W Polsce jest co najmniej około 200 większych wysp: na Wybrzeżu, większych rzekach i jeziorach. Nie mówiąc o wielu małych i często nienazwanych wysepkach na polskich jeziorach czy stawach. Na niektórych wyspach leżą całe miejscowości lub osiedla. Część wysp została stworzona naturalnie, a część jest sztuczna. Oto największe polskie wyspy i ciekawostki o nich.

1Uznam: ogromna, ale czy największa w Polsce?

uznam
Uznam. Fot. Pixabay

Uznam jest największą wyspą, spośród wszystkich w naszym zestawieniu. Ma 445 km kwadratowych powierzchni, czyli mniej więcej tyle, ile Wrocław i Częstochowa razem wzięte. Nie jest on jednak uznany jako największa polska wyspa, bo nie leży w całości na terenie naszego kraju.

W Polsce znajdują się 72 km kwadratowe Uznamu, reszta leży na terenie Niemiec. Piękne plaże i dużo ośrodków wypoczynkowych to dobry powód, by się tam wybrać. Pogoda ma szansę dopisać. Uznam określa się jako najbardziej słoneczny region Niemiec. Uznam wraz z Wolinem i pomniejszymi wyspami oddzielają od Bałtyku Zalew Szczeciński.

Poprzedni

2 KOMENTARZE

    • Panie Edwardzie, w naszym tekście wcale nie piszemy, że Wielka Żuława to największa, śródlądowa wyspa w Polsce. Pozdrawiamy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here