Strona głównaCiekawostkiPiwnica Świdnicka zamknięta. Najstarsza restauracja w Europie przetrwała 745 lat

Piwnica Świdnicka zamknięta. Najstarsza restauracja w Europie przetrwała 745 lat

Piwnica Świdnicka zamknięta na zawsze? Najstarsza restauracja w Europie jest likwidowana. Po 745 latach przestaje istnieć. Lokal jest nieczynny do odwołania, a sprzęt wywozi komornik. Tym samym Piwnica Świdnicka znika z mapy Wrocławia.

Piwnica Świdnicka – kawał historii miasta

piwnica świdnicka zamknięta

Piwnica Świdnicka powstała w 1273 roku co czyniło ją najstarszą nieprzerwanie działającą restauracją w Europie. Czy na świecie? Nie mamy takich danych, ale i to jest prawdopodobne.

Średniowieczna piwiarnia miała nieprzypadkową nazwę. To ze Świdnicy, pobliskiego miasta na Dolnym Śląsku, sprowadzano do Wrocławia jęczmienne piwo. Piwnica Świdnicka pozostawała pod kontrolą władz, była tak zwaną piwnicą ratuszową. Dzięki temu można było się tam napić złocistego trunku, bo prawo nadane przez Henryka IV Probusa zabraniało podawania piw warzonych poza Wrocławiem w innych knajpach niż ratuszowe.

Ciekawostki:

  • Pod Rynkiem znajdują się liczne korytarze, niektóre tak szerokie, że mógł się w nich zmieścić wóz. Służyły do transportowania towarów. W 1519 roku powstał także tunel z Piwnicy Świdnickiej do piwnicy pod kamienicą Pod Złotym Dzbanem (na południowej pierzei Rynku). Stąd znana jest zagadka „Gdzie we Wrocławiu jest takie miejsce, że wóz nad wozem przejedzie?”.
  • W Piwnicy Świdnickiej zakazane było przeklinanie, gra w karty i palenie tytoniu. Takie zapiski pochodzą z 1731 roku.
  • Na wejściu do restauracji stały sprzedawczynie solnych bułeczek i kiełbasek z musztardą.
  • Przed wojną Piwnica Świdnicka mieściła 700 gości, pracowało tam wtedy 110 osób, w tym 8 kucharzy i 45 kelnerów.
  • Dzięki położeniu w podziemiach, II wojna światowa nie uszkodziła znacząco restauracji. Zniszczeniu i rozgrabieniu uległo jedynie jej wyposażenie.
  • Powódź Tysiąclecia w 1997 roku dotknęła także Piwnicę Świdnicką, a woda znalazła się w podziemiach.

Piwnica Świdnicka zamknięta

piwnica świdnicka znika
Piwnica Świdnicka, fot. Shutterstock

Po 745 latach Piwnica Świdnicka zniknęła. Od stycznia nie działa – zawiesiła działalność, a na drzwiach wisi kartka „Lokal nieczynny do odwołania”. Obecnie znika wyposażenie lokalu, które jest wywożone w ciężarówkach. Jak podaje Gazeta Wrocławska, od pięciu lat trwał spór między magistratem a właścicielem restauracji o eksmisję. Za wyrokiem sądu, komornik zajmuje majątek Piwnicy Świdnickiej, gdyż wynajmująca lokal firma Ratuszowe Piwnice zajmowała go bezprawnie.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

    • Z uwagi na charakter i historie tego miejsca, nie rozumiem finalu afery. Serio. Coś, co było jedyne w Europie, zostalo zamknięte z prywatnych pobudek obu stron.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE