Gniezno to jedno z najważniejszych miast w naszym kraju. To tutaj, na Wzgórzu Lecha w latach 940–941 powstało państwo Polan. Gniezno to również pierwsza stolica Polski i miasto, w którym Mieszko I przyjął Chrzest Polski. Miejsce to nazywane jest także Miastem Świętego Wojciecha. Chcecie dowiedzieć się dlaczego? Zapraszamy Was do Gniezna.
Gniezno – tu Lech zbudował swoje gniazdo
Nazwa miasta Gniezno pochodzi od słowa gniazdo oraz gnieździć się. Ze zwrotem tym związana jest także legenda o Lechu, Czechu i Rusie, która opowiada o powstaniu państwa polskiego.
Lech ze swoją rodziną wędrował przez lasy aż dotarł do pięknego miejsca, gdzie znajdowały się bardzo żyzne pola oraz wielka obfitość ryb i dzikiej zwierzyny. Postanowił właśnie tu rozbić namioty i powiedział do swojego potomstwa: Tu zbudujemy gniazdo. Tak też się stało i w miejscu tym powstało Królestwo Polskie, a miasto do dziś zwie się Gniezno, co oznacza budowanie gniazda.
Tu powstała Polska
Gniezno, podobnie jak Rzym zostało zbudowane na siedmiu wzgórzach. Na jednym z nich – wzgórzu Lecha, powstało państwo Polan. Mieszko I zbudował tu kościół i dawny zamek książęcy wraz z kaplicą zamkową. Dzięki tym budowlom miejsce to stało się siedzibą pierwszych Piastów a w późniejszych latach pierwszą stolicą Polski.
Rok 1000 przyniósł dla Gniezna kolejne historyczne wydarzenie. Utworzoną przez Mieszka I świątynię wyniesiono do rangi katedry. Utworzono tu również arcybiskupstwo i metropolię gnieźnieńską. Katedra gnieźnieńska to wyjątkowe miejsce w dziejach naszego kraju. Tu odbył się Chrzest Polski oraz koronacja Bolesława Chrobrego na króla Polski.
Niestety w 1038 roku miasto zostało dotknięte tragicznymi wydarzeniami. Książę czeski Brzetysław I wtargnął do Gniezna i pozostawił po sobie spalone podgrodzia i zniszczoną, ograbioną katedrę oraz zburzony zamek książęcy. Te wydarzenia sprawiły, że Kazimierz Odnowiciel przeniósł stolicę do Krakowa.
Miasto św. Wojciecha
Gniezno nazywane jest Miastem św. Wojciecha. Wszystko dlatego, że ten biskup i męczennik odegrał dużą rolę podczas kształtowania się Państwa Polskiego. Podczas swoich misji po Europie szerzył chrześcijaństwo. W tym celu udał się także do Prus. Niestety była to jego ostatnia podróż, która skończyła się dla niego tragicznie. We wsi Święty Gaj misjonarz wraz ze swoimi towarzyszami zostali zaatakowani. Wojciecha zaprowadzono na wzgórze gdzie brutalnie zabito i zbezczeszczono jego ciało.
Bolesław Chrobry wykupił ciało Wojciecha od Prus płacąc za niego tyle złota, ile ważyło i złożył w katedrze gnieźnieńskiej, która od tego momentu stała się miejscem pielgrzymek. W roku 999 papież Sylwester II ogłosił Wojciecha świętym. Do dnia dzisiejszego grób świętego Wojciecha jest miejscem czci i odwiedzin wiernych z całej Europy. Ten najsłynniejszy w Polsce biskup stał się także patronem naszego kraju.
Gniezno – atrakcje, które trzeba zobaczyć
Gniezno to miejsce, które przyciąga osoby chcące poznać dzieje powstania naszego kraju. Jest to też ważne miasto dla narodzin chrześcijaństwa w Polsce. Jakie miejsce powinny znaleźć się na obowiązkowej liście podczas wizyty w Gnieźnie?
Najważniejszym punktem jest katedra gnieźnieńska, położona na Wzgórzu Lecha, która skrywa w sobie wiele wyjątkowych atrakcji. Znajdują się tu m.in. Drzwi Gnieźnieńskie przedstawiające życiorys św. Wojciecha, Srebrny Relikwiarz tego świętego oraz dwa portale gotyckie. Warto wejść także do podziemi katedry gdzie zobaczyć możemy m.in. najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z około 1006 roku oraz fragmenty murów bazyliki Mieszka I.
Inne ciekawe miejsca to m.in.:
- Kolegiata na Wzgórzu Lecha
- Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego i klasztor oo. franciszkanów
- Rezydencja Metropolitów Gnieźnieńskich i Prymasów Polski
- Rynek ze Starym Ratuszem
- Muzeum Początków Państwa Polskiego
- Muzeum Archidiecezjalne
Przeczytaj więcej o Gnieźnie w Szlak Piastowski – atrakcje, arcyciekawe miejsca i ludzie do odkrycia.