Budynki w ruinie kryją tajemnice. Niektóre z nich to opuszczone loże masońskie. Pierwszą polską lożę wolnomularską założono w 1721 r. w Warszawie. Znanymi masonami byli m.in. Ignacy Potocki, król Stanisław August Poniatowski, Stanisław Szczęsny Potocki i inni magnaci. Gdzie można znaleźć wolnomularskie budynki i jaka jest ich historia?
Pałac we Włoszakowicach
We Włoszakowicach w Wielkopolsce znajdziemy niesamowicie ciekawy pałac związany z masonami. Gdy posiadłość przeszła pod władanie administracji saskiej, w 1738 r. wykupił ją Aleksander Józef Sułkowski herbu Sulima, książę rzymski i wolnomularz. Pałac we Włoszakowicach został przebudowany i stał się siedzibą masonów.
Dwór, który powstawał w latach 1749-1752 jest bardzo silnie nacechowany symboliką masońską. Nie dość, że jest trójkątny, co symbolizuje m.in. trzy stopnie duchowego rozwoju człowieka, to posadowiono go na pięciokątnej wyspie otoczonej fosami. Nawiązuje to zaś do symboliki pentagramu. Najciekawsza jest centralna dwukondygnacyjna sala w kształcie trójkąta, a także zespół otaczających ją pomieszczeń, w których łatwo się zgubić.
Pałac jest siedzibą Urzędu Gminy Włoszakowice. Można go więc oglądać na co dzień.
Opuszczona loża masońska w Gdańsku
W Polsce dziś nadal żyją wolnomularze różnych obediencji (struktur). Najwięcej w Warszawie, ale także m.in. w Krakowie, Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach czy Gdańsku. W ostatnim z tych miast oprócz obecnej siedziby, znajduje się także opuszczona loża wolnomularska.
Podobno w domu tym straszą masoni. Ta legenda jest żywa od ponad stu lat. Nawet lokalni mieszkańcy omijają szerokim łukiem kamienicę przy ul. Sobótki na gdańskim Wrzeszczu.
Miejscowi wierzą, że w tym miejscu stała kiedyś chata zamieszkana przez wiedźmy. Zostały one skazane na spalenie na stosie za przygotowywanie czarnomagicznych mikstur.
Budowla w stylu neorenesansowym posiada liczne zdobienia. Aktualnie nie ma planów, by ją wyremontować.
Garść faktów:
- Wolnomularzy w Polsce jest dziś około 1500
- Można naliczyć 42 loże masońskie różnych obediencji
- Do lóż należą m.in. drobni przedsiębiorcy
- Pierwszy prezydent Polski Gabriel Narutowicz był wolnomularzem, z kolei Józef Piłsudski nakłaniał podobno do wstąpienia do loży
- Ogółem masoneria jest dość kontrowersyjnym ruchem, nie brakowało ruchów opozycji. M.in. w 1938 r. w Polsce rozpoczęła się kampania antymasońska