Każdy zna polskie żubry, bociany, wie że jesteśmy ojczyzną dla kozic górskich, pięknych sów, orłów i dzików. Sarnę i jeża w naturze spostrzegł chyba każdy, a widok bażanta czy lisa nikogo nie dziwi. Są jednak takie dzikie zwierzęta, o których wiemy niewiele.

W Polsce można spotkać borsuka, bobra, a nawet jenota. Pod ludzkie siedziby podchodzą wilki, a nawet szakale. Niedźwiedzie żyją sobie w polskich górach, a zające na łąkach. Daniele z pięknym porożem także można u nas spotkać. Bobry budują tamy i podgryzają drzewa. Żerują u nas także łasice, gronostaje, tchórze, kuny, norki i wydry – wszystkie podobne do siebie. Co więcej, zasiedlił się u nas także… szop pracz. To nie żart, mamy w Polsce niewielką dziką populację szopów.

1Najrzadsze dzikie zwierzęta – wśród nich… szopy pracze

Szopy pracze w Polsce pojawiły się w połowie ubiegłego wieku

Szopy pracze są kojarzone ze Stanami Zjednoczonymi i słusznie. Tam są dość popularne, a niektórzy nawet trzymają je w domach. Te drapieżniki z łatwością odnajdują się w miastach i wyjadają zawartość śmietników. Ale od dawna, od lat 50. XX w. szopy pracze są już u nas! Żyją głównie na zachodzie Polski. Można je spotkać m.in. w Parku Narodowym Ujście Warty.

Poprzedni