Strona głównaCiekawostkiPonad 100 tysięcy drzew ma zostać wyciętych w Puszczy Białowieskiej

Ponad 100 tysięcy drzew ma zostać wyciętych w Puszczy Białowieskiej

W ciągu najbliższych lat z Puszczy Białowieskiej ma zniknąć kolejne 100 tysięcy drzew. Wycinka bezcennych okazów nie tylko się nie zatrzymała, ale postępuje. Ekolodzy złożyli 40 stron uwag do wyników konsultacji społecznych w sprawie wycinki.

Kolejne drzewa znikną z Puszczy Białowieskiej

Puszcza Białowieska. Fot. Pixabay

Kolejne drzewa w Puszczy Białowieskiej pójdą do wycinki. Lasy Państwowe, czyli jednostka reprezentująca Skarb Państwa, planują wyręby 1 353 hektarów chronionego grądu (co stanowi aż 40 proc. jego całości w Puszczy Białowieskiej), w tym ponad 328 hektarów stuletnich drzew. Ekolodzy szacują, że wyciętych zostanie nawet ponad 100 tysięcy drzew na obszarze Natura 2000.

Są to wnioski z zakończonych konsultacji społecznych na temat przyszłości lasów w trzech nadleśnictwach: Białowieży, Browsku i Hajnówce, czyli na terenie Puszczy Białowieskiej, a konkretnie aneksy do planu urządzenia lasów do 2021 r.

Ekolodzy biją na alarm

Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej. Fot. Pixabay

Aneksy natychmiast oprotestowali ekolodzy. Koalicja Kocham Puszczę (Fundacja Dzika Polska, Greenmind, Greenpeace, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska) złożyła 40 stron krytycznych uwag do Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

– Leśnicy opracowują aneksy wbrew rekomendacjom UNESCO i Planowi Zadań Ochronnych dla obszaru Natura 2000, a same dokumenty są źle przygotowane i wprowadzają nowe zagrożenia dla ostatniego naturalnego lasu Europy i zamieszkujących go chronionych gatunków – zajmuje stanowisko WWF Polska.

Koalicja punktuje Lasy Państwowe za liczne absurdy zawarte we wnioskach z konsultacji. Między innymi to, że obszar występowania niektórych gatunków został zaniżony od 17 do ponad 1000 razy, przez co nie wykazano negatywnego skutku wycinki na występowanie chronionych gatunków zwierząt.

Puszcza Białowieska. Fot. Adam Ławnik, WWF Polska, materiały prasowe

Kolejną sprzecznością jest to, że leśnicy mają nasadzić 180 hektarów lasów, ale nie uwzględniono, że w tym celu doprowadzą najpierw do zniszczenia odnawiającego się w tym miejscu lasu. Dodatkowo mają usuwać wiatrołomy, które są naturalną częścią ekosystemu i takie działanie pozbawi miejsca do życia wiele ważnych gatunków zwierząt.

– Aneksy do PUL (planów urządzenia lasu, przyp. red.) pokazują czarno na białym, że nie jest możliwe pogodzenie gospodarczej eksploatacji Puszczy Białowieskiej z jej skuteczną ochroną. Polki i Polacy już wybrali – 84 proc. z nas uważa, że cała Puszcza powinna zostać parkiem narodowym. Zamiast przygotowywać nowe plany wycinki, Lasy Państwowe i Ministerstwo Środowiska powinny wsłuchać się w wolę społeczeństwa i podjąć realne działania na rzecz jej realizacji – apeluje WWF.

Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE