Strona głównaTop 10Co robić nad morzem? Bałtyk dla aktywnych (Top 7)

Co robić nad morzem? Bałtyk dla aktywnych (Top 7)

Windsurfing, nurkowanie, żeglarstwo, trekking. Gdzie najlepiej pojechać nad morze, jeśli jesteś aktywny i nie możesz usiedzieć w miejscu? Przygotowaliśmy zestawienie miejsc i atrakcji, dzięki któremu zobaczysz co napędza takie kurorty jak Hel czy Lubiatowo i dowiesz się co robić nad morzem – być może nie wiedziałeś, że u nas też się da!

Hel – mekka surferów

Kitesurferzy na Helu o zachodzie słońca
Kitesurferzy na Helu. Fot. Shutterstock

Surfing, kitesurfing, windsurfing – Hel to istna mekka amatorów różnych rodzajów sportów wodnych. Wszystkie łączą słońce, bałtyckie fale i wiatr. Pływanie na desce czyli surfing kojarzy nam się z Hawajami lub Australią, ale nad Bałtykiem też można spróbować. Na początek łatwiej jest postawić żagiel i spróbować swoich sił w windsurfingu (ale wyczynowo ten sport wcale nie jest prosty, spróbuj wrócić na brzeg w poprzek fal!). Dla amatorów mocnych wrażeń idealny będzie kitesurfing – daj się porwać i niech niesie cię kite (to rodzaj latawca przypominającego spadochron, który napędza deskę).

Nie chcemy faworyzować żadnej szkoły surfingu. Powiemy tylko tyle, że bez problemu znajdziecie ich mnóstwo w niemal każdej miejscowości na Mierzei Helskiej. Oferują kursy od podstaw jak i obozy dla bardziej zaawansowanych. Są także wypożyczalnie sprzętu.

Szkoły nurków w Gdańsku

nurkowie widziani spod wody wypływają na powierzchnię morza
Kurs nurkowania w Polsce to doskonały sposób na spędzenie czasu, ale też inwestycja. Pozwoli nam potem np. na samodzielne nurkowanie na rafie koralowej. Fot. Shutterstock

Największe i najbardziej znane szkoły nurkowe na Pomorzu mają siedzibę w Gdańsku. Kurs nurkowy zaczynamy od podstaw (tak zwany kurs OWD pozwalający na zejście do 18 m), by następnie przejść ewentualnie na wyższy poziom (AOWD) pozwalający na zejście do 30 m. By rozpocząć przygodę potrzebne jest ukończone 15 lat i orzeczenie lekarskie o dobrym stanie zdrowia.

Kursy składają się z lekcji teoretycznych, praktycznych w basenie i otwartym akwenie oraz z egzaminu. Po jego pozytywnym zaliczeniu otrzymuje się certyfikat, co samo w sobie jest doskonałym celem na wakacje dla osób poszukujących wrażeń. Cena pełnego podstawowego kursu to około 1800 zł.

Zostań wilkiem morskim

jacht żaglowy w sopocie na morzu
Lubisz wycieczki jachtem, takim jak ten sopocki na zdjęciu? Już chyba znasz odpowiedź co robić nad morzem w te wakacje… Fot. Shutterstock

Wakacje to świetna okazja na zrobienie patentu żeglarskiego na żeglarza jachtowego lub patentu na sternika motorowodnego. Najpierw wyobraź siebie na łódce kołyszącej się na morzu i zadaj sobie pytanie czy preferujesz silnik motorowy, czy zmaganie się z żaglami. Gdy już podejmiesz decyzję, będziesz miał do wyboru mnóstwo szkół, które oferują wyrobienie patentu, który jest wydawany w formie dokumentu podobnego do prawa jazdy. Uprawnienia różnią się: inne są wymagane do żeglugi śródlądowej, inne do żeglowania po pełnym morzu. Nie od razu można pływać w nocy i nie od razu z dala od brzegu.

Wyrobienie patentu na sternika motorowodnego wraz z egzaminem to koszt około 700 zł, a patentu żeglarskiego uprawniającego do pływania do dwóch mil morskich od brzegu – około 1100 zł wraz z egzaminem. Szkoły znajdują się na całym polskim Wybrzeżu.

Konno w Lubiatowie

młodzi ludzie jadący konno na plażę w lubiatowie
W Lubiatowie jest kilka szkółek jeździeckich. Kurs jazdy konnej to doskonały pomysł na to co robić nad morzem. Fot. Shutterstock

W Lubiatowie jest spokojnie i czas płynie wolniej z dala od największych Bałtyckich kurortów. Ale i tam jest co robić nad morzem – zwłaszcza że można się tam nauczyć jeździć konno na wysokim poziomie. To świetny plan na lato!

Choć konie nie kojarzą się z morzem, wyobraźcie sobie siebie na rumaku stąpającym leniwie wzdłuż plaży. Taka romantyczna wizja jest do zrealizowania w kilku ośrodkach jeździeckich w Lubiatowie i okolicach. Kursy kosztują w przeliczeniu niemało, bo około 200 zł dziennie, ale nauczymy się sprawnie jeździć konno.

Rowerem wzdłuż brzegu

rodzina jadąca rowerami brzegiem bałtyku
Możliwe jest przejechanie rowerem całego Wybrzeża. Byle rozsądnie rozłożyć siły i robić przystanki w większych miastach. Fot. Shutterstock

Niektórzy przeznaczają wakacje na przejechanie wzdłuż wybrzeża całego Bałtyku. Trasa liczy około 520 kilometrów. Gdyby nam było mało, można przejechać cały Międzynarodowy Szlak Rowerowy wokół Bałtyku R10, który prowadzi dookoła całego basenu Morza Bałtyckiego i ma długość aż 7930 km.

Pedałowanie brzegiem Bałtyku połączone ze spaniem pod namiotem lub na hamaku (i od czasu do czasu w pensjonacie z prysznicem i wygodnym łóżkiem) finansowo nie nadwyręży mocno budżetu. Trasę po polskim Wybrzeżu można pokonać w kilka dni, przykładowo w tydzień przejeżdżając dziennie około 74 kilometry. Można ją jednak wydłużyć wzbogacając o dłuższe przystanki. Radzimy z wyprzedzeniem zarezerwować sobie kilka noclegów, w wakacje może być o nie ciężko.

Jogging na plaży – duża dawka energii

kobieta biegnąca po plaży nad bałtykiem
Biegając nad morzem nie tylko dbamy o sylwetkę, ale dostarczamy organizmowi jod i potężną dawkę witaminy D. Fot. Shutterstock

Tę samą trasę, którą pokonujemy rowerem, możemy zaliczyć także w biegu lub spacerem gdy akurat się zmęczymy. Możemy sobie wyznaczyć tempo np. 20 lub 30 kilometrów dziennie i spędzić dwa tygodnie lub nawet miesiąc w biegu – a są osoby, które się tego podejmują.

Po plaży można biegać nawet boso (nie całą trasę, ale od czasu do czasu taka odmiana przyda się stopom). Jogging po piasku to odmiana dla stawów od biegania po twardym betonie.

Jeśli nie interesuje nas przebiegnięcie wszystkich plaż Bałtyku trasę można skrócić lub po prostu wybrać jedno nadmorskie miasto i każdego ranka lub wieczora pokonywać kilka kilometrów.

Lenistwo nad morzem? Ileż można leżeć na plaży!

rodzina idąca brzegiem bałtyku w jastarni o zachodzie słońca
Co robić nad morzem z całą rodziną zamiast siedzieć na plaży? Wybierzcie się spacerem wzdłuż brzegu do sąsiedniej miejscowości. Fot. Shutterstock

Nawet wybierając się na zwykły urlop nad Bałtykiem, którego celem jest opalenie jak największej powierzchni ciała, warto pomyśleć o atrakcjach towarzyszących. Smażenie się na plaży na brązowo nie służy zdrowiu, a opalić można się także (a nawet lepiej) chodząc, grając w siatkówkę plażową czy uprawiając sporty wodne.

Polecamy każdego dnia wybierać inny cel wycieczki. Trekking po wydmach Słowińskiego Parku Narodowego, obejście jeziora, zobaczenie nadmorskich bunkrów, wizyta w muzeum: nad Bałtykiem jest co robić.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE