Piękny pałac Rzewuskich w Bratoszewicach to dziś ruina przyciągająca amatorów fotografii. Była to letnia rezydencja Rzewuskich, gdzie odpoczywali od warszawskiego zgiełku. Po latach otwarto na terenie przypałacowego parku szkołę rolniczą i internat. Dziś pałacyk można oglądać z zewnątrz, a na dziedzińcu podziwiać roztrzaskany stary fortepian, który stał się charakterystycznym punktem fotografii z Bratoszewic.
Rezydencja Rzewuskich
Pałac został postawiony w latach 1921-22 na polecenie właściciela tych ziem, Kazimierza Rzewuskiego. Zlecił projekt wybitnemu warszawskiemu architektowi Juliuszowi Nagórskiemu. Aż do 1927 roku trwały skrupulatne prace wykończeniowe, a potem Rzewuscy zaczęli regularnie wypoczywać w pałacu latem. Była to ich letnia rezydencja gdzie panowały zupełnie odmienne warunki niż w głośnej Warszawie. Stałą siedzibę Rzewuscy mieli w stolicy przy ul. Siennej.
Pałac Rzewuskich w Bratoszewicach – okaz francuskiego renesansu
Zabytkowy pałac zbudowano w stylu francuskiego renesansu. Przy nim mieściły się zabudowania folwarczne, niektóre z nich pochodzące z połowy XIX wieku możemy oglądać do dzisiaj. Rozległy park pałacowy z przełomu XIX i XX wieku także zachował się do naszych czasów.
Rzewuscy pomieszkiwali w pałacu przez kilka pokoleń. Na miejscowym cmentarzu parafialnym znajdziemy nawet kilka nagrobków z XVIII i XIX w. był tam także grobowiec rodziny Rzewuskich i krypta z kaplicą, także pochodzące z XIX w., ale 2007 roku zostały rozebrane ze względu na zły stan techniczny. Podobno rodzina Rzewuskich nie wyraziła zainteresowania zachowaniem grobowców.
Wielki pożar i szkoła rolnicza
W parku na terenie zespołu pałacowego otwarto siedzibę szkoły rolniczej. Ulokowano tutaj także internat.
Niestety wszystko zniszczył pożar, który wybuchł w pałacu w 1985 roku. Od tamtego czasu pałac jest opuszczony i pozostaje w stanie ruiny. Próbowano go ratować, ale starania spełzły na niczym. Remont pałacu przerwano.
Można go dziś oglądać z zewnątrz jako trwałą ruinę. Brama wjazdowa do kompleksu pałacowego znajduje się przy trasie nr 14 ze Strykowa do Łowicza.