Strona głównaCiekawostkiZamek w Krośnie Odrzańskim – ulubiona warownia księcia

Zamek w Krośnie Odrzańskim – ulubiona warownia księcia

Tu mieszkali Henryk Brodaty i święta Jadwiga Śląska. Zamek w Krośnie Odrzańskim był ważną warownią obronną na granicy Dolnego Śląska. Gdy stracił na obronnym znaczeniu, stał się domem dla księżnych-wdów.

Zamek w Krośnie Odrzańskim – ulubiony księcia Henryka

Zamek w Krośnie Odrzańskim. Fot. Shutterstock
Zamek w Krośnie Odrzańskim. Fot. Shutterstock

Dla Henryka Brodatego był to ulubiony zamek. Książę zmarł w nim w 1238 roku. Jadwiga Śląska znalazła w nim zaś schronienie w 1241 roku podczas najazdu tatarskiego.

Zamkiem władali książęta głogowscy (wraz z posiadłością w Krośnie). W 1434 twierdza została oblężona przez Husytów. Pomógł jednak wysoki okup, który książę Henryk IX zapłacił za odstąpienie od najazdu. Miasto i zamek przeszły we władanie Branderburgii po jego śmierci. Wtedy warownia została najechana przez Jana II Szalonego.

Zamek w Krośnie Odrzańskim – siedziba wdów

krosno odrzańskie
Krosno Odrzańskie było siedzibą księżnych-wdów

Warownia ma ciekawą XVI-wieczną historię. Wtedy zamek stał się siedzibą wdów po zmarłych elektorach brandenburskich. Jedna z nich, księżna Katarzyna Brunszwicka, kazała przebudować zamek na piękną rezydencję w stylu renesansowym.

Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) Szwedzi okupowali Krosno i zajęli także zamek. Przejęli go i dodatkowo obwarowali wzmacniając umocnienia. Po latach ponownie najechano warownię, tym razem obrabowały ją wojska rosyjskie po zwycięskiej bitwie pod Kijami.

Zamek o coraz mniejszym znaczeniu

Zamek w Krośnie Odrzańskim
Zamek w Krośnie Odrzańskim. Fot. Shutterstock

Z biegiem wieków zamek w Krośnie Odrzańskim tracił na znaczeniu. Nie zamieszkiwały już tam wdowy z książęcych rodów, a znaczenie militarne także nie było już tak wielkie. Najwięcej zniszczeń dokonali Sowieci podczas II wojny światowej.

Po odrestaurowaniu zamek został siedzibą centrum kultury.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE