Park Gwiezdnego Nieba to takie miejsce, w którym jest bardzo ciemno z powodu braku występowania sztucznego oświetlenia: daleko od miast, czy nawet oświetlonych dróg. W kompletnej ciemności łatwiej obserwować gwiazdy. Można dołączyć do pokazów zorganizowanych i skorzystać z najciemniejszych miejsc w Polsce.
Dwa Parki Gwiezdnego Nieba w Polsce
W Polsce znajdują się dwa Parki Gwiezdnego Nieba. W 2009 roku powołano pierwszy w Polsce i pierwszy transgraniczny na świecie Izerski Park Ciemnego Nieba. Teren ten zajmuje ok. 7500 ha i dzielimy go z Czechami. Drugi to Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”, powstały w 2013 roku w Lutowiskach. Obejmuje obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego i parków krajobrazowych: Cisniańsko-Wetlińskiego i Doliny Sanu. Ma 113 846 ha powierzchni i jest drugim co do wielkości w Europie po brytyjskich Brecon Beacons. Gdyby liczyć go wspólnie z sąsiednim Parkiem Ciemnego Nieba „Połoniny” na Słowacji, powierzchnia wyniosłaby 162 365 ha.
Zanieczyszczenie światłem
Mało kto na co dzień zdaje sobie sprawę, że wśród zanieczyszczeń przyrody spowodowanych przez człowieka, znajduje się także zanieczyszczenie sztucznym światłem. Sztuczne światło emitują miasta, budynki mieszkalne, fabryki, a nawet oświetlenie przydrożne. Wpływa to między innymi na zachowania zwierząt, które przez zanieczyszczenie światłem uciekają z naturalnych siedlisk.
Ważna jest ochrona obszarów, które są naturalnie ciemne. Najmniej światła na świecie znajduje się na oceanach, Antarktydzie, czy pustyniach, ale w Polsce są to duże zalesione tereny, takie jak parki narodowe i krajobrazowe.
Pokazy
Parki gwiezdnego (lub ciemnego) nieba, nie tylko chronią naturalne siedliska przed zanieczyszczeniem światłem i służą do popularyzacji wiedzy na ten temat, ale także są doskonałymi miejscami do obserwacji nieba. W Bieszczadach w każdą pogodną noc aż do końca października, odbywają się pokazy astronomiczne. Podobno w idealną pogodę da się dostrzec na niebie gołym okiem aż 7 tysięcy gwiazd!
Wakacje to doskonały czas, by oglądać perseidy. Poza tym w programie jest obserwacja Drogi Mlecznej, Księżyca i planet. Droga Mleczna jest świetnie widoczna w Parku Gwiezdnego Nieba „Bieszczady” po północy. Pokazy odbywają się na Przełęczy Wyżnej, a na miejscu jest udostępniony teleskop. Można sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Pogodę, terminy pokazów i szczegóły można znaleźć tutaj: Gwiezdne Bieszczady – pokazy astronomiczne.