Strona głównaTop 10Mazury – atrakcje ukryte i mało znane (Top 11)

Mazury – atrakcje ukryte i mało znane (Top 11)

Mazury kojarzą nam się z Krainą Wielkich Jezior. Jest tam jednak mnóstwo tajemniczych miejsc, których nie ma w przewodnikach. Warmińsko-mazurskie kryje wiele pięknych zakątków z bogatą historią. Mazury atrakcje – zobacz top 11!

Skansen w Olsztynku

Mazury atrakcje – skansen w Olsztynku
Mazury atrakcje – skansen w Olsztynku. Fot. Shutterstock

Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku to piękny skansen z malowniczymi wiatrakami położony na południe od Olsztyna. Muzeum istnieje od 1909 roku.

Na terenie skansenu możemy podziwiać wiele ciekawych eksponatów architektury drewnianej. Znajduje się tu m. in. zagroda biedniacka z Mazur, karczma oraz piękne drewniane wiatraki. Spotkacie tu też koniki polskie.

Sprawdź cennik i lokalizację: Skansen w Olsztynku w przewodniku Polska Zachwyca

Święta Lipka

Święta Lipka kościół klasztor i zabudowania
Święta Lipka – miejsce nie tylko uduchowione, ale i urocze. Fot. Shutterstock

Święta Lipka ma jedno z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Niewielka wieś na Mazurach co roku przyciąga tłumy wiernych.

Dawno, dawno temu pewien skazaniec oczekiwał w celi na zamku w Kętrzynie na wykonanie wyroku. Ostatniej nocy, kiedy nie mógł zasnąć nękany wizją rychłej śmierci, ukazała się mu Matka Boska. Skazaniec otrzymał kawał drewna i polecenie aby wyrzeźbić w nim figurkę. Kiedy rano strażnicy znaleźli ją, uznali, że więźnia ułaskawił Bóg i uwolnili go.

Mężczyzna zgodnie z poleceniem Matki Boskiej umieścił figurę przy przydrożnej lipie. Przepiękna rzeźba bardzo szybko zyskała sławę za sprawą licznych cudów i uzdrowień.

Czytaj więcej i zobacz lokalizację: Święta Lipka w przewodniku Polska Zachwyca

Sztynort i Pozezdrze

pozezdrze na Mazurach. W tej wsi była kwatera Himmlera
Pozezdrze na Mazurach. W tej wsi była kwatera Himmlera. Fot. Shutterstock

Na Mazurach było wiele kwater nazistów. Np. Göring miał swoją w Puszczy Piskiej, a Joachim von Ribbentrop w pałacu w Sztynorcie. Z kolei w Pozezdrzu, 27 km od Gierłoży, została zbudowana kryjówka Himmlera, a placówka Abwehry znajdowała się w Mikołajkach. Takie Mazury atrakcje skrywają dla miłośników historii.

Czytaj więcej: Kwatery Himmlera i Göringa na Mazurach. Wiedziałeś o ich istnieniu?

Mazury atrakcje – zamki

brama i mury Zamek Reszel
Zamek Reszel. Fot. Shutterstock

Na Mazurach można zwiedzać także zamki. Na Warmii i Mazurach znajdowało się kilka zamków biskupich, a jednym z nich był zamek Reszel. Potem osiadły tam wojska krzyżackie. Krzyżacy posiadali też zamek w Rynie między Jeziorem Ryńskim i Ołów. Został wybudowany dość późno, około 1377 roku na potrzeby zgromadzeń konwentu i zbudowania bazy w celu ataków na Litwę.

Zobacz: Zamek Ryn i zamek w Reszlu w przewodniku Polska Zachwyca

Jeziora

łódka i pomost na jeziorze święcajty
Jezioro Święcajty. Fot. Shutterstock

Mazury to kraina wielkich jezior. Możecie tu nauczyć się żeglować, w końcu to polska stolica żagli. Zawsze można też wypożyczyć rower wodny albo kajak. A jeśli lubicie po prostu wypoczywać nad wodą, polana nad którymś z mazurskich jezior będzie idealna. Jest ich tyle, że można wybrać te mniej znane, gdzie nie będzie tłumów.

Mazury atrakcje – jeziora: zobacz jezioro Kisajno, Święcajty i Selmęt Wielki

Twierdza Boyen w Giżycku

Twierdza Boyen z lotu ptaka
Twierdza Boyen z lotu ptaka. Fot. Shutterstock

Na Wyspie Giżyckiej znajduje się Twierdza Boyen – jedna z najlepiej zachowanych warowni w Polsce. Już w roku 1340 Krzyżacy wznieśli tu zamek i gród obronny. Tutaj także w latach 1843-1855 wybudowano twierdzę w kształcie gwiazdy nazwaną na cześć pruskiego ministra wojny Hermana von Boyena, który zapoczątkował jej budowę. Podczas I wojny światowej warownię bezskutecznie próbowały zdobyć wojska rosyjskie. Dziś jest to jedna z najlepiej zachowanych w Polsce twierdz.

Czytaj więcej, sprawdź lokalizację i ceny: Twierdza Boyen w przewodniku Polska Zachwyca

Kanał Mazurski

nazistowska śluza na kanale mazurskim
Śluza Leśniewo. Podobne można spotkać w innych miejscach na Kanale Mazurskim. Fot. Shutterstock

Kanał Mazurski miał łączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem, dziś jest to jeden z ciekawszych niedokończonych zabytków techniki na terenie Polski i obwodu kaliningradzkiego. Nie można nim żeglować.

Prace zaczęły się przed I wojną światową. Na śluzach widać niemieckie oznaczenia, w tym charakterystycznego orła na śluzie Leśniewo. Mogłoby się wydawać, że Kanał Mazurski będzie doskonałym traktem komunikacyjnym dla III Rzeszy. W końcu to tutaj powstawały kwatery niemieckiego dowództwa. Jednak o dziwo prace zostały wstrzymane, a w 1944 r. Niemcy wysadzili nawet mosty na kanale, by powstrzymać wojska radzieckie przed atakiem. Po wojnie nie zakończono budowy kanału, choć był gotowy w ok. 90 proc.

Wiadukty w Stańczykach

Zdumiewające mosty w Stańczykach
Zdumiewające mosty w Stańczykach zdobią Puszczę Romincką. Fot. Shutterstock

Mazury atrakcje mają poukrywane też w Puszczy Rominckiej. To tu można podziwiać monumentalne wiadukty kolejowe. Okazałe mosty w Stańczykach prowadziły kiedyś do Wilczego Szańca, kwatery Hitlera na terenie dzisiejszej Polski. Dziś są wdzięcznym obiektem do fotografowania.

Czytaj więcej i zobacz lokalizację: Wiadukty w Stańczykach w przewodniku Polska Zachwyca

Piramida w Rapie

Mazury atrakcje – piramida w Rapie
Mazury atrakcje – piramida w Rapie. Fot. Shuttertock

Ciała bez głów, tajemnicza legenda i baron von Fahrenheid, który miał kaprys pochować rodzinę w grobowcu o niezwykłym kształcie. Piramida w Rapie – niezwykłe miejsce na Mazurach kryje w sobie bardzo ciekawe znalezisko…

Rapa to miejscowość bardzo blisko granicy z Rosją (obwód kaliningradzki). Fundator piramidy, pruski baron von Fahrenheid, do którego należała wieś, miał życzenie, aby pochować rodzinę właśnie w grobowcu o takim kształcie.

Czytaj więcej: Piramida w Rapie – dlaczego powstała?

Kwatery w Mamerkach

Kwatery w Mamerkach
Kwatery w Mamerkach

W gęstych mazurskich lasach ukrywa się jedno z najbardziej tajemniczych miejsc pozostawionych w Polsce przez nazistów. Kwatery Naczelnego Dowództwa Wojsk Lądowych (OKH) w Mamerkach wciąż skrywają niewyjaśnione historie. Niemcy zbudowali bunkry dla 1 500 oficerów niecałe 20 kilometrów od Wilczego Szańca – kwatery głównej Hitlera w Polsce. Po ponad 70 latach naukowcy wiercili w ścianach bunkra w poszukiwaniu Bursztynowej Komnaty. Nie potwierdzili znaleziska, ale nie zaprzeczyli, że kwatera w Mamerkach skrywa coś cennego.

Czytaj więcej: Kwatera w Mamerkach. Zamach na Hitlera i Bursztynowa Komnata

Wilczy Szaniec

wilczy szaniec wolfs' lair
Mazury atrakcje – Wilczy Szaniec. Fot. Shutterstock

Mało kto zna historię budowy Wilczego Szańca, skąd Führer miał kierować akcją wojsk Rzeszy na wschodzie.

W latach 1941-44 w Wilczym Szańcu (Wolfsschanze) znajdowała się kwatera Hitlera. W lesie na podmokłym terenie na wschód od Gierłoża (niedaleko Kętrzyna) zbudowano kilkadziesiąt drewnianych baraków i żelbetowych, celowo dobrze ukrytych bunkrów. W kolejnych latach kwaterę rozbudowywano. Do budowy ogromnego kompleksu zaangażowano 20 tys. robotników.

Wilczy Szaniec otoczyli zasiekami z drutu kolczastego i polem minowym, a dookoła znajdowało się kilka kwater pomocniczych nazistów, o których pisaliśmy we wcześniejszych slajdach.

Czytaj więcej: Wilczy Szaniec – kwatera Hitlera w Polsce

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE