Piękny pałac Rzewuskich w Bratoszewicach to dziś ruina przyciągająca amatorów fotografii. Była to letnia rezydencja Rzewuskich, gdzie odpoczywali od warszawskiego zgiełku. Po latach otwarto na terenie przypałacowego parku szkołę rolniczą i internat. Dziś pałacyk można oglądać z zewnątrz, a na dziedzińcu podziwiać roztrzaskany stary fortepian, który stał się charakterystycznym punktem fotografii z Bratoszewic.

Rezydencja Rzewuskich

Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach
Wstęp na teren pałacu Rzewuskich w Bratoszewicach jest wolny. Fot. intotheshadows.pl

Pałac został postawiony w latach 1921-22 na polecenie właściciela tych ziem, Kazimierza Rzewuskiego. Zlecił projekt wybitnemu warszawskiemu architektowi Juliuszowi Nagórskiemu. Aż do 1927 roku trwały skrupulatne prace wykończeniowe, a potem Rzewuscy zaczęli regularnie wypoczywać w pałacu latem. Była to ich letnia rezydencja gdzie panowały zupełnie odmienne warunki niż w głośnej Warszawie. Stałą siedzibę Rzewuscy mieli w stolicy przy ul. Siennej.

Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach – okaz francuskiego renesansu

Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach
Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach popada w ruinę

Zabytkowy pałac zbudowano w stylu francuskiego renesansu. Przy nim mieściły się zabudowania folwarczne, niektóre z nich pochodzące z połowy XIX wieku możemy oglądać do dzisiaj. Rozległy park pałacowy z przełomu XIX i XX wieku także zachował się do naszych czasów.

Rzewuscy pomieszkiwali w pałacu przez kilka pokoleń. Na miejscowym cmentarzu parafialnym znajdziemy nawet kilka nagrobków z XVIII i XIX w. był tam także grobowiec rodziny Rzewuskich i krypta z kaplicą, także pochodzące z XIX w., ale 2007 roku zostały rozebrane ze względu na zły stan techniczny. Podobno rodzina Rzewuskich nie wyraziła zainteresowania zachowaniem grobowców.

Wielki pożar i szkoła rolnicza

Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach
Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach otoczony jest ogrodem

W parku na terenie zespołu pałacowego otwarto siedzibę szkoły rolniczej. Ulokowano tutaj także internat.

Niestety wszystko zniszczył pożar, który wybuchł w pałacu w 1985 roku. Od tamtego czasu pałac jest opuszczony i pozostaje w stanie ruiny. Próbowano go ratować, ale starania spełzły na niczym. Remont pałacu przerwano.

Można go dziś oglądać z zewnątrz jako trwałą ruinę. Brama wjazdowa do kompleksu pałacowego znajduje się przy trasie nr 14 ze Strykowa do Łowicza.

Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach
Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach. Fot. Shutterstock (3)

Atrakcje w Polsce

 • Rafting Active Move w Szczawnicy

  Będąc w Pieninach nie można nie spróbować spływu Dunajcem. Dla ceniących spokój odpowiedni będzie spływ z flisakami, a dla chcących Czytaj więcej [...]

 • Opuszczona cerkiew w Tarnawie Górnej

  W Tarnawie Górnej w Bieszczadach stoją ruiny cerkwi pw. Zaśnięcia Matki Boskiej. Budynek pochodzi z 1817 r. i stoi w Czytaj więcej [...]

 • Ruiny kościoła w Kobułtach

  Opuszczone kościoły w Polsce są także w woj. warmińsko-mazurskim. W Kobułtach na trudno dostępnym terenie na wzgórzu, znajdują się ruiny Czytaj więcej [...]

Zobacz naszą kolekcję plakatów

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here