Strona głównaCiekawostkiPałac Rzewuskich w Bratoszewicach – został fortepian

Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach – został fortepian

Piękny pałac Rzewuskich w Bratoszewicach to dziś ruina przyciągająca amatorów fotografii. Była to letnia rezydencja Rzewuskich, gdzie odpoczywali od warszawskiego zgiełku. Po latach otwarto na terenie przypałacowego parku szkołę rolniczą i internat. Dziś pałacyk można oglądać z zewnątrz, a na dziedzińcu podziwiać roztrzaskany stary fortepian, który stał się charakterystycznym punktem fotografii z Bratoszewic.

Rezydencja Rzewuskich

Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach
Wstęp na teren pałacu Rzewuskich w Bratoszewicach jest wolny. Fot. intotheshadows.pl

Pałac został postawiony w latach 1921-22 na polecenie właściciela tych ziem, Kazimierza Rzewuskiego. Zlecił projekt wybitnemu warszawskiemu architektowi Juliuszowi Nagórskiemu. Aż do 1927 roku trwały skrupulatne prace wykończeniowe, a potem Rzewuscy zaczęli regularnie wypoczywać w pałacu latem. Była to ich letnia rezydencja gdzie panowały zupełnie odmienne warunki niż w głośnej Warszawie. Stałą siedzibę Rzewuscy mieli w stolicy przy ul. Siennej.

Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach – okaz francuskiego renesansu

Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach
Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach popada w ruinę

Zabytkowy pałac zbudowano w stylu francuskiego renesansu. Przy nim mieściły się zabudowania folwarczne, niektóre z nich pochodzące z połowy XIX wieku możemy oglądać do dzisiaj. Rozległy park pałacowy z przełomu XIX i XX wieku także zachował się do naszych czasów.

Rzewuscy pomieszkiwali w pałacu przez kilka pokoleń. Na miejscowym cmentarzu parafialnym znajdziemy nawet kilka nagrobków z XVIII i XIX w. był tam także grobowiec rodziny Rzewuskich i krypta z kaplicą, także pochodzące z XIX w., ale 2007 roku zostały rozebrane ze względu na zły stan techniczny. Podobno rodzina Rzewuskich nie wyraziła zainteresowania zachowaniem grobowców.

Wielki pożar i szkoła rolnicza

Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach
Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach otoczony jest ogrodem

W parku na terenie zespołu pałacowego otwarto siedzibę szkoły rolniczej. Ulokowano tutaj także internat.

Niestety wszystko zniszczył pożar, który wybuchł w pałacu w 1985 roku. Od tamtego czasu pałac jest opuszczony i pozostaje w stanie ruiny. Próbowano go ratować, ale starania spełzły na niczym. Remont pałacu przerwano.

Można go dziś oglądać z zewnątrz jako trwałą ruinę. Brama wjazdowa do kompleksu pałacowego znajduje się przy trasie nr 14 ze Strykowa do Łowicza.

Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach
Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach. Fot. Shutterstock (3)
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE