Strona głównaCiekawostkiZatoka Pucka – nasze Małe Morze

Zatoka Pucka – nasze Małe Morze

Zatoka Pucka to wyjątkowa część Bałtyku, schowana między Półwyspem Helskim a Gdynią. Nasze Małe Morze, bo tak nazywana jest zatoka, to mekka kite i windsurferów, którzy tworzą tu jedyną w swoim rodzaju atmosferę. Jeśli macie ochotę na odrobinę szaleństwa to wybierzcie się na Marsz Śledzia i pokonajcie Zatokę Pucką pieszo. Niemożliwe? Przekonajcie się sami.

Małe Morze

Zatoka Pucka w Jastarni. Fot. Shutterstock

Zatoka Pucka, choć wydaje się osobnym akwenem, stanowi część Morza Bałtyckiego. Jej wody, razem z wodami Zatoki Gdańskiej, stanowią integralną część Bałtyku. Nasze Małe Morze, bo tak czasem nazywana jest Zatoka Pucka, wyróżnia się płytkim i spokojnym akwenem, którego temperatura podczas letnich dni przekracza 20 stopni Celsjusza. Jest to więc świetna alternatywa dla kąpieli w otwartym Bałtyku, gdzie woda potrafi być nawet o 10 stopni niższa.

Zatoka Pucka – windsurfingowy raj

zatoka pucka
Windsurferzy. Fot. Pixabay

Jadąc wzdłuż Zatoki Puckiej nie sposób przegapić mieniących się na słońcu, kolorowych żagli i desek. Nic dziwnego, bo nasze Małe Morze to jedno z najlepszych w Europie miejsc do uprawiania kite i windsurfingu. Płytka woda, silne wiatry i duża liczba szkół oferujących naukę tych wodnych sportów to coś co przyciąga zarówno amatorów jak i profesjonalistów.

Miejscowości leżące nad Zatoką Pucką mają swoją indywidualną specyfikę i coś co przyciąga właśnie w to miejsce. Chałupy, pełne kempingów i pól namiotowych swoją luźną atmosferą działają jak magnes na młodych surferów. Jastarnia i Kuźnica oferują dużą liczbę szkół gdzie nauczymy się sportów wodnych od podstaw. Puck to miejsce gdzie trenują najlepsi. To tu Zofia Klepacka, mistrzyni olimpijska w windsurfingu, spędza w sezonie 3 miesiące na treningach.

Okolice te wyróżnia bogata baza noclegowa na każdą kieszeń – od kempingów i pól namiotowych po pensjonaty i hotele. Jeśli więc marzycie aby poczuć wiatr we włosach rozpocznijcie swoją przygodę właśnie w Zatoce Puckiej.

Marsz Śledzia – na skróty z Kuźnicy do Rewy

Marsz Śledzia. Fot. Pawelkielan , Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Czy przyszłoby Wam do głowy, że można pokonać Zatokę Pucką pieszo? Jest to możliwe podczas Marszu Śledzia – imprezy, podczas której 100 śmiałków pokonuje pieszo wody zatoki od Kuźnicy aż do Rewy. Pierwsza edycja Marszu Śledzia odbyła się w 2002 roku i uczestniczyły w niej 4 osoby. Od tego czasu chętnych na tą nieszablonową przeprawę przybywa z roku na rok a zapisy odbywają się już pół roku wcześniej.

Legenda głosi, że pomysł zrodził się z opowieści mieszkańców, którzy dawniej pokonywali zatokę by skrócić sobie drogę do kościoła lub na targ w Gdyni. W dawnych opowieściach mowa także o misjonarzach „unoszących się” na wodzie, którzy docierali do mieszkańców półwyspu. W rzeczywistości ich łodzie grzęzły na mieliźnie, a oni sami docierali do brzegu brodząc w płytkiej wodzie.

Joanna Węgielewska
Joanna Węgielewska
Miłośniczka podróży po Polsce i Europie. Uwielbia poznawać miejsca, do których dociera niewielu turystów. Ulubione zakątki naszego kraju to Półwysep Helski, który za każdym razem odkrywa na nowo oraz Dolny Śląsk, który jest pełen tajemnic i uroku. Obowiązkowy punkt każdej jej wyprawy to odkrycie smaków lokalnej kuchni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE