Wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO krakowski Kazimierz, jest dzielnicą o rzadko spotykanym klimacie i duchu minionych epok. Dawniej osobne miasto, dziś miejsce pełne galerii, muzeów i antykwariatów oraz modnych restauracji i kawiarni. Jednak o niepowtarzalnym klimacie Kazimierza przypomina jego żydowski rodowód. Poznajcie największe atrakcje Kazimierza.

1Stara Synagoga

Stara Synagoga. Fot. Shutterstock

Znajdująca się przy ul. Szerokiej 24 Stara Synagoga, to jedna z najstarszych zachowanych bożnic w Polsce i piękny przykład europejskiej żydowskiej architektury sakralnej. Powstała w XV wieku, w ciągu stuleci była kilkukrotnie niszczona przez pożary i następnie rozbudowywana. W pracach naprawczych brał udział m.in. włoski architekt Matteo Gucci, przodek założycieli słynnego domu mody.

Synagoga szybko stała się centrum życia religijnego i społecznego ówczesnych kazimierskich Żydów. W swojej bogatej historii była miejscem wielu odezw do narodu mojżeszowego, m.in. odezwy Tadeusza Kościuszki w sprawie obrony wspólnej ojczyzny. Obecnie na terenie synagogi funkcjonuje oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Dzieje i Kultura Żydów. Gromadzi ono zabytki związane głównie z żydami krakowskimi – ich historią, kulturą i martyrologią w okresie II wojny światowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here