Budynki w ruinie kryją tajemnice. Niektóre z nich to opuszczone loże masońskie. Pierwszą polską lożę wolnomularską założono w 1721 r. w Warszawie. Znanymi masonami byli m.in. Ignacy Potocki, król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Szczęsny Potocki i inni magnaci. Gdzie można znaleźć wolnomularskie budynki i jaka jest ich historia?

1Pałac we Włoszakowicach

Pałac we Włoszakowicach. Fot. Shutterstock

We Włoszakowicach w Wielkopolsce znajdziemy niesamowicie ciekawy pałac związany z masonami. Gdy posiadłość przeszła pod władanie administracji saskiej, w 1738 r. wykupił ją Aleksander Józef Sułkowski herbu Sulima, książę rzymski i wolnomularz. Pałac we Włoszakowicach został przebudowany i stał się siedzibą masonów.

Dwór, który powstawał w latach 1749-1752 jest bardzo silnie nacechowany symboliką masońską. Nie dość, że jest trójkątny, co symbolizuje m.in. trzy stopnie duchowego rozwoju człowieka, to posadowiono go na pięciokątnej wyspie otoczonej fosami. Nawiązuje to zaś do symboliki pentagramu. Najciekawsza jest centralna dwukondygnacyjna sala w kształcie trójkąta, a także zespół otaczających ją pomieszczeń, w których łatwo się zgubić.

Pałac jest siedzibą Urzędu Gminy Włoszakowice. Można go więc oglądać na co dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here