Strona głównaTop 10Pomniki ławeczki. Przysiądziesz się?

Pomniki ławeczki. Przysiądziesz się?

Polskie miasta znalazły nietuzinkowy sposób na upamiętnienie wielkich i popularnych rodaków oraz przybliżenie ich historii. Pomniki ławeczki przypominają nam artystów, pisarzy czy aktorów. Często osoby te były mocno związane z miejscami, w których powstały monumenty. Przysiądziesz się? Do chwili odpoczynku zapraszają m.in. Julian Tuwim, Hanka Bielicka czy tajemniczy student.

Pomnik Tuwima w Łodzi

pomniki ławeczki
Pomnik Tuwima w Łodzi, fot. Janusz Baczynski, Shutterstock

Nikogo nie powinno dziwić ustawienie pomnika Tuwima w Łodzi. To właśnie tu urodził się ten wybitny poeta. Na ulicy Piotrkowskiej tuż obok pałacu Juliusza Heinzla umieszczono naturalnych rozmiarów podobiznę Tuwima. Przez wiele lat turyści bardzo chętnie pocierali nos poety wierząc, że zgodnie z miejską legendą przyniesie im to szczęście. W 2003 roku pomnik otrzymał tytuł Rzeźby Roku.

Pomniki ławeczki – warszawski student

pomniki ławeczki
Pomnik Studenta w Warszawie, Irina Borsuchenko, Shutterstock

Pomniki ławeczki upamiętniają zazwyczaj osoby znane i lubiane. W Warszawie nietypowo postanowiono uhonorować anonimowego studenta. Ustawiono go w 2003 roku na terenie Uniwersytetu Warszawskiego. Pilny uczeń trzyma w ręku książkę oraz egzemplarz tygodnika akademickiego Auditorium. Pod podeszwą studenta ukryto tajemnicze przesłanie – aby je odczytać konieczne jest skorzystanie z lusterka.

Ławeczka Hanki Bielickiej w Łomży

pomniki ławeczki
W Łomży upamiętniono Hankę Bielicką, fot. Piotr Gryko – praca własna, Wikimedia Commons, CC BY 3.0

Od 2007 roku w Łomży można się na chwilę przysiąść do Hanki Bielickiej. Ta wybitna, kochana przez wielu Polaków aktorka, była mocno związana z tym miastem. To właśnie tu spędziła swoje dzieciństwo, a także lata młodości. Odlew z brązu przedstawia Bielicką w charakterystycznym kapeluszu. Na oparciu ławki umieszczono podpis aktorki. Autorem projektu jest rzeźbiarz Michał Selerowski.

Pomnik Ignacego Łukasiewicza w Poznaniu

pomniki ławeczki
Ławeczka Ignacego Łukasiewicza, fot. Shutterstock

Pomniki ławeczki to również doskonały pomysł na upamiętnienie polskich wynalazców. Ignacy Łukasiewicz był farmaceutą i przedsiębiorcą, który dokonał przełomowego odkrycia, które zmieniło życie ludzi na całym świecie. To właśnie on wynalazł lampę naftową. Na skwerze jego imienia w Poznaniu postanowiono uhonorować go dodatkowo ustawieniem pamiątkowej ławeczki. Przedstawia ona Łukasiewicza podtrzymującego lampę naftową.

Fotel Jaracza w Łodzi

pomniki ławeczki
Pomnik Stefana Jaracza w Łodzi, fot. Mariola Anna S, Shutterstock

Pomnik Stefana Jaracza znajdujący się w Łodzi nie jest typową ławeczką. Przypomina bardziej rząd siedzeń z kina lub teatru i nazywany jest potocznie fotelem Jaracza. Nie zmienia to faktu, że do tego wybitnego aktora i założyciela teatru Ateneum w Warszawie również możecie się przysiąść. Pomnik znajduje się na ulicy Piotrkowskiej i jest częścią Galerii Wielkich Łodzian.

Pomnik Ogrodnika w Kudowie-Zdroju

pomniki ławeczki
W Kudowie-Zdroju swoją ławeczkę ma Ogrodnik, fot. Avillfoto, Shutterstock

W Kudowie-Zdroju pomnikiem ławeczką postanowiono upamiętnić ogrodnika. W parku zdrojowym tuż obok pijalni wód ustawiono naturalnych rozmiarów odlew z brązu, który zaprojektował Jerzy Bokrzycki. Na konewce, którą ogrodnik trzyma na kolanach uwieczniono herb Kudowy-Zdroju.

Pomniki ławeczki – Stanisław Ligoń, Katowice 

Również w Katowicach możecie się przysiąść do znanego Polaka. Pod dawnym budynkiem Polskiego Radia umieszczono pomnik Stanisława Ligonia. Przez wiele lat był on związany z katowickim oddziałem tej rozgłośni. Część Polaków kojarzy go z pewnością w związku z jego działalnością literacką i artystyczną. Autorem rzeźby jest nyski artysta Marian Molenda.

Ławeczka Antoniego Suchanka w Gdynii

pomniki ławeczki
Ławeczka Antoniego Suchanka, fot. robson90, Shutterstock

W Gdyni, tuż obok molo znajduje się skwer Antoniego Suchanka. To własnie tam ustawiono ławeczkę upamiętniającą osobę i twórczość tego malarza i marynisty. Rzeźbę stworzył lokalny artysta – Zdzisław Koseda. Dzieło przestawia Suchanka pogrążonego w pracy nad nowym obrazem. Tuż obok znajdują się jego przybory malarskie.

Milena Goc
Milena Goc
Jej pasją są podróże. Chętnie pomaga spełniać innym ich podróżnicze marzenia. Kocha koty, niskobudżetowe wyjazdy i czytanie książek. W Polsce najbardziej zachwyca ją różnorodność i przepyszna kuchnia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE