Panorama Racławicka zdumiewa swoim ogromem, ale opowiada też niezwykłą historię. Nie tylko tą namalowaną na wielkim płótnie. Historia powstania obrazu i jego późniejszych losów sama w sobie jest ciekawa.
Historia niezwykłego obrazu
Obraz Bitwa pod Racławicami robi ogromne wrażenie, bo to mierząca 15 na 114 metrów panorama, tworząca pierścień eksponowany w budynku Panoramy Racławickiej we Wrocławiu. Namalował ją zespół malarzy pod okiem Wojciecha Kossaka i Jana Styki. Przedstawia on starcie wojsk kościuszkowskich z rosyjskimi pod wsią Racławice (obecne woj. małopolskie) 4 kwietnia 1794 roku w czasie insurekcji kościuszkowskiej.
Czytaj więcej: Najcenniejsze obrazy w Polsce. Rozgrabione, cudownie odzyskane
Dzieło powstawało w latach 1893-1894. Malarze najpierw w okolicy Racławic poznawali dokładne ukształtowanie terenu, a także zamówili płótno żaglowe z Belgii. Panorama eksponowana była w latach 1894-1944 w rotundzie we Lwowie, do Wrocławia trafiła po wojnie. Przeleżała dwa lata w magazynie stacji kolejowej Wrocław Brochów. Potem jej fragmenty wystawiano w obecnym Muzeum Narodowym.
Budowa rotundy zajęła wiele lat i przebiegała z problemami. Od 1980 roku Panorama Racławicka gości dzieło Styki i Kossaka, choć wtedy jeszcze budynek nie był ukończony. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 1985 roku.
Panorama Racławicka zwiedzanie
To jedna z największych atrakcji Wrocławia. Niesamowite wrażenie potęgowane jest przez scenografię ułożoną przed obrazem tak, że nie do końca wiadomo gdzie kończy się płótno, a zaczynają ustawione przed nim przedmioty. Panorama Racławicka nie może zostać pominięta, jeśli chcemy zobaczyć najcenniejsze obrazy w Polsce.
Panorama Racławicka – godziny otwarcia
Rotunda otwarta jest:
- w sezonie letnim (1 kwietnia – 31 października) codziennie od 8:00 do 19.30
- w sezonie zimowym (1 listopada – 31 marca) od wtorku do piątku od 9:00 do 16.30, w soboty od 9:00 do 17.30, w niedziele od 9:00 do 16.30
Goście wchodzą co pół godziny w grupach, nie ma możliwości wejścia o dowolnej porze.
Panorama Racławicka – ceny biletów
- bilet normalny – 30 zł
- bilet ulgowy – 23 zł
- bilet rodzinny – 23 zł od osoby
Z biletem do Panoramy Racławickiej zwiedzicie bezpłatnie wystawy stałe Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Etnograficznego i Pawilonu Czterech Kopuł w ciągu 3 miesięcy od daty seansu wydrukowanej na bilecie.
Zobacz też – Panorama Racławicka z lotu ptaka
Warto zobaczyć Panoramę Racławicką we Wrocławiu. Sama bitwa, choć miała marginalne znaczenie taktyczne, była wygrana co wzmocniło morale Polaków. Kościuszkę pod Racławicami przedstawiano w sztuce wielokrotnie, uczynił to m.in. Jan Matejko. Kossak i Styka doprowadzili jednak swoją interpretację do rozmiaru wiekopomnego dzieła, kolosalnego nawiniętego na bale zwoju płótna (a właściwie zwojów, panorama składa się z kawałków), do którego wyeksponowania potrzeba było osobnego budynku.