Które miejsca na Dolnym Śląsku można zwiedzić za darmo? Jest ich trochę, a w dodatku wybraliśmy takie, które da się wygodnie odwiedzić wybierając się pociągiem z Wrocławia. Jeśli nie jesteś zmotoryzowany, to żaden problem! Jedyne za co zapłacisz, to bilety na pociąg.

1Zamek Bolczów i opuszczone miasto Miedzianka

Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich. Fot. Shutterstock. Zdjęcie zajawkowe: także zamek Bolczów

Ruiny zamku Bolczów na Dolnym Śląsku (nie mylić z zamkiem Bolków) wznoszą się w pięknych Rudawach Janowickich i łatwo można tam dojechać pociągiem. Do zamku można wejść o dowolnej porze za darmo. Do warowni prowadzi wygodny szlak z Janowic Wielkich oznaczony jako droga na zamek. Przy okazji warto obejrzeć wiele ciekawych formacji skalnych w najbliższej okolicy, są to m.in. Skała Urwista, skała Orzech, Skalne Bramy, Skała przy Wiacie, Skała z Sosną czy Janowickie Skały.

Czytaj także: Najpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku (Top 13)

Ze stacji Janowice Wielkie można także pójść wzdłuż ul. Leśnej, by zobaczyć ruiny zniszczonego miasta Miedzianka. Wydobywano tam rudę żelaza i uranu, który transportowano do ZSRR. Z powodu szkód górniczych w 1972 r. wysiedlono stamtąd ludzi i zrównano miasto z ziemią. Z pełnej życia miejscowości zostało jedynie parę samotnych domów.

  • Trasa pociągiem: Wrocław Główny – Janowice Wielkie
  • Czas przejazdu: około 1 godziny i 45 min
  • Bilety kolejowe: od 28 zł w II klasie (PKP IC)
  • Na miejscu: należy z Janowic Wielkich szlakiem zielonym dojść 2,2 km do zamku Bolczów, co zajmuje średnio od 40 do 50 min. Do Miedzianki idzie się pół godziny mającą 1,9 km trasą wzdłuż ul. Leśnej.
Poprzedni

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here