Strona głównaTop 10Darmowe atrakcje na Dolnym Śląsku pociągiem z Wrocławia (Top 5)

Darmowe atrakcje na Dolnym Śląsku pociągiem z Wrocławia (Top 5)

Które miejsca na Dolnym Śląsku można zwiedzić za darmo? Jest ich trochę, a w dodatku wybraliśmy takie, które da się wygodnie odwiedzić wybierając się pociągiem z Wrocławia. Jeśli nie jesteś zmotoryzowany, to żaden problem! Jedyne za co zapłacisz, to bilety na pociąg.

Zamek Bolczów i opuszczone miasto Miedzianka

Zamek Bolczów w Rudawach Janowickich. Fot. Shutterstock. Zdjęcie zajawkowe: także zamek Bolczów

Ruiny zamku Bolczów na Dolnym Śląsku (nie mylić z zamkiem Bolków) wznoszą się w pięknych Rudawach Janowickich i łatwo można tam dojechać pociągiem. Do zamku można wejść o dowolnej porze za darmo. Do warowni prowadzi wygodny szlak z Janowic Wielkich oznaczony jako droga na zamek. Przy okazji warto obejrzeć wiele ciekawych formacji skalnych w najbliższej okolicy, są to m.in. Skała Urwista, skała Orzech, Skalne Bramy, Skała przy Wiacie, Skała z Sosną czy Janowickie Skały.

Czytaj także: Najpiękniejsze zamki na Dolnym Śląsku (Top 13)

Ze stacji Janowice Wielkie można także pójść wzdłuż ul. Leśnej, by zobaczyć ruiny zniszczonego miasta Miedzianka. Wydobywano tam rudę żelaza i uranu, który transportowano do ZSRR. Z powodu szkód górniczych w 1972 r. wysiedlono stamtąd ludzi i zrównano miasto z ziemią. Z pełnej życia miejscowości zostało jedynie parę samotnych domów.

 • Trasa pociągiem: Wrocław Główny – Janowice Wielkie
 • Czas przejazdu: około 1 godziny i 45 min
 • Bilety kolejowe: od 28 zł w II klasie (PKP IC)
 • Na miejscu: należy z Janowic Wielkich szlakiem zielonym dojść 2,2 km do zamku Bolczów, co zajmuje średnio od 40 do 50 min. Do Miedzianki idzie się pół godziny mającą 1,9 km trasą wzdłuż ul. Leśnej.

Mauzoleum Hitlera w Wałbrzychu

Mauzoleum Totenburg w Wałbrzychu

Mauzoleum Totenburg to mało znana atrakcja Wałbrzycha. Zwane jest przez historyków i przewodników ostatnią świątynią Hitlera w Polsce. To pomnik postawiony przez niemieckich nazistów. Formalnie upamiętnia 170 tys. poległych w czasie I wojny światowej oraz ofiary wypadków w kopalniach i lokalnych bojowników ruchu narodowo-socjalistycznego, a w praktyce miał być miejscem nazistowskiego kultu. Ciekawa budowla skrywa podziemne korytarze. Została częściowo wysadzona przez Niemców, ale jej ruinę nadal można oglądać na obrzeżach miasta, na północnym stoku góry Niedźwiadki.

Czytaj więcej: Mauzoleum Totenburg – ostatnia świątynia Hitlera w Polsce

 • Trasa pociągiem: Wrocław Główny – Wałbrzych Miasto
 • Czas przejazdu: około 1 godziny i 5 minut
 • Bilety kolejowe: 16 zł i 10 gr (Regio)
 • Na miejscu: należy ze stacji iść wzdłuż ul. Tadeusza Sygietyńskiego aż do Mauzoleum w Wałbrzychu. Trasa ma 2,9 km i zajmuje około 40 min.

Most Gotycki w Kłodzku

Most Gotycki w Kłodzku. Fot. Radosław Maciejewski, Shutterstock

W Kłodzku znajduje się dolnośląski most Karola, niejako odpowiednik tego w Pradze, bo choć jest krótszy, to podobny. Konkretnie jest to most Gotycki zwany mostem św. Jana lub potocznie mostem na jajach. Wszystko z powodu zaprawy jaka została użyta do jego budowy. Stosowano wtedy mieszankę z wapna, piasku i jaj. Dokładna data ukończenia mostu nie jest znana. Szacuje się, że powstał on w II połowie XIII wieku.

Czytaj także: Most gotycki w Kłodzku – najstarszy w regionie

Niecałe 100 m od mostu znajduje się średniowieczny mur miejski. Nad miastem góruje spektakularna Twierdza Kłodzko, ale bilety tam są już płatne (część górną i korytarze zobaczymy za 25 zł).

Czytaj więcej: Twierdza Kłodzko – kamienna gwiazda Dolnego Śląska

 • Trasa pociągiem: Wrocław Główny – Kłodzko Miasto
 • Czas przejazdu: około 1 godziny i 35 min
 • Bilety kolejowe: 19,80 zł (Regio)
 • Na miejscu: należy przejść wzdłuż ul. Kościuszki, a następnie Słowackiego i Grottgera do mostu Gotyckiego. Trasa ma 550 m i zajmuje około 8 minut

Kościół Pokoju w Świdnicy

kościół pokoju w świdnicy
Kościół pokoju w Świdnicy. Fot. Mariusz Świtulski, Shutterstock

Na co dzień wstęp do Kościoła Pokoju w Świdnicy jest płatny (są to tak zwane cegiełki, a nie bilety, kosztują 12 zł), ale jest okazja, by bezpłatnie zobaczyć ten niezwykły zabytek za darmo. Nabożeństwa odbywają się w niedziele o godz. 10 i choć są w porządku ewangelicko-augsburskim, uczestniczenie w takiej uroczystości na pewno będzie ciekawym doświadczeniem. Co więcej, w Domu Dzwonnika można oglądać bezpłatną wystawę: Wiara jak serce ze spiżu. Skarby Kościoła Pokoju w Świdnicy, a na niej biblie sprzed 350 lat, rękopisy, cenne obrazy, barokowe naczynia liturgiczne, czy też epitafia.

Kościół Pokoju w Jaworze i Kościół Pokoju w Świdnicy to zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Te 350-letnie ewangelickie świątynie to znamienite przykłady architektury szachulcowej.

Czytaj więcej: Kościół Pokoju – drewniany cud w Świdnicy i Jaworze

Przy okazji podpowiemy inne ciekawe miejsce. Wieża ratuszowa w Świdnicy to doskonały punkt obserwacyjny na miasto i można ją zwiedzać za darmo.

 • Trasa pociągiem: Wrocław Główny – Świdnica Miasto
 • Czas przejazdu: około 1 godziny i 5 min
 • Bilety kolejowe: 14,60 zł (Koleje Dolnośląskie)
 • Na miejscu: należy z dworca kierować się na Rynek na wieżę Ratusza, a stamtąd ul. Bohaterów Getta i Kościelną do Kościoła Pokoju. Cała trasa ma 1,4 km i pokonuje się ją w 18 min (nie licząc przerwy na wieżę)

Wiadukt w Bolesławcu

Wiadukt nad Bobrem w Bolesławcu. Fot. Shutterstock

Wiadukt w Bolesławcu jest jednym z najdłuższych w całej Europie. Ma 490 m długości i zbudowano go w 1846 r. Jest to jeden z najpiękniejszych przykładów takiej architektury w Polsce.

Czytaj więcej: Wiadukt w Bolesławcu – jeden z najdłuższych w Europie

Bolesławiec to miasto słynące z ceramiki. Muzeum Ceramiki w Bolesławcu przy ul. Mickiewicza można zwiedzać w czwartki bezpłatnie. Koniecznie trzeba też przespacerować się po centrum, warto zobaczyć Rynek i basztę obronną.

 • Trasa pociągiem: Wrocław Główny – Bolesławiec
 • Czas przejazdu: około 1 godziny i 30 min
 • Bilety kolejowe: 22 zł (Koleje Dolnośląskie)
 • Na miejscu: należy ze stacji należy przejść ul. Staszica, Wróblewskiego, Dolne Młyny i Mostową do wiaduktu nad Bobrem. Trasa ma nieco ponad 2 km i pokonuje się ją w około pół godziny. Do Muzeum Ceramiki ze stacji jest bliżej, niecałe 300 m na południe.
Weronika Skupin
Weronika Skupin
Redaktor serwisu PolskaZachwyca.pl, która z pasją odkrywa i opisuje kolejne piękne miejsca w Polsce. Częściej wybiera plecak, hostel i eskapady w nieznane miejsca, niż walizkę, hotel i zorganizowane wycieczki. Wieloletnia dziennikarka prasowa i saunamistrzyni. Odpręża się grając w planszówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE