak gdy torunianie rozpoczęli oblężenie zamku, urzędujący tu komtur Albrecht Kelb oddał zamek, a ten został zburzony. Te wydarzenia sprawiły, że rozpoczęła się wojna trzynastoletnia między zakonem krzyżackim a państwem polskim.

Dziś zamek to także częściowo darmowe atrakcje Torunia. Bezpłatnie z zewnątrz zobaczyć możemy pozostałości murów przedzamcza wraz z bramami, wieżę ustępową z gankiem oraz krzywą wieżę.

Gdzie?

 • Stare Miasto

Kiedy?

 • Bezpłatnie codziennie przez całą dobę

Płatne zwiedzanie:

 • Zwiedzanie od poniedziałku do niedzieli od stycznia do grudnia w godzinach 10-17:45
  Zwiedzanie obejmuje: dziedziniec zamkowy, podziemia i tzw. gdanisko (rycerską toaletę zamkową) oraz ekspozycje stałe i czasowe, między innymi: wystawę archeologiczną, wystawę wina mistrzów, warsztat strycharski, zbrojownię, makietę zamku, salę strachu.
 • Koszt: bilet normalny: 9 zł, bilet ulgowy: 6 zł, bilet rodzinny: 20 zł, bilet grupowy: 160 zł

Pomnik Flisaka

Pomnik Flisaka w Toruniu fot. Shutterstock

Pomnik Flisaka to obok Mikołaja Kopernika i Filusia jeszcze jedna znana toruńska rzeźba, którą zobaczymy odwiedzając Rynek Staromiejski. Fontanna, na szczycie której stoi grający na skrzypcach flisak, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w mieście. Pomnik przedstawia znanego flisaka o imieniu Iwo. Według legendy na skutek powodzi lub klątwy rzuconej przez wygnaną z miasta żebraczkę, Toruń nawiedziła plaga żab. Płazy były uciążliwe dla mieszkańców, co sprawiło, że burmistrz wyznaczył wysoką nagrodę oraz rękę swojej córki dla tego, kto pozbędzie się z miasta żab. Udało się to flisakowi, który grą na skrzypcach wyprowadził wszystkie żaby przez Bramę Chełmińską aż na teren obecnej dzielnicy Mokre. Wszystkie trzy charakterystyczne pomniki, które zobaczyć możecie na Rynku Staromiejskim to darmowe atrakcje Torunia.

Gdzie?

 • Rynek Staromiejskiego

Kiedy?

Codziennie o każdej porze

Katedra Janów

Katedra Janów fot. Shutterstock

Bazylika katedralna św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty to kościół zbudowany w stylu gotyckim. Jego największą atrakcją jest największy średniowieczny dzwon w Polsce – Tuba Dei (Trąba Boża) odlany w 1500 roku. Dzwon zdobią cztery płaskorzeźby świętych: św. Jana Chrzciciela, św. Jana Ewangelisty, św. Barbary oraz św. Katarzyny. Umieszczono na nim także napis po łacinie oznaczający: Roku Pańskiego 1500 22 dnia września ja, Trąba Boża, ku chwale Boga i Świętych Janów Chrzciciela i Ewangelisty, patronów tej świątyni, zostałam odlana.

W Katedrze Janów zobaczyć możemy:

 • chrzcielnicę z czasów Mikołaja Kopernika
 • gotyckie malowidła ścienne
 • pamiątki po wizycie Świętego Jana Pawła II
 • panoramę Torunia z wieży, na którą prowadzi 210 schodów (dodatkowo płatne)
 • Tuba Dei – największego średniowiecznego dzwonu w Polsce (dodatkowo płatne)
 • filmu 3D o historii katedry w kinie wieżowym (dodatkowo płatne)

Gdzie?

 • ul. Żeglarska 16

Kiedy?

 • Indywidualne zwiedzanie Katedry jest bezpłatne i możliwe: w dni powszednie od 9 do 17:30, niedziele i święta od 14 do 17:30
 • Wejście na wieżę + film 3d płatne: bilety normalny – 10 zł, ulgowy – 8 zł

Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II

Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II fot. Maciej Bledowski, Shutterstock

Mówiąc o Toruniu nie sposób pominąć znanej osoby z tego właśnie miasta. Ojciec Tadeusz Rydzyk to osoba, która budzi skrajne emocje. Z jego inicjatywy powstało Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Prace budowlane świątyni rozpoczęto 20 czerwca 2012. Ten okazały obiekt budowany jest z datków wiernych jako wotum wdzięczności za pontyfikat papieża Jana Pawła II. Bez względu a to, jakie jest Wasze podejście do o. Rydzyka warto na własne oczy zobaczyć miejsce, tworzone przez wiernych z całego świata.

Gdzie?

 • ul. Starotoruńska 1

Kiedy?

 • Sanktuarium udostępnione jest dla pielgrzymek po wcześniejszym zgłoszeniu telefonicznym. Kościół można także zobaczyć podczas mszy: od poniedziałku do soboty w godzinach: 7, 12, 18. W niedzielę i w święta: 8, 12, 18 (akademicka – w czasie trwania roku akademickiego)

Centrum Sztuki Współczesnej

CSW Toruń fot. ArtMediaFactory, Shutterstock

Na koniec mamy dla Was propozycję, którą policzyliśmy jako pół atrakcji. Dlaczego? Ponieważ za wstęp w czwartki do Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu zapłacicie symboliczną złotówkę. W cenie biletu możecie uczestniczyć w wystawach, które są aktualnie pokazywane w CSW a dodatkowo w każdy pierwszy czwartek miesiąca o godzinie 16:30 zwiedzanie wystawy odbywa się z przewodnikiem.

Gdzie?

 • Wały Generała Władysława Sikorskiego 13

Kiedy?

 • bilet w czwartek: 1 zł
 • bilet na taras: 1 zł
Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE