Tu mieszkali Henryk Brodaty i święta Jadwiga Śląska. Zamek w Krośnie Odrzańskim był ważną warownią obronną na granicy Dolnego Śląska. Gdy stracił na obronnym znaczeniu, stał się domem dla księżnych-wdów.

Zamek w Krośnie Odrzańskim – ulubiony księcia Henryka

Zamek w Krośnie Odrzańskim. Fot. Shutterstock
Zamek w Krośnie Odrzańskim. Fot. Shutterstock

Dla Henryka Brodatego był to ulubiony zamek. Książę zmarł w nim w 1238 roku. Jadwiga Śląska znalazła w nim zaś schronienie w 1241 roku podczas najazdu tatarskiego.

Zamkiem władali książęta głogowscy (wraz z posiadłością w Krośnie). W 1434 twierdza została oblężona przez Husytów. Pomógł jednak wysoki okup, który książę Henryk IX zapłacił za odstąpienie od najazdu. Miasto i zamek przeszły we władanie Branderburgii po jego śmierci. Wtedy warownia została najechana przez Jana II Szalonego.

Zamek w Krośnie Odrzańskim – siedziba wdów

krosno odrzańskie
Krosno Odrzańskie było siedzibą księżnych-wdów

Warownia ma ciekawą XVI-wieczną historię. Wtedy zamek stał się siedzibą wdów po zmarłych elektorach brandenburskich. Jedna z nich, księżna Katarzyna Brunszwicka, kazała przebudować zamek na piękną rezydencję w stylu renesansowym.

Podczas wojny trzydziestoletniej (1618-1648) Szwedzi okupowali Krosno i zajęli także zamek. Przejęli go i dodatkowo obwarowali wzmacniając umocnienia. Po latach ponownie najechano warownię, tym razem obrabowały ją wojska rosyjskie po zwycięskiej bitwie pod Kijami.

Zamek o coraz mniejszym znaczeniu

Zamek w Krośnie Odrzańskim
Zamek w Krośnie Odrzańskim. Fot. Shutterstock

Z biegiem wieków zamek w Krośnie Odrzańskim tracił na znaczeniu. Nie zamieszkiwały już tam wdowy z książęcych rodów, a znaczenie militarne także nie było już tak wielkie. Najwięcej zniszczeń dokonali Sowieci podczas II wojny światowej.

Po odrestaurowaniu zamek został siedzibą centrum kultury.

Poprzedni artykułPałac w Bożkowie – zanikające piękno
Następny artykułPałac Rzewuskich w Bratoszewicach – został fortepian
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa. Jest saunamistrzem i startuje w zawodach saunowych. Odpręża się czytając książki, w wolnych chwilach biega. Uwielbia gry planszowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here