Strona głównaCiekawostkiPolaków nie stać na wakacje. W tym roku 15 proc. mniej z nas planuje urlop!

Polaków nie stać na wakacje. W tym roku 15 proc. mniej z nas planuje urlop!

Jedziesz w tym roku na urlop? Wbrew pozorom takich planów nie ma zbyt wielu Polaków. Jedynie nieco ponad połowa z nas planuje w tym roku wyjazd na wakacje. To aż o 15 proc. mniej niż w zeszłym roku. Nie stać nas czasowo i finansowo – wynika z badań.

Mniej Polaków pojedzie na wakacje

Na plany urlopowe pozwalają sobie cieszący się czasem i pieniędzmi. Fot. Pixabay

Zaskakujące wyniki przyniosły najnowsze badania IBRIS. Ogółem plany urlopowe na ten rok ma jedynie 54 proc. Polaków. To aż o 15 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Niemal połowa z nas zostanie w domach.

W czym tkwi przyczyna? Zarobki co prawda rosną (średnia płaca w Polsce wzrasta), jednak wakacje także drożeją. Portal money.pl przypomina, że ceny wycieczek wzrosły nawet o 300 zł za osobę za tydzień w porównaniu z zeszłym rokiem, tymczasem Polacy na wakacje chcą przeznaczać nie więcej niż 1000 zł za tydzień za osobę. Jednym z powodów może być też… pracoholizm i decyzja, by nie brać urlopu wakacyjnego kosztem większych zarobków albo takie warunki pracy, które uniemożliwiają wzięcie urlopu.

Za granicą czy w Polsce?

Jedziesz w tym roku na urlop? Fot. Pixabay

Zarówno polscy hotelarze jak i biura podróży oferujące wakacje za granicą nie spodziewają się w tym roku wielkich wzrostów sprzedaży. Polacy chcący zaoszczędzić często wybierają wakacje w Polsce, ale nie przekłada się to na wzrost zainteresowania ofertą krajowej turystyki ogółem. Wśród kierunków zagranicznych dominują te najtańsze. Wciąż popularna jest Grecja z konkurencyjną a zarazem atrakcyjnie cenowo ofertą. Jeździmy też do Chorwacji, do łask wraca Turcja, gdzie można naprawdę tanio wypocząć, a z budżetowego wypoczynku słynie też Bułgaria. Egzotyczne wakacje są coraz bardziej dostępne dzięki zwiększającej się siatce połączeń, w której Polska coraz częściej jest uwzględniana, ale jednocześnie taki typ urlopu wybierają raczej osoby mające doświadczenie w podróżowaniu, a nie przeciętny konsument.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE